РОДИЛА СЕ У КОНЦЕНТРАЦИОНОМ ЛОГОРУ И ПРЕЖИВЕЛА ХОЛОКАУСТ: Британки старој 77 година сада прети депортација!
ЈЕДНА од последњих британских преживелих у холокаусту - ослобођена из логора смрти у коме је рођена - плаши се да би могла бити депортована у након Брегзита.
Ирена Јендрика и њена мајка били су само 12 минута од убиства када је њихов аустријски логор ослобођен на крају Другог светског рата. Али сада је 77-годишња Ирена, која је већи део свог одраслог живота живела у Дендију у Шкотској, приморана да се пријави за право на останак.
Рок за пријаву грађана ЕУ био је 1. јул и још јој није речено да ли има "право" да остане у Великој Британији или не.
Од доласка након завршетка рата није путовала изван Велике Британије и никада јој није био потребан пасош. Али сада, седам деценија од спасавања своје породице као избеглице, Ирена још не зна да ли је њен статус резидента потврђен.
Свој радни век провела је помажући Великој Британији и онима којима је помоћ најпотребнија кроз рад у цркви, служећи топлу храну бескућницима и организујући и донирајући одећу и постељину за избеглице које су избегле сукобе широм света.
Након што је ослобођена као беба, првих пет година живота провела је живећи у избегличким насељима и објектима за расељена лица у Италији, Енглеској и Шкотској са мајком и човеком којег би знала као оца - који је и сам преживео Стаљинов гулаг као млади ратни заробљеник - пре него што је у Италији упознао будућу супругу и ћерку.
- Не можеш да седиш и дозволиш да те то прождире, мораш да верујеш. Кад видим шта се око нас дешава у свету, чини ми се да се историја понавља и најгоре, бојим се, тек долази - каже она.
Иренина мајка Пољакиња пребачена је у логор смрти у Аустрији, где је родила Ирену. Након ослобађања од америчких трупа, они су били послати "камионима" у Италију на низ година, пре него што су пребачени у Довер, затим Хал, Бервик у кампу расељених и на крају фарму у Ангусу.
Када су је замолили да "докаже" да има право да остане у Британији, како се ближио рок, госпођа Јендрика рекла је да се осећа "изопштеном" без осећаја "припадности".
- Због целог овог искуства осећам се исцрпљено, попут исцеђеног пешкира - рекла је. - Моја мајка је патила, заједно са милионима Јевреја, Рома, свештеника, Пољака, Руса. Бојала сам се да проговорим, никада нисам имала прилику. Али залагаћу се за ово, за друге људе. Неко други ме је ставио у ову позицију, али морам да се сетим свих који су патили више од мене.
(Курир)
Препоручујемо
КЛИНТОН РЕКАО "НЕ" ЕЛИЗАБЕТИ: Како се бивши амерички председник осрамотио пред краљицом
21. 07. 2021. у 17:41
КОЦКАЊЕ ИЛИ СЛОБОДА: Велика Британија седма на свету по броју преминулих од короне
19. 07. 2021. у 21:38
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (6)