НАСА УПОЗОРАВА: Гравитација Месеца ће у блиској будућности проузроковати још јаче поплаве

Новости онлајн

14. 07. 2021. у 20:54

ВЕЋ сада многи градови на обали САД-а имају проблем са поплавама које настају због високе плиме, односно периодичног уздизања мора. Америчка Национална агенција за истраживање океана и атмосфере (НОАА) известила је о више од 600 таквих поплава у 2019. години.

НАСА УПОЗОРАВА: Гравитација Месеца ће у блиској будућности проузроковати још јаче поплаве

Фото: Пиксабеј

Насини стручњаци, пак, предвиђају још веће проблеме од средине 2030-их због пораста нивоа мора, али и Месечевог циклуса. Према новом истраживању, за десетак година кренуће поплаве које ће долазити у низовима од месец дана или дуже, у зависности од положаја Месеца, Земље и Сунца.

Комбинација гравитационог привлачења Месеца, пораста нивоа мора и климатских промена

Када се Месец, Земља и Сунце међусобно поравнају на одређени начин, њихово гравитационо привлачење делује на океан па би приобални градови ускоро могли да се сусретну са поплавама које се догађају сваки други дан, пише НАСА.

"Ниско позиционирана подручја која се налазе у близини нивоа мора све су више изложена ризику повећаних поплава, а то ће се само погоршавати. Комбинација гравитационог привлачења Месеца, пораста нивоа мора и климатских промена довесће до још горих поплава на нашим обалама, али и широм света", рекао је управитељ Насе Бил Нелсон.

Како Месец може да проузрокује веће поплаве?

Многима сада пада на памет питање - на који начин Месец може да утиче на пораст учесталости поплава? Зар Месец нема своју устаљену орбиту око Земље? И зар може додатно да утиче на ниво мора, уз познате ефекте плиме и осеке?

Одговор је - да. Наиме, Месец сваких 18.6 година пролази кроз циклус мале промене у орбити која се назива Месечево мировање (енгл. Лунар стандстилл). Не ради се о неком новом или опасном процесу; први пут је забележен још 1728. године.

Мада Месец свакодневно утиче на настанак плиме и осеке, утицај његове гравитационе силе није једнаке снаге сваке године. Због тога што током 18.6-годишњег циклуса пролази кроз промене у орбити, односно мења свој положај у односу на Земљу, одговоран је и за додатне промене у плими и осеки.

У првој половини циклуса узрокује плиму која је нижа од просека и осеку која је већа. У другој половини плима се повећава, а осека смањује. Дакле, прва половина 18.6-годишњег лунарног циклуса сузбија учинак пораста нивоа мора, док га друга повећава. Ипак, због глобалног пораста нивоа мора плиме постају само све веће, због чега ћемо ускоро имати све више проблема са поплавама.

Месец је сада у фази циклуса када се плиме појачавају, али за сада још увек не долази до значајних поплава, ако се гледа просек за то подручје. Међутим, средином 2030-их нећемо бити те среће јер ће до тада још додатно порасти ниво мора, па становнике готово свих приобалних предела САД-а и Хаваја чекају чешће, односно значајније поплаве, наводи НАСА.

(Индеx)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЧИСТА ЕНЕРГИЈА КАО КЉУЧ ОПСТАНКА:  Од визије до одрживе будућности