ЛУКАШЕНКО СЕ ОТВАРА НА ИСТОК: Председници Русије и Белорусије у петак у Сочију разговарали о интеграционим процесима двеју држава

ГЛАВНА тема преговора председника Русије и Белорусије Владимира Путина и Александра Лукашенка у Сочију, јуче, била је јачање економске сарадње, што треба да створи јак темељ продубљивања интеграције двеју држава.

ЛУКАШЕНКО СЕ ОТВАРА НА ИСТОК: Председници Русије и Белорусије у петак у Сочију разговарали о интеграционим процесима двеју држава

Фото АП

Реч је, пре свега, о заједничким енергетским пројектима. Пред почетак преговора Лукашенко је рекао да "ако економске везе и сарадња буду јаке, интеграција ће бити на стабилним основама".

Путин и Лукашенко су разговарали о лепези билатералних питања, од економије и трговине, до културе и хуманитарних односа. Интересантно је да су руски медији јуче објавили да је ЕУ разрадила економску помоћ Белорусији у висини од око три милијарде долара, ако Лукашенко буде смењен и на његово место дође нови председник. Те три милијарде би се дале на политичке и економске реформе. Финансијска подршка ишла би преко ММФ и Европске банке за реконструкцију и развој. Наводно, да је тај план направљен у октобру 2020. године, пошто ЕУ дефинитивно није признала председничке изборе у Белорусији. Истом методом, обећавањем милијарди, рушен је Слободан Милошевић, касније и украјински председник Виктор Јанукович.

Био је то трећи сусрет Путина и Лукашенка у овој години, а новинарима је речено да неће бити службених саопштења после преговора. Лукашенко је информисао Путина и о недавном инциденту са авионом "Рајанера" у којем су били један од координатора демонстрација у Минску, Роман Тарасевич и његова девојка Софија Сапега. За Русе је тај случај посебно важан, јер је Софија држављанка Русије, која у Белорусији има стални боравак јер јој мајка живи у граду Лиду. Правници кажу да би Роман могао бити осуђен на 15 година затвора, а Софија на 12.

СЛОВЕНИЈА ЛОБИРА ЗА РУСИЈУ

ШЕФ дипломатије Словеније, која ће од 1. јула до 31. децембра председавати Саветом Европе, Анже Логар, казао је јуче у Москви да је Љубљана спремна да ради на нормализацији односа са Русијом. Током разговора о актуелним питањима са Сергејом Лавровом, Логар је рекао да ће "Словенија бити доследна захтеву за смањење напетости у односима између ЕУ и Москве", тражећи обострано корисна решења, будући да "Европа и Русија образују заједничко цивилизацијско пространство".

Њу је јуче посетио руски конзул у истражном затвору у Минску. Она му се није жалила на услове у затвору. Идуће недеље конзул ће поново доћи, а у наредна два месеца белоруске власти ће против ње подићи оптужницу због прављења спискова официра и полицајаца лојалних Лукашенку, који су учествовали у растеривању демонстрација.

Александар Лукашенко предложио је да се обнове сви летови између Белорусије и Русије који су постојали пре епидемије короне. Он сматра да је време да се врате линије и са бившим совјетским републикама које су сада у Заједници независних држава, па би ускоро могао да буде успостављен авионски саобраћај са Казахстаном и осталим земљама централне Азије.

ДУГА ПРОЦЕДУРА ЗА САГЛАСНОСТ

НАДЛЕЖНИ органи у Москви објаснили су зашто се Русија није одмах сагласила да дозволи страним компанијама да промене маршруту и заобилазним путем долете до руских дестинација. У "Росавијацији" објашњавају да промена маршрута захтева дозволу за нову руту и од Министарства одбране Русије. Авио-компаније треба да предају захтев 35 дана пре него што се планира нова маршрута по одређеном ваздушном коридору. У току тих 35 дана надлежне службе треба да усагласе решење да се не би догодило да војни радари не препознају цивилни авион, већ га доживе као недозвољени улазак на своју територију. До сада су западне компаније улазиле у Русију најкраћим путем преко Белорусије.

Руководство Русије верује да инцидент са авионом "Рајанера" неће негативно утицати на однос Запада према Русији. Портпарол Кремља Дмитриј Песков је рекао да Русија има своје проблеме у односима са Западом, а што се тиче недељног слетања авиона, Москва са тиме нема везе. То је био одговор свима онима на западу који, попут немачког парламентарца Норберта Ретгена, говоре да "Москва може бити умешана у принудно слетање ирског авиона на аеродрому у Минску".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

РУСИЈА ЗАТЕЧЕНА: Убијен Владимир Фешченко и то у згради Министарства одбране