ЗАШТО НЕМАЧКА ИМА ОВОЛИКО ЖРТАВА ПОПЛАВЕ 2021? Да ли су за све криве климатске промене или је систем заказао?
УСРЕД очаја због поплава и растућег броја погинулих у Немачкој, постављају се питања како је катастрофа тих размера могла да се догоди.
Поплаве су уследиле након рекордних киша у деловима Западне Европе због којих су се реке излиле.
Штета и број погинулих - више од 150 мртвих - премашују све виђене у овом веку. Најгоре погођене регије до сада су у немачким државама Рајна-Палаинат и Северна Рајна-Вестфалија.
Влада Северне Рајне-Вестфалије, најмногољудније немачке државе, објавила је списак од 23 града и руралних округа посебно погођених поплавама, укључујући велике градове попут Келна и Дизелдорфа.
Баварска која се граничи са Аустријом последња је немачка покрајина која се нашла на удару кишног таласа који је изазвао девастирајуће поплаве.
Највише жртава у Немачкој је пријављено у окугу Арвајлер јужно од Келна, око 110, али надлежни страхују да ће се праве размере ове катастрофе сагледати тек након повлачења воде.
Професорка Хана Клоук, хидролошкиња која је успоставила и сада саветује Европски систем за информисање о поплавама - програм ЕУ осмишљен да пружи рана упозорења на опасне поплаве - рекла је да су упозорења послата властима у Европи током викенда.
Она је истакла да постоје места на којима је систем "урадио оно за шта је дизајниран", односно огласио рана упозорења. Међутим, како каже, било је места у којима та упозорења нису доспела до људи и они нису знали шта ће да се догоди.
Професорка је овај систем узбуне успоставила након смртоносних поплава у Европи 2002. године, у нади да ће спречити да се понови таква катастрофа. Ипак, наводи да су тренутне поплаве изложиле слабе карике система.
- Не би требало да имамо оволико жртава поплава у 2021. години. То је напросто неприхватљиво. Нешто није у реду са системом - додала је.
Због чега има толико жртава?
Број погинулих је вец́ много вец́и од 25 смртних случајева за које се сматра да су проузроковани последњим сличним догађајем у региону 2013. године, а очекује се да ц́е се повец́ати јер око 1.000 људи води као нестало, а целе заједнице су као одсечене од света.
Главни разлог страдања је урушавање бројних куц́а у највише погођеним подручјима због брзине и интензитета поплаве и припадајуц́их клизишта. Многи домови у руралним подручјима у најтеже погођеним регионима стари су стотинама годинама и изграђени су око дрвеног костура који нуди релативно мало заштите у таквим условима.
Осим тога, поплаве су се догодиле врло брзо, са мало упозорења, а током ноц́и се десило много поплава, које су ухватиле и становнике и власти неспремне, а ситуацију илуструје чињеница да је канцеларка Ангела Меркел долетела у Вашингтон неколико сати пре почетка поплава.
Немачка има "фрагментиран систем"
Професорка Клоук каже да Немачка има "фрагментиран" систем, који укључује много различитих власти у различитим административним јединицама, што резултира различитим одговорима.
Портпарол немачког хидрометеоролошког завода рекао је да је издат низ упозорења о екстремним кишама. Додао је да је на другим надлежним да утврде ризик од поплаве и да делају у вези са евакуацијом људи или преузимањем других мера.
Армин Лашет, главни кандидат за наследника канцеларке Ангеле Меркел, у Хагену је рекао новинарима да су власти биле упозорене и да су баријере подигнуте "док је сунце још сијало", те да "нико није могао да очекује такав развој догађаја".
Министарство животне средине у Рајна-Палаинату, једној од најтеже погођених држава, која се налази на југозападу Савезне Републике Немачке, каже да се упозорења на поплаве издају за велике реке, али да информације за притоке и мање реке нису толико детаљне, те поплаве не могу увек да се спрече.
Професорка Клоук каже да постоје места у којима људи нису знали да се бујице приближавају или нису знали како да реагују у циљу да заштите своје домове.
- Излагали су се ризику, шетали су кроз бујице воде - објаснила је.
Недовољно едукације о поплавама
Фредерике Ото, помоћница директора Института за заштиту животне средине на Универзитету у Оксфорду, рекла је да је потребно "хитно образовање" о ризицима од поплава.
- Мислим да људи нису свесни да време заправо може да буде смртоносно. Чињеница да је толико земљишта под асфалтом такође доводи то драматичнијих последица него што би то био случај када би вода имала где да отекне - додаје она.
Многи нису свесни колико критична ситуација може да постане након метеоролошких упозорења.
Пензионерка Анамарија Мулер (65) каже да је град Мајен био потпуно неприпремљен за разарајућу моћ воде.
- Одакле се створила сва ова киша? Ово није нормално. Бујица је имала толико гласан звук, а због тога којом је брзином стигла до нас, помислили смо да ће да сруши врата - присећа се.
Професорка Клоук је истакла да су метеоролози и власти морале да "буду боље у преношењу поруке" када су у питању ризици од поплава.
Министар унутрашњих послова Хорст Зехофер рекао је да Немачка убудуће "мора много боље да се припреми", додајући да су поплаве "последица климатских промена".
Климатске промене
Поплавама доприносе многи фактори, али загревање атмосфере проузроковано климатским променама ствара веће шансе за обилне падавине.
Свет се од почетка индустријске ере загрејао за око 1,2 степена, а температуре ће да наставе да расту уколико владе широм планете не направе први корак ка смањењу штетних емисија.
- Имамо доказе да ће олује све чешће бити екстремне, пуне влаге, са обилним падавинама, које се споро крећу. То су ствари које можете да очекујете услед климатских промена - каже проф. Клоук.
Глобално загревање води ка томе да се олује спорије крећу, што значи да већа количина падавина падне на једно место, а такав процес може да проузрокује поплаве уколико су падавине обилне. Стручњаци истичу да ће се обилне падавине појачати и да ће најекстремније врсте падавина постати све чешће.
Да ли су најгоре поплаве прошле?
Временске прогнозе предвиђају сунчано време у погођеним областима током викенда, олакшавајући напоре за спасавање, али очекује се повратак грмљавине средином следец́е недеље и могао би поново да изазове обилне падавине.
Осим тога, нова подручја могу да буду погођена док се поплавне воде крећу низводно, а многе куће оштећене водом у најтеже погођеним регионима и даље могу да пропадну. Неким поплављеним подручјима од петка је тешко приступити.
(Телеграф)
Препоручујемо
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (1)