НАКОН ИНЦИДЕНТА СА АВИОНОМ: Лукашенко пооштрио закон о медијима - "претвара рад новинара у минско поље"
ПРЕДСЕДНИК Белорусије Александар Лукашенко потписао је данас закон којим се уводе оштре рестикривне мере према медијима, док се истовремено дозвољава Влади да их угаси без судске одлуке, јавља АП.
Фото: Архива Новости
Према новом закону, медијима се забрањује да емитују пренос уживо са неодобреног јавног скупа, а такође се дозвољава Министарству информација да нареди гашење медија - претходно је за такву одлуку била потребна судска одлука, наводи америчка агенција.
Такђе се забрањује објављивање анкета јавног мњења које није одобрила Влада.
Новинарима је забрањено да се понашају као организатори или учесници у масовним догађајима, навела је белоруска агенција Белта.
Локалне власти и органи унутрашњих послова овлашћеени су да обуставе рад јавних објеката (тржни центри, угоститељски објекти, превоз, сајмови...) на местима где се одржавају јавне манифестације и дуж рута учесника.
- Ово је најрепресивнији медијски закон у Европи, који претвара рад новинара у минско поље - рекао је Андреј Бастунец, председник Удружења новинара Белорусије.
Лукашенков закон се појавио дан након што је белоруска полиција принудно спустила у Минск авион који је летео из Атине у Вилњус и ухапсила опозиционог новинара Романа Проташевича.
Препоручујемо
ПОТЕЗ БЕЛОРУСИЈЕ ПОТПУНО НЕПРИХВАТЉИВ - Борељ - "Не може проћи без последица"
24. 05. 2021. у 19:36
БОСАНСКИМ "СПЕЦИЈАЛЦИМА" СЕ СМЕЈЕ ЦЕО СВЕТ: Избачени са такмичења, а криви им Срби и Додик (ФОТО/ВИДЕО)
СНИМАК специјалаца из Федерације БиХ на такмичењу СWАТ Цхалленге у Уједињеним Арапским Емиратима постао је потпуни хит на друштвеним мрежама.
12. 02. 2026. у 14:42
ВАКЦИНА ПРОТИВ РАКА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Добијамо је одмах после Руса, ево када ће је примити наши пацијенти
МИНИСТАР без портфеља задужен за област међународне економске сарадње Ненад Поповић изјавио је данас да ће у мају први пацијенти у Русији примити вакцину против рака, а да ће пацијенти из Србије бити први који ће одмах после руских, крајем године, примити ту вакцину.
12. 02. 2026. у 09:41
ЈК ПРИЗНАЛА: "Са њим сам изгубила невиност - први пут са Немањом био је грозан, ужасан"
"ИМАЛА сам 18 година. Било је грозно искуство. Помислила сам: "Како некоме ово може да се догоди?" Било је ужасно."
10. 02. 2026. у 07:32
Коментари (0)