СКУПЕ ВАКЦИНЕ ПОСКУПЉУЈУ: "Цена порасла јер су се појавили докази о њиховој ефикасности"
УМЕСТО да падају, цене вакцина скачу – иако су произвођачи повећали капацитете и диверзификовали производњу.
Ту је пре свега реч о Фајзеру и Модерни.
Критике стижу из Светске здравствене организације.
Компанија Модерна саопштила је у четвртак (5.8.) да је њена вакцина против ковида 19, шест месеци након друге дозе, била ефикасна око 93 одсто. То је готово никаква промена у односу на клиничко испитивање које је показало ефикасност од 94 процента, пише Дојче веле.
Подаци након шест месеци такође показују да Модернина вакцина и даље у 98 одсто случајева пружа заштиту од тешких облика болести, а била је и стопроцентно ефикасна у спречавању смртних исхода.
Ипак, Модерна и даље процењује да ће трећа, тзв. "бустер-доза" бити неопходна пред зимску сезону, јер се очекује да ће се количина антитела код вакцинисаних ипак смањивати.
Шта је са Фајзером?
Подаци Модерне нешто су бољи од података за вакцину Бајонтек/Фајзер који су објављени недељу дана раније: ефикасност њихове вакцине опадала је за око шест процената на свака два месеца, и након пола године од друге дозе била је око 84 одсто.
Дозе те две врсте вакцина су сличне, али нису идентичне. Модернине дозе садрже 100 микрограма вакцине, А Фајзерове 30 микрограма.
- Наша вакцина против ковида показује трајну ефикасност од 93 одсто након шест месеци, али уочавамо да је делта-варијанта нова и значајна претња, и морамо бити на опрезу - рекао је један представник Модерне.
Из те компаније наводе да су у новим испитивањима три различита кандидата за трећу дозу изазвала снажну реакцију антитела на више варијанти вируса, укључујући и типове гама, бета и делта.
За трећу дозу залажу се и у Фајзеру и намеравају да већ крајем овог месеца затраже одобрење за то. Неке земље попут Израела и Немачке започеле су или планирају да почну да дају треће дозе старијим или посебно угроженим особама.
Нови уговори - веће цене
Истовремено, како преноси "Фајненшел тајмс", Европска унија потписала је у мају нови уговор са Фајзером према којем ће плаћати 19,5 евра по дози за милијарду и 800 милиона вакцина. За првих 600 милиона ЕУ је плаћала 15,5 евра по дози.
За Европску унију поскупела је и Модерна - са 19 евра за првих 160 милиона доза, на 21,5 евра, за наредни контигент од 300 милиона доза.
САД су иначе 23. јула купиле додатних 200 милиона вакцина од Фајзера по цени од 24 долара по дози (20,1 евро), саопштила је та компанија. За први контигент од 300 милиона доза Американци су плаћали 19,5 долара до дози.
Фајзер објашњава да је цена за САД виша због улагања у производњу, транспорт, али и паковање. У САД су, наиме, пакети мањи, јер се на тај начин прилагођавају "мањим провајдерима - односно лекарским ординацијама, "укључујући и педијатријске" у којима се дају вакцине.
Критике СЗО
Критике стижу из Светске здравствене организације. Мариангела Симао, помоћница генералног директора СЗО, прошле недеље је изјавила.
- Веома је важно да имамо компаније које воде политику приступачних цена.
Она је посебно указала на то да су Фајзер и Модерна повећали своје производне капацитете, диверзификовали своја постројења и повећали ефикасност производних линија.
- У нормалној тржишној ситуацији то би довело до смањења, а не до повећања цене - нагласила је Симао.
- Имамо тржиште на коме је потражња веома велика у поређењу са производњом. СЗО позива компаније да задрже цене ниским и приступачним.
Шта на све кажу у ЕУ?
Како преносе агенције, један званичник ЕУ упознат са преговорима са произвођачима вакцина, изјавио је да је цена вакцина порасла након што су се појавили докази о њиховој ефикасности и позитивном утицају које су имале на помоћ привреди у опоравку од рецесије.
- Више фактора је ту имало утицаја - рекао је тај званичник који је желео да остане анониман.
Портпарол компаније Фајзер одбија да коментарише цене за ЕУ, али потврђује да се најновији уговор његове фирме са Унијом разликује од претходног, и да те промене подразумевају и питања производње и испорука. Из Модерне се по питању уговора са ЕУ не изјашњавају.
Цене није хтела да коментарише ни Европска комисија, која иначе координира преговоре са произвођачима вакцина заједно са представницима влада држава-чланица ЕУ. Ипак, портпаролка Комисије изјавила је прошле недеље да ЕУ у разговорима с произвођачима вакцина разматра више елемената, између осталог и производне капацитете, распоред испорука и технологију коју користе.
(Б92)
Препоручујемо
ЉУДИ ЖУРЕ ДА ДОБИЈУ ТРЕЋУ ДОЗУ : У Израелу више од 420.000 особа добило "бустер" вакцину
08. 08. 2021. у 15:27
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)