КРВАВИ ТРАГОВИ ВОДЕ ДО ЏАФЕРОВИЋА? Улога члана Председништва БиХ у најмасовнијим ритуалним клањима у историји ратовања

Novosti online

25. 12. 2021. у 16:54

СТРУЧЊАК за борбу против тероризма Џевад Галијашевић пита зашто Сакиб Махмуљин до сада није одговарао за доказане злочине над Србима на подручју Завидовића и Возуће, те указавује да је то подручје током рата било у зони одговорности некадашњег начелника ЦСБ Зеница Шефика Џаферовића, актуелног бошњачког члана Председништва БиХ.

КРВАВИ ТРАГОВИ ВОДЕ ДО ЏАФЕРОВИЋА? Улога члана Председништва БиХ у најмасовнијим ритуалним клањима у историји ратовања

Фото: Принтскрин

У тексту достављеном Срни, у коме објашњава до кога све воде Махмуљинови крвави трагови и да ли они могу објаснити чињеницу зашто он до сада није одговарао за доказано дело ратног злочина, Галијашевић наводи да, иако су прва ритуална клања у БиХ извршена у Тешњу под покровитељством тадашњег шефа полиције Шемсудина Мехмедовића, ипак су на возућком и озренском ратишту, у зони одговорности Џаферовића и Махмуљина, ови злочини били нека врста идентификационог кода.

Он напомиње да су операције "Фарз 95" и "Ураган 95" на возућком ратишту, које су водиле јединице такозване Армије БиХ са муџахединима из одреда "Ел муџахедин" пратила најмасовнија ритуална клања у историји ратовања.

- Иако су на суђењу Махмуљину исказе давали бошњачки официри, безбедњаци и аналитичари, кључни сведок који је изазвао буру реакција и негодовања у радикализованој бошњачкој јавности био је генерал Фадил Хасанагић - истиче Галијашевић.

Формално, указује Галијашевић, Хасанагић је именован за главног команданта операције "Фарз" и као командант 35. дивизије био је дужан да заузме трећину Озрен планине, спали Возућу и друга насеља.

Фото: Јутјуб принтскрин

Током сведочења пред Судом БиХ, он је потврдио да су припадници одреда "Ел муџахедин" били у сталном контакту са Махмуљином, извршавали његова наређења и о својим потезима директно га извештавали.

- Муџахедини су искључиво слушали наредбе генерала Махмуљина и он је могао спречити њихове злочине - сведочио је Хасанагић пред Судом БиХ.

О злочинима муџахедина Махмуљин је усмено и писано био обавештен и од свог помоћника за обавештајне послове Едина Хусића, и то службеном забелешком од 15. септембра 1995. у којој му "препоручује" да се изврше "провере" у логору муџахедина.

- Хасанагић је пред судом открио посебан статус који су имали муџахедини те потврдио улогу Махмуљина и других генерала, а пре свега улогу Алије Изетбеговића - истакао је Галијашевић.

Галијашевић је подсетио да је маратонско суђење команданту Трећег корпуса Махмуљину окончано после пет година крајем јануара првостепеном пресудом и затворском казном од 10 година затвора, али Махмуљин није одслужио казну већ се чекала одлука Апелационог већа Суда БиХ којом је поништена пресуда и наложено ново суђење које је ових дана подигло јавност на ноге.

Фото: Ел Муџахид

Он је навео да се Махмуљин и у обновљеном суђењу терети да је у време рата и оружаног сукоба у БиХ као командант Трећег корпуса, у чијем саставу је деловао и одред "Ел муџахедин", поступао противно одредбама међународног хуманитарног права и Женевских конвенција.

У време трајања операције "Фарз" (Божија заповест) 1995. на подручју Завидовића и Возуће, а у којој су припадници одреда "Ел муџахедин" починили ратне злочине над заробљеним војницима и цивилима српске националности, Махмуљин није ништа предузео како би то спречио, а након почињеног злочина извршиоци нису кажњени.

Галијашевић је напоменуо да су припадници овог одреда, међу којима су борци из афроазијских земаља, починили више од 50 убистава ратних заробљеника, цивила и санитетског особља српске националности.

Препознатљив знак њиховог деловања било је одсецање глава, а методе мучења и злостављања подразумевале су – одсецање ушију, наношење убодних рана по разним деловима тела, везивање и премлаћивање разним предметима, везивање заробљеника у згрченом положају са омчама око врата, које би се услед помиерања стезале и гушиле жртве. Од последица злостављања многе жртве су имале трајне последице и инвалидност.

Након рата пронађени су посмртни остаци само десетак жртава које су идентификоване и сахрањене, док се за телима осталих још трага.

Махмуљин се терети да је починио кривично дело – ратни злочин против ратних заробљеника, ратни злочин против рањеника и болесника и ратни злочин против цивилног становништва.

Пред Судом БиХ сведочило је 70 сведока оптужбе од којих је њих 11 дало исказе уз мере заштите. Приложено је више од 900 доказних материјала, којим је потпуно доказана кривица оптуженог.

Након што су муџахедини уз подршку НАТО-авијације освојили коту "Паљеник", јединице Другог и Трећег корпуса са преко 23.000 војника такозване Армије БиХ извршиле су напад на нешто више од 4.000 војника.

У нападу муџахедина, Махмуљинових војника и полицајаца под контролом Шефика Џаферовића спаљено је до темеља 66 села, уништено преко 5.000 кућа, 12 цркава и један средњовековни манастир, срушена гробља, од којих су нека стара и преко пет векова, убијено 465 војника и цивила, те протерано више од 22.000 људи.

Војна операција НАТО-снага под називом "Намерна сила", покренута десет дана пре напада муџахедина на Возућу, манифестовала се рушењем свих радио-релејних уређаја и средстава везе Војске Републике Српске на Озрену те најбитнијег релеја, названог по највишој коти на том делу "Краљица", а представљала је директну подршку муџахединима из ваздуха.

БОНУС ВИДЕО: Најновији руски дрон "Орион" разнео мету у парампарчад

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (4)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!