АНАЛИТИЧАРИ О ИЗБОРИМА У СРПСКОЈ И БиХ: "Западу као и младомуслиманском Сарајеву треба само једно - да РС не постоји"

Тањуг

29. 09. 2022. у 16:50

УЧЕСНИЦИ трибине "Глобално престројавање и избори у Српској и БиХ" оценили су данас да је важно да на изборима који ће бити одржани у Босни и Херцеговини 2. октобра, у Републици Српској победи опција која ће заступати национални интерес, а то је опстанак Срба и Српске.

АНАЛИТИЧАРИ О ИЗБОРИМА У СРПСКОЈ И БиХ: Западу као и младомуслиманском Сарајеву треба само једно - да РС не постоји

Са седнице ЦИК / Фото ЦИК БиХ

Некадашњи шеф југословенске дипломатије Владислав Јовановић казао је да је у "текућем обликовању нових геополитичких односа у свету, чије је трајање непредвидиво, витални интерес српског народа ма где живео, да очувају међусобно јединство, упркос свим разликама и партикуларним интересима".

Политички аналитичар Ненад Кецмановић рекао је да, с обзиром на светска престројавања, још није јасно да ли велике силе "хоће да заокруже поделу интересних сфер пред неку нову Јалту или маркирају линије ватре за трећи светски рат".

"У том контексту избори у Српској нису тек редовно четворогодишње изјашњавање народа о више странака и кандидата, него одлука о дугорочном курсу Републике Српске између историјски потрошене униполарне парадигме и мултиполаризма", оценио је Кецмановић.

Новинар Синиша Љепојевић оценио је да од тектонских промена које се дешавају у свету нису изузети ни простори Балкана, који су природна веза Истока и Запада.

"У таквом амбијенту кључно је да РС и српски корпус знају шта се стварно догађа и чему актуелне тектонске промене воде и на основу тога доносе стратешке одлуке и остају доследни свом опредељењу", рекао је Љепојевић.

Александар Павић је казао да западне силе имају двоструке аршине, наводећи да подржавају територијални интегритет Украјине, али не подржавају територијални интегритет Србије.

"Да ли позивање на Дејтонски споразум и даље има смисла у свету у коме политички Запад више не поштује међународно -правни поредак утемељен на Повељи УН, већ упорно потура замену у виду ''поретка заснованог на правилима, које ће одређивати сам запад", упитао је Павић.

Професор Предраг Ћеранић оценио је да "власт у РС већ дуго важи за некооперативну".

"Као највећа препрека означени су Милорад Додик и његова партија. Стога је у свакој изборној години приоритет западних центара моћи ''демонтажа Додика''", рекао је Ћеранић.

Он је оценио да је Додик "означен као руски човек".

Цхеранић је додао да је баш због свега тога "важно да победу на изборима однесе јак лидер коме ће национални интерес бити опстанак Срба".

Историчар Александар Раковић је казао да "велике промене у свету узроковане ратним сукобом у Украјини, највероватније отварају простор за нове српске интеграције" и додао да би "ситуацију требало искористити за афирмативно решавање српског питања".

Економиста Бранко Павловић оценио је да велике силе врше и економске притиске на већину земаља у свету наводећи их да све више задужују, како би их учиниле економски зависним и несамосталним.

Новинар Ђуро Билбија оценио је да ће се на изборима у РС гласати о "Додиковом путинизму и орбанизму".

"Западу као и младомуслиманском Сарајеву, од Републике Српске треба само једно: да не постоји - ни по Дејтону, ни на било који други начин", казао је Билбија и додао да "будућност Српске нису Хрватска и Зоран Милановић, већ Мађарска и Виктор Орбан".

Новинар Александар Вујовић истакао је да на изборима у Босни и Херцегивини, али пре свега Српској, треба да победи опција која ће очувати државу коју су Срби створили деведесете.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

СРБИ ВЛАДАЈУ ТУРСКОМ: Тадић и Костић режирали нови победу за Фенербахче (ВИДЕО)