ИМАЈУ БОГАТСТВО ВРЕДНО 20 МИЛИЈАРДИ ЕВРА И НЕ ЖЕЛЕ ГА: Чешкој литијум важнији, злато чека будуће генерације (ФОТО)

Novosti online

16. 07. 2021. у 20:24

ПОД земљом Чешке лежи злато у вредно барем 20 милијарди евра. Али оно се не вади јер би то уништило окружење. И јер се тренутно не исплати - за разлику од литијума.

ИМАЈУ БОГАТСТВО ВРЕДНО 20 МИЛИЈАРДИ ЕВРА И НЕ ЖЕЛЕ ГА: Чешкој литијум важнији, злато чека будуће генерације (ФОТО)

Фото: Принтскрин Јутјуб

Место Јилове код Прага је сликовито месташце с једва 5.000 становника, али је препуно историјских споменика. Данас је подручје уз ријеку Сазаву, једну од притока Влтаве, омиљено одмаралиште становника недалеког Прага.

Али у 14. веку је Јилова било један од најважнијих градова Чешког краљевства. Онда је имао 10.000 становника - а треба знати да је и Праг у то доба имао само око 40 хиљада људи. Јер у доба владавине Карла ИВ. (1355. - 1378.) је управо то место било најважнији извор злата читавог његовог царства.

- Велики део града Прага је заправо подигнут златом из овог места, између осталих и неке зграде Карловог универзитета које стоје још и данас - објашњава Шарка Јуринова, директорка регионалног музеја Јилове.

Тај музеј је највећим делом посвећен вађењу злата у том месту.

Фото: Принтскрин Јутјуб

Злато које нађете - ваше је

- Ми смо вероватно једини музеј из ког, уз улазницу, можете да понесете и злато којег сами исперете - смеје се Јуринова док показује извор у дворишту. На дну је песак из којег посетиоци сами могу наћи зрнца правог злата - а шта нађу, њихово је.

Музејски геолог Јан Ван каже да под градом и око њега још лежи око седам тона злата.

- Принос појединих копова је био око четири грама злата по тони руде, што је заправо још исплативо. Али експлоатација је прекинута 1968. из других разлога - објашњава овај геолог. - Проблем је што су Јилове у подручју идеалном за одмор. А проблем је и што би количина нађеног злата била минимална ако се не користи отровни цијанид. Јер злато из стена обично се "испира" агресивном хемикалијом - алонда је велики проблем где с том отровном шљаком.

Фото: Принтскрин Јутјуб

 

Неки још покушавају да пронађу злато

Ипак, у Јиловима још има становника који жале за прошлом временима.

- Онда смо могли да купујемо чешко злато уместо да га увозимо из Јужноафричке Републике - жали се једна пензионерка.

Али рударска традиција тог места се наставља и деценуијама по затварању рудника.

- Кад смо 2018. обележавали пола века краја вађења злата, ту је дошло неколико рудара из тог доба - каже Сара Јуринова пред рударским колицима изложеним у музеју.

На колицима стоји објашњење како је руда у тим колицима отприлике довољна за једну бурму. Али не само златна прашина, у прошлости се у земљи под Јиловом знао наћи и грумен злата - Американци ће рећи nugget - озбиљне величине и по неколико килограма тежак. Један примерак величине лопте за рукомет је и у музеју. Мада музеј организује посете у више некадашњих рударских окна, данас нико озбиљно не размишља о поновном вађењу злата.

- Али на притокама Сазаве увек нетко поново покушава у тамошњем песку да пронађе злато - каже директоркаа музеја.

Фото: Принтскрин Јутјуб

Нова студија исплативости

И у другим местима у Чешкој има злата. Процена говори о чак 400 тона које се још налазе под земљом. По тренутној вредности овог племенитог метала, то је око 20 милијарди еура и након пада комунизма је било "предузетника" који су имали планова с тим рудним богатством.

Али као по правилу илу држава није била заинтересована, или је локално становништво било одлучно против експлоатације.

Ипак, прошле године је државна рударска компанија Диамо покренула истраживање исплативости поновног отварања златног рудника у Злате Хорy на северу Чешке.

- Геолошка истраживања ће трајати три године и њихови резултати ће послужити за одлуку о условима експлоатације налазишта злата у близини Злате Хорy - каже Лудвик Каспар, директор компаније Диамо .

- То истраживање требало би чешкој влади да да актуалне информације о могућности експлоатације налазишта и технологији која је потребна - каже и пр чешког министарства за индустрију и трговину, Степанка Филипова. - И тамо се процењује колико је још тона злата под земљом.

Златне полуге

Вађење злата на "чисти" начин - се не исплати

И чешки председник Милош Земан се залаже за поновну експлоатацију домаћег злата. Идеја је да се руда из Злате Хорy "извози" у иностранство, где би се завршио најпрљавији део процеса, њено хемијско раздвајање од осталог материјала. Јер, то је основни услов који поставља министар за заштиту средине Ричард Брабек.

- За нас је апсолутно незамисливо и неприхватљиво да се злато вади хемијском обрадом - рекао је министар. -Једина алтернатива је дубок коп, али се заправо надам да ће злато као благо наше земље децениујама остати сакривено под земљом.

Чешки економиста Лукас Кованда разлог за оклевање не види у чувању природе или препуштању руде будућим нараштајима, већ у тренутној светској цени злата.

- Експлоатација злата у Чешкој још није исплатива, тако да нико не жури поновно да покрене вађење. Да је другачије, у Чешкој би се већ одавно опет вадило злато."

Фото: Принтскрин Јутјуб

 

Литијум за батерије електричних аутомобила важнији од накита...

Јер, Чешка нема нии најмање обзира у отварању рудника - ако се то исплати. Протеклих година је код Циновеца, на граници према Немачкој, откривеноо значајно налазиште "белог злата" нашег доба - литијума. Нешто више од половине од око 140.000 тона тог алкалног метала се налази на чешкој, остало је на немачкој страни.

Делом државни концерн ЦЕЗ је већ добио концесију за чешко налазиште и ПР концерна Роман Газдик каже како експлоатација треба да почне 2025. године.

Иначео у горјима Чешке се налази око четири посто светског литијума. А данас очито више није важан накит, колико батерије за електричне аутомобиле за које је литијум неопходна сировина.

Фото: Б. Дабић

(Дојче веле)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (1)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“