ПЛАНЕТА ОСТАЈЕ БЕЗ "МИРОВЊАКА"? Запело због буџета од шест милијарди долара

Д. Савић

30. 06. 2021. у 09:43

МИРОВНЕ мисије Уједињених нација на глобалном нивоу припремају се за могуће затварање већ - сутра!

ПЛАНЕТА ОСТАЈЕ БЕЗ МИРОВЊАКА? Запело због буџета од шест милијарди долара

Фото Танјуг

То ће се догодити уколико Генерална скупштина Уједињених нација, која броји 193 члана, не буде могла да се договори око новог буџета од шест милијарди долара до 30. јуна 2022. године.

Поједине дипломате за кашњење у постизању споразума криве промене у преговарачким процедурама, питања око логистике и тешке преговоре. Како преноси Ројтерс, ти преговори Кину супротстављају западним земљама.

Кетрин Полард, директорка стратегије УН за управљање, политику и поштовање закона, казала је да је 12 мировних мисија УН, са 90.000 "мировњака", од којих је већина у Африци и на Блиском истоку, саветовано да почну израду планова за ванредне ситуације у случају да нови буџет не буде усвојен на време.

- И даље се надамо и уверени смо да ће државе чланице закључити своје преговоре и одобрити буџет - рекла је Полардова новинарима.

Она је истакла да уколико крајњи рок данас буде пропуштен, генерални секретар Антонио Гутерес може да новац користи само на заштиту имовине Уједињених нација и осигуравање заштите особља и мировних снага. Шеф мировних снага Уједињених нација Жан- -Пјер Лакроа споменуо је да би мисије могле бити строго ограничене и неспособне да спроводе мере.

Фото Танјуг

Tekst potpisa

Данашње мултидимензионалне мировне операције односе се не само на одржање мира и сигурности већ и на олакшање политичких процеса, као и заштиту цивила, бављење ковидом 19, помоћ у разоружању, демобилизацији и реинтеграцији бивших бораца. Такође подржавају организацију избора, штите људска права и помажу у поновном успостављању владавине права, преговорима.

Као одговор на разне критике које су такође пратилац ових мисија, а нарочито у случајевима сексуалног злостављања од стране мировних снага, УН је предузела кораке ка реформисању својих операција. Брахими извештај био је први у низу корака анализе бивших мировних мисија. Имао је задатак да изолује мане, и предузме мере да поправи откривене грешке како би се осигурала ефикасност будућим мировним мисијама.

Успех, ипак, никада није загарантован, јер мировне мисије УН иду у физички и политички најтежа окружења. Међутим, током свог постојања, УН су имале изузетне успехе о чему сведочи и Нобелова награда за мир.

САД НАЈВЕЋИ ФИНАНСИЈЕР

САД највише доприносе мировним финансијама са око 28 процената. Следе Кина са 15,2 одсто и Јапан са 8,5 процената. Немачка, Француска, Велика Британија доприносе са око шест одсто, Русија и Италија са око четири процента, Канада и Шпанија са око два и по.

СРБИ НАЈБРОЈНИЈИ У ЛИБАНУ ГДЕ СЕ НАЛАЗЕ 177 ВОЈНИКА

УКОЛИКО се промени концепт међународних операција, то ће вероватно утицати и на ангажман Србије у УН, посебно њених оружаних снага у иностранству.

Фото Танјуг

Припадни ВС у мисји УН

Војска Србије, по одлуци Народне скупштине, тренутно учествује у пет међународних операција под покровитељством УН, а најмасовнија је мисија у Либану, где је ангажовано 177 припадника српске војске. Плави шлемови из Србије чувају мир и у Африци, на Блиском истоку, на Кипру...

На задатак под заставу УН крајем маја испраћен је највећи контингент српских војника - у Либан су отишла 142 војника и официра. Уз то, српски плави шлемови пристуни су и у мисијама Европске уније, али у мањем броју.

Србија има велико искуство на задацима чувања мира, још од учешћа ЈНА у операцијама УН на Синајском полуострву половином прошлог века, када је мир између Израела и Египта чувало око 15.000 војника. Одласци у мировне операције оживљени су после 2006. године, а кулминирали су 2020. када је на списку послатом у седиште УН било готово 4.500 имена наших војника.

У операцијама УН наша војска обавља задатке обезбеђења путева, патролирања, а припадници ВС извршавају задатке штабних официра и војних посматрача. Посебно добру репутацију стекли су српски медицински и тимови за ваздушну евакуацију рањеника и пацијената. Највећи изазов последњих година било је ангажовање у великој војној болници у Централноафричкој Републици, где је плаве шлемове и службенике УН, па и локално становништво, збрињавало и лечело више стотина војних лекара и медицинског особља из Србије.   Р. Д.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”