ГРАДЊА БЕРЛИНСКОГ ЗИДА ПОЧЕЛА НА ДАНАШЊИ ДАН ПРЕ 60 ГОДИНА: Грађани се сећају прича из овог мрачног раздобља (ФОТО)

Биљана Ристивојевић

13. 08. 2021. у 11:22

„БРАНДЕНБУРШКА врата су затворена" – била је то ударна вест којом је новинска агенција АП у раним јутарњим сатима 13. августа 1961. обавестила свет да је почела градња Берлинског зида.

ГРАДЊА БЕРЛИНСКОГ ЗИДА ПОЧЕЛА НА ДАНАШЊИ ДАН ПРЕ 60 ГОДИНА: Грађани се сећају прича из овог мрачног раздобља (ФОТО)

Фото: ЕПА

Бранденбуршка врата су се налазила тачно између источног и западног дела града. Војници Народне армије ДДР-а су блокирали све уобичајене прелазе у Западни Берлин – најпре бодљикавом жицом.

" Операција осигуравања границе" коју је председник Немачке Демократске Републике Ерих Хонекер тада почео била је завршетак поделе Берлина. Њоме је спречен бег грађана ДДР-а у Савезну Републику Немачку – од 1949. у ту земљу пребегло је 2,6 милиона људи.

Фото: ЕПА

 

Масовни егзодус је био економски погубан за ДДР којем је у доба градње зида већ недостајао велики број занатлија, али и лекара. Службено образложење за градњу је, међутим, било сасвим другачије: „Очување мира захтева да се прекину активности западнонемачких реваншиста."

Та агресивна реторика је била типична за време у којем су се комунистички Совјетски Савез и капиталистичке Сједињене Америчке Државе огорчено надметали да покажу ко има бољи друштвени систем. Обе стране су се перманентно наоружавале и створена је такозвана „равнотежа страха" – то стање је трајало све до пада Берлинског зида 1989.

Фото: ЕПА

 

ЗАПАДНИ БЕРЛИН – „ОСТРВО СЛОБОДЕ У КОМУНИСТИЧКОМ МОРУ“

Подељени Берлин је био тако рећи жариште борбе два система. Победничке силе су га 1945. поделиле на четири сектора: у источном делу града су заповедништво имали Совјети, у западном – Американци, Британци и Французи.

Тадашњи председник САД-а Џон Ф. Кенеди назвао је демократски Западни Берлин „острвом слободе у комунистичком мору“. А ДДР је зид дугачак 155 километара службено звао „антиимперијалистичким заштитним зидом“.

Фото: ЕПА

 

МЕСТО УЖАСА И СЕЋАЊА: БЕРНАУЕР ШТРАСЕ

Током 28 година постојања Зида на њему или пред њим је настрадало најмање 140 људи. Сећање на њихову судбину оличено је у комаду зида дугачком 200 метара који још увек стоји у улици Бернауер Штрасе. То је место на којем се повремено организује окупљање сведока тог времена.

Они ту причају што су све доживели. Један од њих је, на пример, Јоахим Рудолф који је пребегао у Западни Берлин, а после тога прокопао тунел дужине 140 метара – са западне према источној страни, да би другима омогућио бег.

Он прича да се непосредно после затварања границе с једним пријатељем нашао у близини бодљикаве жице пред којом су стајали војници наоружани Калашњиковима. Војници су викали на њих двојицу. Рудолф каже да му је у том тренутку било јасно да су спремни и да пуцају.
Био је то нагли улазак у једно мрачно доба.

Фото: ЕПА

 

ПЕРСПЕКТИВЕ МЛАДИХ

Али, у Бернауер Штрасе на окупљања сведока времена данас долазе и млади људи попут Ленарта Зибелс. Он је рођен 1995. управо на једином месту на којем је некад пролазио Зид. И то га је подстакло да се интензивније позабави том темом.

Лена Квинке, 22-годишња студенткиња права у Халеу, рођена је у Камеруну, а одрасла у Етиопији где је ишла у школу на њемачком језику и учила по немачким наставним плановима. Отац јој је Немац и још у детињству је пуно слушала о Берлинском зиду. „Када стојите овде пред остацима Зида, знајући читаву причу, није вам свеједно", каже Лена. „Увек сам се питала ком делу Немачке бих ја тада припадала.“

Фото: ЕПА

 

Лена и Ленарт имају и нешто заједничко. Као млади људи, када чују реч „зид“, не помишљају само на Берлински зид, већ и, на пример, на зид између САД-а и Мексика, или онај између Израела и палестинских подручја. „У сваком случају“, каже Лена, „кад год чујем реч зид то је за мене нешто неподношљиво."

(Дојче веле)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

РОНАЛДОВА ТРАКА, БЛАГО РОМАНОВИХ, ОДЕЛО ИЗ ФИЛМА ЈУЖНИ ВЕТАР: Хуманост је добила нову адресу