НАШИ ПРОИЗВОЂАЧИ БЕЗ ПОПУСТА НА ТЕНДЕРИМА! Хрватски министри у Савету министара гласали на штету и слом домаће привреде у БиХ

С. МИШЉЕНОВИЋ

03. 06. 2021. у 08:12

САВЕТ министара БиХ изгласао је да не дође до продужења одлуке о обавезној примени преференцијалног третмана домаћих произвођача у поступку јавних набавки.

НАШИ ПРОИЗВОЂАЧИ БЕЗ ПОПУСТА НА ТЕНДЕРИМА! Хрватски министри у Савету министара гласали на штету и слом домаће привреде у БиХ

Фото Новости

Другим речима, домаћи произвођачи остали су без погодности да се њихове понуде на јавним тендерима умањују по закону за 30 одсто и тако буду конкурентније од страних.

Укидањем те погодности наши произвођачи су стављени у исту раван са иностраним компанијама и тако је само профитирао увозни лоби, који сад може да освоји већину тендера за јавне набавке у БиХ, јер могу давати увек ниже цене, истичу саговорници "Новости".

- Одлука у Савету министара је на штету домаћих произвођача и донета гласовима три хрватска министра - каже наш извор из Савета министара.

ОДЛУКА Седница Савета министара БиХ, Фото Новости

Иначе, пре почетка епидемије вируса корона, домаћи произвођачи имали су погодност да се њихове понуде на тендерима јавних предузећа по закону умањују за пет посто. Али због епидемије то је увећано са пет на 30 одсто како би се додатно заштитила домаћа привреда, кажу у Привредној комори РС.

- Одлука о 30 одсто је усвојена на рок од годину дана. Сад кад је истекла, требало је исту продужити. Ово су подржале и Привредне коморе РС и ФБиХ, али очигледно не и Савет министара, иако је одлука имала законски оквир - каже Владимир Благојевић, портпарол ПК РС.

ОД ХРАНЕ ДО ГОРИВА

ПРЕМА речима Немаље Васића, на тендерима јавних набавки за руднике, робне резерве и друга државна предузећа домаћи произвођачи су највише продавали храну, одећу, гориво, разну електричну опрему и делове за машине.

Он истиче да ће сада предузећа из РС и БиХ бити изложена оштрој конкуренцији иностраних компанија, које се свим средствима боре да освоје ово тржиште.

- Морамо бити свесни да су страни произвођачи субвенционисани на разне начине од својих држава да освајају друга тржишта и да је нашим привредницима тешко да парирају ако немају помоћ иза себе - каже Благојевић.

Он истиче да је за Привредну комору РС од велике важности да домаћа предузећа, која са својим производима и услугама учествују као понуђачи у поступцима јавних набавки пред органима у БиХ, буду ангажована, јер управо наше компаније у значајној мери учествују у пуњењу буџета.

РИТЕ Гацко, Фото РИТЕ Гацко

Немања Васић, потпредседник Спољнотрговинске коморе БиХ каже да укидање погодности домаћим произвођачима значи катастрофу на тржишту, јер сада моћне стране компаније имају велику предност на тендерима.

- Одлука о 30 одсто нижим вредностима на тедерима за јавне набавке значила је да домаћи произвођачи могу лакше доћи до посла и пре странаца. Али, очигледно је страни лоби за увоз готових производа победио. Захваљујући тим погодности на тендерима домаћи произвођачи су пролазили на јавним набавкама за велика предузећа у целој БиХ. Ту су на списку били рудници, робне резерве и многе државне фирме које набављају робу путем јавних набавки - појашњава Васић и додаје да није изненађен што су хрватски министри оборили ту одлуку.

Он каже да су хрватски привредници у БиХ, пре свега, трговци робом, а не произвођачи.

- Хрвате не интересује домаћа производња, већ само продаја робе коју увозе - истиче Васић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“