ЗАТВОРЕНИ ШОПИНГ ЦЕНТРИ У ХРВАТСКОЈ: Нерадна недеља губитак за све, промет пао за 22 одсто
ПРВА нерадна недеља донела је у Хрватској поражавајуће резултате, јер је промет пао за 22 одсто.
Већина продавнице и шопинг центара одлучили су да искористе могућност рада 16 недеља у години сада, у јеку туристичке сезоне, али је ипак дошло до великих тешкоћа са снабдевањем. Издато је у целој земљи 19 одсто рачуна мање, а трговци кажу да је све то ненадокнадив губитак.
Задовољна је само црква и владајући ХДЗ који је увођење нерадне недеље обећао својим конзервативним бирачима. Црквене власти верују да ће тако у недељу на мисе долазити много више људи, што прва нерадна недеља није показала. ХДЗ верује да ће овим потезом добити подршку пред изборе, што је такође неизвесно.
Накиме, нису задовољни ни трговци који ће сада имати мање плате, због мањег промета. А немогућност да се купује у трговинама у недељу одразило се и на друге, па је промет ове недеље пао за девет одсто, а биће још далеко већи на јесен, када ће на ред доћи и нерадне недеље у местима на Јадрану. Створиће се и хаос, посебно у мањим местима, јер грађани нису навикли да купују унапред, а многи планирају шопинг баш у недељу јер имају тада више времена.
Измена Закона о трговини долази у осетљиво време, када ионако пада промет у продавницама са храном, због дивљања цена које нико не може да заустави. Многи Хрвати одлучују се на одлазак у суседну Словенију, Мађарску и БиХ где је све јефтиније, а када су им затворена врата шопинг центра биће још више одлазака. Најгоре ће у Хрватској проћи мале трговине које су и до сада тешко пословале, а једина која је до недавно у Загребу радкила од 0 до 24 часа затворена је уочи увођења нерадне недеље.
Куповне навике Хрвата тешко да ће се мењати, па не стоји аргумент доносиоца закона да је тако у Аустрији и Немачкој. Грађани тих земаља живе у много уређенијом систему и код њих је традиција да се не ради недељом, али то у Хрватској тешко пролази. Гневни су и многи који и даље морају да раде, јер то захтева специфичност њихових послова и тврде да није фер да се ограничава трговина, уместо да је нађено решење да се све запослене боље плати и да имају прилике запосленима омогућити замене за недељу.
Сви се међутим слажу да одлука о нерадним недељама није резултат економских анализа и заштите трговаца да имају више времена за породице, већ да је функцији политичких потеза. Црква је годинама вршила притисак на хрватске власти, али је увек превладао баш економски интерес. Сада је донето половично решење, јер ће запослени у трговини ипак радити 16 недеља, а укупно ће сви забележити лоше резулате у промету.
Када прође туристича сезона проблеми ће тек доћи, што показују резултати прве нерадне недеље.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (4)