КОРОНА НИЈЕ ИЗАШЛА ИЗ ЛАБОРАТОРИЈЕ: Руководилац лабораторије у Вухану за "Њујорк тајмс" изнела ове тврдње
КИНЕСКА научница др Ши Женгли, позната као "Жена шишмиш", већ неко време је у средишту пажње као руководилац лабораторије у Вухану за истраживање коронавируса. Врхунска виролошкиња тврди да вирус САРС-ЦоВ-2 није изашао из те лабораторије за истраживање слепих мишева. Ипак, педесетседмогодишња научница за многе је особа која крије тајну о томе да ли је вирус који је задао главобољу целом свету побегао из лабораторије.
Женгли је у Кини хероина и жртва злонамерних теорија завере, пише "Њујорк тајмс" који је са њом урадио краћи интервју путем СМС порука и мејлова. Већина научника одбацила је теорију да је вирус "побегао" из лабораторије, док су други зазирали од ње зато што ју је упорно истицао бивши амерички председник Доналд Трамп. Међутим, и администрација новог председника САД Џоа Бајдена почела је да разматра теорију о вирусу који је побегао из лабораторије у Вухану. Све је више научника који тврде да је она прерано одбачена, а да је докторка Женгли руководила ризичним експериментима с коронавирусима у недовољно сигурном простору. Женгли је одбацила наводне америчке обавештајне податке који говоре да се у вуханском Институту за вирусологију неколико запослених заразило ковидом 19.
На питање да ли је било извора новог корона вируса пре избијања пандемије, изричито је одговорила: "Није!"
Кинеске власти не допуштају независну истрагу лабораторије у Вухану, нити достављају податке о истраживању докторке Женгли, што, како је запазио новинар "Њујорк тајмса", баца сенк сумње.
Женгли је, иначе, један од најбољих светских вирусолога. Истраживала је станишта слепих мишева како би се испитали начини на које вируси са животиња прелазе на људе. "Њујорк тајмс" пише да је њен тим од 2004. године када је избила епидемија САРС-а прикупио чак десет хиљада узорака из шишмиша широм Кине. Пре четири године њен тим је објавио резултате експеримената с вирусом, при којем су направили хибрид корона вируса користећи делове генома постојећих, као и оних који потенцијално могу прећи на човјека.
-У мојој лабораторији никада нису извођени експерименти којима би се повећала заразност вируса - казала је новинару "Њујорк тајмса".
Упитана је и о наводна три случаја инфекције налик грипу међу члановима њеног тима.
Жингли је докторирала на Свеучилишту Монтпелер у Француској 2000. године, а шишмише проучава од 2004, после избијања епидемије САРС-а, који је усмртио више од 700 људи широм света. У једној је шпиљи на југозападу Кине 2011. пронашла шишмише који су носили корона вирусе сличне оном који изазива САРС.
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)