КОРОНА НИЈЕ ИЗАШЛА ИЗ ЛАБОРАТОРИЈЕ: Руководилац лабораторије у Вухану за "Њујорк тајмс" изнела ове тврдње
КИНЕСКА научница др Ши Женгли, позната као "Жена шишмиш", већ неко време је у средишту пажње као руководилац лабораторије у Вухану за истраживање коронавируса. Врхунска виролошкиња тврди да вирус САРС-ЦоВ-2 није изашао из те лабораторије за истраживање слепих мишева. Ипак, педесетседмогодишња научница за многе је особа која крије тајну о томе да ли је вирус који је задао главобољу целом свету побегао из лабораторије.

Фото: ЕПА
Женгли је у Кини хероина и жртва злонамерних теорија завере, пише "Њујорк тајмс" који је са њом урадио краћи интервју путем СМС порука и мејлова. Већина научника одбацила је теорију да је вирус "побегао" из лабораторије, док су други зазирали од ње зато што ју је упорно истицао бивши амерички председник Доналд Трамп. Међутим, и администрација новог председника САД Џоа Бајдена почела је да разматра теорију о вирусу који је побегао из лабораторије у Вухану. Све је више научника који тврде да је она прерано одбачена, а да је докторка Женгли руководила ризичним експериментима с коронавирусима у недовољно сигурном простору. Женгли је одбацила наводне америчке обавештајне податке који говоре да се у вуханском Институту за вирусологију неколико запослених заразило ковидом 19.
На питање да ли је било извора новог корона вируса пре избијања пандемије, изричито је одговорила: "Није!"
Кинеске власти не допуштају независну истрагу лабораторије у Вухану, нити достављају податке о истраживању докторке Женгли, што, како је запазио новинар "Њујорк тајмса", баца сенк сумње.
Женгли је, иначе, један од најбољих светских вирусолога. Истраживала је станишта слепих мишева како би се испитали начини на које вируси са животиња прелазе на људе. "Њујорк тајмс" пише да је њен тим од 2004. године када је избила епидемија САРС-а прикупио чак десет хиљада узорака из шишмиша широм Кине. Пре четири године њен тим је објавио резултате експеримената с вирусом, при којем су направили хибрид корона вируса користећи делове генома постојећих, као и оних који потенцијално могу прећи на човјека.
-У мојој лабораторији никада нису извођени експерименти којима би се повећала заразност вируса - казала је новинару "Њујорк тајмса".
Упитана је и о наводна три случаја инфекције налик грипу међу члановима њеног тима.
Жингли је докторирала на Свеучилишту Монтпелер у Француској 2000. године, а шишмише проучава од 2004, после избијања епидемије САРС-а, који је усмртио више од 700 људи широм света. У једној је шпиљи на југозападу Кине 2011. пронашла шишмише који су носили корона вирусе сличне оном који изазива САРС.
Препоручујемо

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (1)