ХАПШЕЊЕ ЗУМЕ ПОКРИЋЕ ЗА НАСИЉЕ: У Јужној Африци ратно стање на улицама, десетине страдалe у протестима

Д. САВИЋ

13. 07. 2021. у 22:08

НАЈМАЊЕ 45 људи настрадало је у насиљу које је захватило делове најразвијеније земље Црног континента и чланице групе БРИКС, Јужне Африке, откако се бивши председник те земље Џејкоб Зума (79) предао полицији прошле недеље.

ХАПШЕЊЕ ЗУМЕ ПОКРИЋЕ ЗА НАСИЉЕ:  У Јужној Африци ратно стање на улицама,  десетине страдалe  у протестима

Фото АП

Скоро 800 људи је ухапшено у немирима који су започели као протести после Зуминог затварања, да би током викенда протести постали насилни. Подметани су пожари, блокирани ауто-путеви и пљачкана предузећа. Тела 10 људи пронађена су после стампеда у тржном центру "Совето". Војска је распоређена на важним местима.

Међу жртвама је шестомесечна беба, коју је залутали метак погодио у главу, те мушкарац који је искрварио од рана задобијених ножем. У клиникама, јављају локални медији, влада хаос пошто демонстранти непрестано покушавају да упадну у просторије у којима се налазе повређени.

Министар полиције Беки Селе рекао је новинарима да, ако се пљачка настави, постоји ризик да цела подручја могу остати без основне робе. Међутим, министарка одбране Носививе Маписа-Нкакула сматра да, упркос свему, још нема потребе за проглашењем ванредног стања због насиља, иначе посебно распрострањеног у провинцијама Квазулу-Натал и Гаутенг.

Премијер Квазулу-Натала Силе Зикалала рекао је да је досада у провинцији убијено око 26 људи, укључујући и 15-годишњака. Шест смртних случајева потврђено је у Гаутенгу.

Званичници су оптужили неке групе да користе бес због Зуминог затварања за криминал. Други истичу да незадовољство због незапослености и сиромаштва подстиче хаос. Проценат незапослених износи око 33 одсто, а међу младима чак 46 процената.

Званичници јужноафричких служби безбедности раде на заустављању даљег ширења насилних протеста и упозоравају грађане да им неће бити дозвољено да се "ругају демократској држави". Истовремено, војска је спремна да пошаље још 2.500 војника, јер полиција није успела да спречи нападе на продавнице у Зуминој родној провинцији Квазулу - Натал и у провинцији Гаутенг у којој је Јоханезбург, највећи град у земљи.

Бивши председник Зума осуђен је прошлог месеца на затворску казну због одбијања захтева Уставног суда да сведочи у истрази о корупцији на високом нивоу током девет година његовог мандата, окончаног 2018. Док негира корупцију, он је осуђен на 15 месеци затвора. Предао се полицији касно у среду. Нада се да ће уставни суд укинути, или смањити, казну. Међутим, правни стручњаци кажу да су његове шансе за успех мале.

ТВИТОВИ ПОД ИСТРАГОМ

ЗАБРИНУТОСТ су изазвале и лажне вести које подстичу немире, а владајући Афрички национални конгрес је открио да истражује твитове које је послала Зумина ћерка Дудузиле Зума-Самбудла: "Мораће да одговара и објасни шта значе њени твитови", рекао је Јесе Дуарте, заменик генералног секретара странке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УКРАЈИНА БЕСНИ: Санкције Русији се укидају великом брзином, ово су најновије које више нису на снази