ВЕХАБИЈЕ У БОСНИ СЕ БУДЕ: Шта се спрема у региону након изласка Хусеина Билала Боснића на слободу
ИЗЛАЗАК на слободу након седам година робије вође вехабија у БиХ Хусеина Билала Боснића, биће јак импулс вехабијској заједници у БиХ да се поново активара након пар година тиховања док је Боснић био на робији, кажу саговорници "Новости".
- Боснићев излазак је код вехабија дочекан као велика победа. Билал предствља мученика вехабију. Његов положај у овој радикалној заједници биће вишеструко јачи - каже Џевад Галијашевић, експерт за борбу против тероризма. Он очекује нагло оживљавање радикалног ислама у БиХ, али и у региону.
- У Босни има око 100.000 вехабија. Смештени су у преко 100 насеља. Вехабије имају 21 параџемат у БиХ, где полиција не улази. У параџематима се изучава радикални ислам и планира свака акција. Морал вехабија биће јачи након Боснићевог изласка на слободу - каже Галијашевић за "Новости".
Он истиче да је акција Боснићевог смештања у затвор и суђење имало за циљ да се сакрије истина о одласку 500 Бошњака на ратишта Сирије и Ирака, као и да се заштити паралелни систем у безбедносним структурама БиХ који деценијама штити вахабије.
- Треба се присетити да је СДА отворила врата том покрету и створила такве људе као што је Боснић. СДА је кључ за обрачун са вехабијама у БиХ. То је наслеђе Алије Изетбеговића, које је у политичком, идеолошком и у биолошком смислу учинило живот грађана у БиХ небезбедним и немогућим - рекао је Галијашевић и додао да безбедњаци морају у стопу пратити Боснића јер вехабијски покрет БиХ има јаке везе у региону и Европи.
Предраг Ћеранић, декан Факултета за безбедност Универзитета у Бањалуци, каже, за "Новости", да излазак Боснића на слободу за политичко Сарајево пада у незгодно време, јер је само пре пар дана Стејт департмент издао саопштење у којем упозорава своје грађане да када иду у БиХ морају имати у виду могућност терористичких напада.
- Ово нас враћа у време када је тероризам био горућа тема у БиХ - каже Ћеранић.
Пракса је показала, додао је Ћеранић, да се процес дерадикализације не одвија успешно ни у другим земљама које су имале сличне проблеме, као што је Судијска Арабија.
- Питање је да ли је Боснић дерадикализован или је он у затвору успео да радикализује друге. Обавеза је надлежних служби да помно прате понашање Боснића како би се умањила штета коју су начинили људи попут Билала, ширећи идеје које су за друштво у БиХ неприхватљиве.
ИЗАЗОВ ЗА РЕГИОН
ПРЕДСЕДНИЦА Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да у оквиру БиХ, али и целог региона, постоји много безбедносних изазова о којима се не прича.
- Изазови су почели још од времена када је у БиХ омогућено присуство муџахедина који су ратовали и одсецали главе - рекла је Цвијановићева.
- Исти ти ратници заснивали су породице на територији БиХ, женили се овдашњим женама, остајали овде, добили документа. Због тога су многи немили догађаји, акти тероризма у свету, имали везу са БиХ.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (1)