СКОПЉЕ НЕЋЕ ЦРКВУ У РЕГИСТРУ: Северна Македонија игнорише обавезу по пресуди суда из Стразбура
ВЛАСТИ Северне Македоније више од три године одбијају да региструју Православну охридску архиепископију (ПОА), која је у канонском јединству са Српском патријаршијом и тиме је признају као закониту верску заједницу. Званично Скопље на овом питању крши не само своје законе, већ и међународне обавезе, јер је регистрација ПОА обавеза Северне Македоније по пресуди Суда за људска права у Стразбуру.

Верници ПОА не одустају од регистрације / Архива
Последњи покушај је пропао почетком године када је Апелациони суд у Скопљу одбио захтев ове верске заједнице за регистрацију деловања. Овај исход обелодањен је тек недавно, иако је предмет чамио у судским фиокама још од 2018. године. После три и по године, како објашњавају у седишту једине канонске православне цркве у Македонији, "темељног размишљања и проучавања", суд је пресудио и оглушио се о захтев Стразбура.
- Колико има верских слобода у Северној Македонији, познато је целом свету, осим новинарима ове државе. Они тако уредно бележе да Бугарска не региструје поједина удружења иако су добила спорове у Стразбуру, а не смета им што у њиховој држави једна верска заједница пуних 16 не може да се избори за регистрацију - саопштио је Синод ПОА.
У "црквеној влади" Архиепископије, чији је поглавар владика Јован Вранишковски, а која делује под капом СПЦ, подсећају и на дволичност македонског председника Стева Пендаровског и премијера Зорана Заева, који Васељенску патријаршију моле за признање тзв. Македонске православне цркве, а да истовремено у својој земљи и сами газе верске слободе и норме савременог света.
Европски суд за људска права у Стразбуру крајем 2017. пресудио је у корист Православне охридске архиепископије по њеној тужби против државе Македоније, због одбијања власти да је региструју као посебну верску заједницу.
У пресуди је констатовано да је "БЈР Македонија прекршила члан 11 (слобода окупљања и здруживања) у вези са чланом девет (слобода мисли, савести и религије), Европске конвенције за људска права, која је произашла из одбијања регистрације Православну охридску архиепископију као посебне верске заједнице".
Сва досадашња образложења судских власти у Скопљу о одбијању регистрације деловања кононске ПОА, била су заснована на оценама државне комисије за односе са верским заједницама и религиозним групама у земљи - да се може регистровати само једна верска заједница за сваку конфесију. Наведено је да се и име не разликује од (неканонске и непризнате) Македонске православне цркве - Охридске архиепископије.
ЗАШТИТА ВЕРСКИХ СЛОБОДА
У ПРЕСУДИ Европског суда, коју Северна Македонија годинама игнорише, Скопљу је указано да "јавни став државе не треба да буде заштићен на штету мањинских ставова". Наглашено је и да огромна важност жељене аутокефалности МПЦ за њене вернике и следбенике не може да оправда предузимање мера које би спречиле ПОА да спроводе своју религиозну активност.
Препоручујемо

И ЗАЕВ САМОСТАЛНОСТ МПЦ ТРАЖИ У ИСТАНБУЛУ: Премијер моли васељенског патријарха
22. 09. 2020. у 22:47 >> 23:08

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)