НА БАНИЈИ САМО ОБЕЋАЊА ЖИВЕ: Посебно је тешко у местима где су Срби у већини
ЉУДИ су на Банији толико јадни да не знају да ли би се смејали или плакали када слушају обећања о обнови, годину дана након земљотреса.
Ужас, углавном. Контејнери прокишњавају, нису спојени на воду, а сада су стигле и рате за струју иако је држава обећала да их неће бити", све ово прича за "Новости" Бранка Бакшић Митић, заменица градоначелника Глине.
Посебно је тешко у местима где су Срби у већини, јер су нека од њих попут Мајских Пољана и највише страдала.
- Град Београд градиће шест кућа, а документација је већ прикупљена и до краја марта требало би да буду готове. Од приватних донација подигнуто је и 40 дрвених кућа, а удружење исељених Хрвата у Швајцарској је изградило четири дрвене куће - каже Бранка Бакшић Митић.
Да није било приватника током ових годину дана који су помогли, стање би било још горе.
- Све оно што је требалo да уради држава Хрватска, урадили су приватници - истиче Митићева. - Они су обновили и изградили више кућа него држава, а прошло је годину дана од земљотреса. Невероватно је да могу да помогну мали људи, а држава стално нешто чека.
Она тврди да су заказали сви, од локалне до националне власти. Нису још уклоњене ни рушевине, људи живе у катастрофалним условима.
Банијци су сити обећања, а сама Бранка Бакшић Mитић покушава све да се нешто покрене. Тражила је и помоћ Војске, да се бар уклоне срушени и оштећени објекти, даноноћно куца на сва могућа врата да се прекине агонија несрећних људи.
- Најбоље су прошли они који су одмах након потреса сами организовали рушење својих објеката, бар имају сада јасну ситуацију - каже она.
Европска унија је дала новац, али он се не користи, а ако до обнове не дође до лета, Хрватска ће све морати да врати. Многи житељи Баније су изгубили наду да ће до обнове уопште и доћи. Последица тога је да сви који могу, поготову млађи, одлазе.
- Стари умиру у контејнерима, несрећни и разочарани. Ако се ништа не промени, много ће људи отићи са Баније - говори заменица градоначелника Глине и напомиње да људи у том крају живе од сточарства, а уништени су и објекти у којима су биле животиње. - Ако се краве у децембру по овој хладноћи шетају на отвореном, шта њихови власници више имају да траже.
Тако 40.000 оштећених и срушених објеката на Банији чека праву обнову, а све се и даље врти око административних препрека, прескупих дозвола и пустих обећања.
ТИПОВИ КУЋА
- МИ не можемо да се договоримо ни око три типа могуће градње, хоће ли куће бити дрвене, монтажне или класично грађене - каже нам Бранка Бакшић Митић. - Људи моји. Иначе, класичну градњу на овом подручју људи више не прихватају.
Препоручујемо
ПЛЕНКОВИЋ НА МЕСТУ СРАМОТЕ ХРВАТСКЕ ВЛАДЕ: Премијер правда неспособност државе
27. 12. 2021. у 13:28
ПОСЛЕ ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД РАЗАРАЊА: Обновљена православна црква у Петрињи (ФОТО)
25. 12. 2021. у 19:23
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"
ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.
11. 01. 2025. у 15:28
Коментари (1)