И ПОСЛЕ БАШАРА, БАШАР! Сиријци на изборима други пут током рата

И. Станојевић

26. 05. 2021. у 20:15

НА две трећине територије Сирије, које су под контролом владе, одржани су председнички избори, други од почетка рата у овој блискоисточној земљи.

И ПОСЛЕ БАШАРА, БАШАР! Сиријци на изборима други пут током рата

Фото: AP Photo/SANA/Министарство одбране Руске Федерације

Становништву територија на северу и североистоку није било омогућено да учествује у гласању. Несумњиви фаворит је садашњи председник Башар ел Асад (55), који ће освојити четврти седмогодишњи мандат. Асадова породица влада земљом већ пет деценија, док је он на кормилу 21 годину, откако му је преминуо отац Хафиз ел Асад.

Због строгих критеријума за пријаву председничких кандидата, уз Асада су се на изборним листама нашла само два противкандидата, Махмуд Ахмед Мареи, опозициони политичар из Дамаска, и Абдалах Салем Абдалах, лидер левичарске партије који је био министар у Асадовој влади четири године.

САД и већина европских земаља осудиле су "Асадово оркестрирање избора као срамно". Дан уочи избора, министри спољних послова Француске, Немачке, Италије, Британије и САД поручили су, у заједничком саопштењу, да избори неће бити ни слободни ни фер. Упркос томе, сиријска влада оцењује да управо избори показују да земља функционише нормално, без обзира на то што је већ пуну деценију у рату. Опозиција се, међутим, слаже са западним земљама да "је у питању права фарса и да је Асадов легитимитет под великим знаком питања".

Сиријска државна телевизија у свет је послала слике бирача који машу националним заставама и носе Асадове фотографије, грађана како певају испред биралишта и скандирају председниково име.

Фото: Депоситпхотос/Принтсцреен

Дојче веле подсећа да је утицај Москве огроман, тврдећи да Асад не би ни био у позицији да се бори за четврти председнички мандат, да није "топле струје из Русије". Москва је један од највећих сиријских савезника од 2015. године и има пресудан утицај на Асадов останак на власти, који је, тврди се, у интересу Москве.

Без обзира на исход избора, ситуација се неће поправити за сиријски народ, око 18 милиона људи, од којих је чак 11 милиона протерано из домова или убијено у ратним дејствима, закључују аналитичари.

Запад одавно за Башара нема лепих речи и сматра да се он доследно придржава девизе "Немој имати милости!" коју је примио од свог оца Хафиза. Сукоб у Сирији, који је започео 2011. под утицајем "арапског пролећа" довео је до поделе земље и велике мигрантске кризе која се прелила на Европу. Све стране у грађанском рату су оптуживале ону другу за ратне злочине.

Башар је образован у Лондону, спремао се за очног лекара, и на Западу се веровало да ће владати мекшом руком него његов претходник. Али данас се истиче да се Башар од човека наде брзо трансформисао у диктатора који се никада није ослободио очеве сенке.

ПОЗИВ НА ОБНОВУ

СЛОГАН председничке кампање "Радом до наде" позива на обнову земље разорене ратом, који је однео више од 388.000 живота и раселио половину становништва. На претходним изборима, 2014. године, Асад је освојио 89 одсто гласова, а излазност је била већа од 73 одсто, упркос жестоком конфликту који је тада постојао.

ХАФИЗОВА ЕРА

ОД 1971. године до своје смрти 2000. отац Башара ал Асада Хафиз ел Асад био је на функцији председника Сирије, премијера, министра одбране, регионалног секретара сиријског огранка Арапске социјалистичке БАС партије и генерални секретар Националне команде те странке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“