ТАЈМС ОФ ИЗРАЕЛ: Док се фашистичка историја Хрватске гура под тепих, Јеврејска заједница осећа све већу неизвесност

Јована Шведић

04. 05. 2025. у 19:04

ПРОШЛЕ недеље, Јеврејим су се окупили у девет градова у Хрватској како би обележили Јом Хашоа, Дан сећања на Холокауст, а међу њима је био је Дарко Фишер који је један од 140 преосталих преживелих ратног режима чији су фаштички лидери сматрани још бруталнијим од нациста, пише израелски Тајмс оф Израел.

ТАЈМС ОФ ИЗРАЕЛ: Док се фашистичка историја Хрватске гура под тепих, Јеврејска заједница осећа све већу неизвесност

AP Photo

- Било је горе него у Ашвицу. Имали су крематоријуме и места за масовна убиства, али и места за физичко и психолошко мучење. Било је изузетно окрутно, посебно у Јасеновцу. Многи Јевреји, укључујући неке од мојих рођака, тамо су изгубили своје животе. Ја сам само случајно преживео - рекао је 87- годишњи Фишер током недавног интервјуа за Тајмс оф Израел. 

Он је преживео јер је његов отац 1941. године организовао пут како би породица напустила Хрватску у тренутку када је фашистички усташки режим почео да доноси антисемитске законе.

Његов отац убијен је 1944. године након што су нацисти напали Мађарску, док је остатак породице преживео и касније након рата се вратио у Хрватску. 

Идућег месеца обележава се 80. годишњица завршетка Другог светског рата, као и пропаст усташког режима, нацистичке марионетске владе формално познате као Независна Држава Хрватска, преноси Тајмс оф Израел.

На територији која је обухватала већи део данашње Хрватске, као и суседну Босну и делове данашње Србије, налазило се око 30 концентрационих логора, укључујући Јасеновац и два логора посебно за децу, Јастребарско и Сисак.

Током своје владавине, усташки режим је прогонио и убио стотине хиљада Срба, Јевреја и Рома, као и Хрвата који су се противили његовој власти.

Католичка црква је отворено сарађивала са усташама, чија је подршка углавном долазила од младића из руралних, радничких и необразованих средина, пише Тајмс оф Израел. 

Лист наводи да је данас влада балканске нације савезник Израела, али истовремено, националистички симпатизери некада страшних хрватских усташа проналазе "све већу подршку за своју реторику и желе да сузбију пронацистичке изразе".

- Предложили смо исти закон као у Немачкој о нацистичкој симболици, чиме би се то учинило кривичним делом кажњивим затвором, а не прекршајем као што је сада, али ништа се није догодило. Не можемо предложити закон ако нас нико други не подржава - рекао је генерални секретар Јеврејске заједнице Зоран Фербер.

2016. године, тадашњи хрватски председник усликан је са усташком заставом током свог путовања у Канаду, након што је претходно изразио жаљене због режима током државне посете Израелу.

Данас, националистички симпатизери настављају да користе забрањени термин који се и дање користи "За дом спремни", што је еквивалент нацистичком "Зиг Хајл".

Марко Перковић, хрватски певач који се зове Томпсон који је познат по нацистичким изјавама, продао је више од пола милиона карта за концерт на отвореном у јулу што представља знак колико су нацистичка уверења распрострањена, наводи Тајмс оф Израел.

Координаторка програма невладине организације у Загребу, Тена Бањеглав, напоменула је да нацистички знаци имају снажну симболику за одређени број Хрвата.

- Нормални људи који знају шта су ови симболи значили у прошлости мисле да би требало да буду забрањени. С друге стране, етнички Хрвати обично повезују овај поздрав са ратом против Србије 1990-их, а не са усташама.  Са овом тренутно крајње десничарском владом, нема шансе да буде забрањен - рекла је она.

Садашња влада, као и друге десничарске владе у Европи и шире, последњих година се показала као чврст присталица Израела. Некадашњи израелски министар спољних послова Габи Ашкенази, 2020. године назвао је Хрватску "једним од наших најбољих пријатеља у Европи“ и позвао свог колегу, Гордана Грлића Радмана, да премести амбасаду земље из Тел Авива у Јерусалим.

Током Другог светског рата, око 80% хрватских Јевреја је убијено, што је један од највећих процената у било којој земљи у Европи.

13.000 Јевреја је претучено или претучено до смрти само у Јасеновцу, што је било толико страшно да су чак и виши нацистички официри упозоравали команданте логора да користе хуманије методе погубљења.

- Ми смо остави јеврејске заједнице. Замислите за неколико година, ако не добијемо нове људе, наша деца ће бити последња генерација. За мене је то веома тужно - рекао је Цветковић, поцењујући да је 60% хрватски јевреја старијих година као и да 20 до 40 чланова умире сваке године. 

Бањеглав, нејеврејка која помаже у документовању ратних злочина као део текућег пројекта, често води посетиоцима туре по јеврејском Загребу.

Том приликом, приметила је, усташки команданти су претворили јадранско острво Паг у концентрациони логор, "али сада мештани не желе да признају да је био тамо. Израелска филмска екипа је отишла тамо 2015. године да направи документарац и физички је нападнута".

Наиме, становници Пага су наводно позвали полицију након што су уочили групу у којој су били израелски филмски ствараоци и амерички Јевреј чија је мајка била затворена на Пагу.

Полицијски службеници су накратко одузели пасоше посетилаца, а затим их испратили са острва, према тадашњим новинским извештајима.

Оно што туре не укључују су споменици холокауста посвећени само Јеврејима које су убили хрватски фашисти.

- Ми као јеврејска заједница немамо ниједан споменик само за Јевреје које су усташе брутално убиле, јер су након доласка комуниста на власт 1945. године, направили споменике жртвама фашизма и нацистичког терора. Али ко је овде убио већину Јевреја? Будимо искрени. Нису то били нацисти. - рекао је Цветковић. 

Бањеглав је рекла да су чак и високи владини званичници криви за порицање Холокауста.

- Не желе да прихвате одговорност - рекла је, напомињући да је Хрватска 2023. године имала ротирајуће председавање Међународним савезом за сећање на Холокауст са седиштем у Берлину.

- Главна тема била је борба против порицања и искривљавања Холокауста, али све што су радили било је буквално порицање и искривљавање. Сви догађаји су били на енглеском језику и ништа није преведено, тако да хрватска јавност није ни знала да смо ми председавали - додала је. 

На главној железничкој станици у Загребу, бронзана скулптура висока 12 метара, или скоро 40 стопа, постављена пре три године, приказује зид од кофера наслаганих у огромну гомилу, заједно са локомотивом и плочом исписаном на енглеском, хебрејском и хрватском језику у знак сећања на жртве Холокауста.

Међутим, локалне јеврејске групе су се противиле томе, тврдећи да споменик занемарује улогу усташа у убијању Јевреја и уместо тога кривицу сваљује на нацистичку Немачку.

- Никада нећу ићи тамо. За мене ово није споменик. Изграђен је без благослова јеврејске заједнице - рекао је Цветковић.

Савремена јеврејска заједница је мала, раштркана по неколико градова, а Загреб је највеће средиште.

Последњих 20 година, Пинчас и Рајзел Заклос су били израелски изасланици Хабада, водећи синагогу у Роковој улици, у насељу које је пре Другог светског рата било претежно јеврејско.

Упркос њиховим напорима, рекао је Разијел Заклос, "постоји огроман недостатак разумевања. Заједница овде гледа на јудаизам кроз призму Холокауста. А међу млађом генерацијом нико не жели да се поистовети са тим сећањима. Желе да гледају у будућност", преноси Тајмс оф Израел. 

У септембру је хрватска влада објавила да ће 52 напуштена јеврејска гробља широм земље бити заштићена као "меморијална баштина" како би се сачувало сећање на Јевреје који су прогоњени током Другог светског рата, а још 15 је већ заштићено као независна културна места.

Бањеглав ово види као још један изазов у ​​присиљавању својих сународника Хрвата да се суоче са својом ратном прошлошћу.

- За мене ништа није превише контроверзно. Ако наставимо да поричемо и гурамо ове проблеме под тепих, нећемо никуда стићи. Зато нас неки људи заиста не воле, али то је део нашег посла -  рекла је она. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

Коментари (0)

ШТА ЗЕЛЕНСКИ НЕ РАЗУМЕ? Амерички пуковник у пензији објаснио - Руси су спремни за борбу, ми нисмо