КИЈЕВ ОД РУСИЈЕ ТРАЖИ РЕПАРАЦИЈЕ ЗБОГ ДОНБАСА И КРИМА: Украјинска влада формулисала спољнополитичку стратегију
УКРАЈИНСКА влада усагласила је Стратегију спољнополитичког деловања земље до 2024. године, а документ, између осталог, предвиђа да се од Русије траже репарације за штету причињену Украјини за време привремене окупације њених територија.
- Много смо радили заједно са другим институцијама, стручњацима и јавношћу. Ово је први овакав стратешки документ у спољној политици Украјине у историји - написао је на Твитеру шеф украјинске дипломатије Дмитриј Кулеба.
Посебан део документа посвећен је односима са Русијом.
У складу са стратегијом, Кијев намерава да јача притисак и обуздавање Москве како би прекинуо "агресивну политику Русије" и "обновио територијалну целовитост земље" уз подршку широке међународне коалиције.
Посебна тачка документа односи се на "остваривање компензација и других видова репарација за штету причињену Украјини услед привремене окупације територије".
Текст документа је објављен на званичном сајту владе.
Подсетимо, раније је амбасадор Украјине у Немачкој Андреј Мељник рекао да је један од услова за нормализацију односа са Московом да Русија плати репарације након што Украјини врати Крим и напусти Донбас.
Сукоб Украјине и Русије
Односи Русије и западних земаља погоршали су се након што је Крим постао део Русије у марту 2014. године, након референдума одржаног после државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Украјина и даље сматра Крим својом, привремено окупираном територијом. Према речима председника Русије Владимира Путина, на питање Крима је дефинитивно стављена тачка.
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима у контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
(Спутњик.рс)
Препоручујемо
ЛАВРОВ ОШТРО: Неће Кравчук решавати како треба да ради контакт група за Донбас!
27. 05. 2021. у 19:27
РУСКА ДУМА: Одлука Украјине о продужењу санкција "ништа добро неће донети“
22. 05. 2021. у 07:30
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)