ПОХАБАН НАЈПОЗНАТИЈИ ПРИКАЗ НОРМАНСКОГ ОСВАЈАЊА ЕНГЛЕСКЕ: Таписерија из Бајеа мора на поправку

22. 03. 2021. у 09:15

ТАПИСЕРИЈА из Бајеа, дуга 70 и широка пола метра, која се чува у музеју у истоименом француском граду најславнији је историјски приказ норманског освајања Енглеске. Данас је врло похабана и препуна рупа, због чега мора на поправку.

ПОХАБАН НАЈПОЗНАТИЈИ ПРИКАЗ НОРМАНСКОГ ОСВАЈАЊА ЕНГЛЕСКЕ: Таписерија из Бајеа мора на поправку

Фото: КЦ Рибница

- Таписерија је стара готово хиљаду година и показује вишеструке знакове оштећења - казао је главни кустос музеја.

Таписерија из Бајеа приказује догађаје уочи норманског освајања, кључног догађаја у енглеској историји који је променио језик, културу и управљање земљом. Израђена неколико година после освајања, приказује победу Виљема Освајача над англосаксонским владаром Харолдом у бици код Хестингса 1066. Генерације школске деце училе су о њој путем таписерије и слике смртно погођеног Харолда норманском стрелом у око.

У јануару прошле године осам текстилних стручњака прегледало је таписерију, светску баштину УНЕСКО-а и забележило 24.000 мрља и 10.000 рупа. Француски председник Еммануел Макрон и тадашња британска премијерка Тереза Меј пре три године су се договорили да ће таписерија бити позајмљена и изложена у Британији. Позајмица је требало да се реализује 2022. као знак наставка добрих односа две земље након Брегзита, али је питање да ли ће се то икада догодити.

Пре пандемије она је привлачила 400.000 посетилаца годишње, од којих је 70 одсто било из иностранства. Позајмица Енглеској већ је два пута била на дневном реду, али никад није реализована. Прва прилика је била крунисање краљице Елизабете 1953, а друга 1966, на деветстоту годишњицу Битке код Хестингса. То је сада немогуће јер и само њено преношење у рестаураторску радионицу захтева тим од 50 људи.

Са тако крхким и монументалним делом, циљ није очистити све мрље или поправити сву штету него осигурати постојеће стање. А неке промене су и од историјског интереса, попут трагова воска који је веројатно исцурио са свећњака у катедрали у где је таписерија била изложена у 15. веку. Заједно с таписеријом обновиће се и њен музеј. Вредност радова је два милиона евра и требало би да започну 2024. године.     

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТО ЈЕ ИСТИНА Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

"ТО ЈЕ ИСТИНА" Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан назвао је на друштвеној мрежи Икс организацију УСАИД чудовиштем створеним да сломи, сруши и нагриза слободу и независност нација, након чега је милијардер Илон Маск на то одговорио "истина".

23. 02. 2025. у 15:10

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

ХУМАНОСТ ПОД РЕФЛЕКТОРИМА – НОВИ КУЛТУРНИ САДРЖАЈУ У ПРОСТОРУ ФОНДАЦИЈЕ MOZZART