ГРАДОВИ СЕ ПРЕДАЈУ У РУКЕ ТАЛИБАНА: Авганистанска влада губи контролу над земљом, која се убрзано дезинтегрише
НЕЗАУСТАВЉИВ продор талибана по Авганистану настављен је освајањем Кандахара, кључног трговачког центра и другог највећег града у земљи.
Владине снаге и даље контролишу аеродром, који је био велика база САД у Авганистану током дводеценијске окупације, али остатак града је у рукама екстремиста, који су се додатно приближили заузимању престонице Кабула и стављању читаве државе под своју контролу.
Министар одбране Велике Британије Бен Волас оценио је јуче да је забринут што се "Авганистан претвара у дезинтегрисану државу која може да постане погодно тло за милитанте као што је терористичка организација Ал каида, која ће се сада вероватно вратити". И амерички генерал у пензији Џозеф Вотел упозорава да би на граници Авганистана могла да се догоди тешка хуманитарна криза. "Уверен сам да ће у Авганистану поново доћи до подизања Ал каиде и Исламске државе. Било је тако 2011, кад смо напустили Ирак", упозорава Вотел и додаје да ће "ускоро хиљаде људи бежати на границе са суседима, пре свега ка Пакистану и Ирану".
- Русија подржава политичко решење за Авганистан засновано на одлукама Савета безбедности УН и жали што талибани покушавају да реше ситуацију у земљи употребом силе - изјавио је руски шеф дипломатије, Сергеј Лавров.
Двојица посланика из јужне авганистанске провинције Урузган потврдила су да су локални званичници талибанима предали Тирин Кот, провинцијски главни град. Овај, као и многи други градови, предају се екстремистима без борбе, што је показатељ да велики део народа или подржава талибане, или више нема снаге за отпор. Талибани су освојили туце главних градова провинција и контролишу више од две трећине државе, само неколико недеља пре повлачења трупа САД. Јуче су освојили и главни град провинције Логар, на само 50 километара од престонице Кабула.
Освајање Кандахара велики је корак уназад за владу коју подржавају САД, пошто су побуњеници покренули нову офанзиву у време када се САД и НАТО спремају за тотално повлачење из те земље. У руке талибана већ је пао и Херат, на западу земље. По освајању Херата, талибани су заробили команданта авганистанске милиције Мохамеда Исмаила Кана, познатог као Лав од Херата, једног од најпопуларнијих у земљи, који је минулих недеља предводио борце у биткама против талибана.
Пентагон је саопштио да ће послати 3.000 додатних војника у року од 48 сати, да помогну евакуацију особља амбасаде САД. Размишља се и о селидби службеника на међународни аереодром "Хамид Карзаи" у Кабулу. Портпарол Стејт департмента Нед Прајс каже да ће део дипломатског кора бити евакуисан, а хитно су позвани и сви држављани САД да одмах напусте Авганистан.
Прајс је, међутим, истакао да ће амбасада остати отворена, наставити да води дипломатске односе са владом Авганистана и обавља конзуларне услуге.
Војну помоћ шаље и Велика Британија, да би обезбедила евакуацију службеника своје амбасаде у Кабулу. Упутиће око 600 војника. Верује се да у Авганистану има око 4.000 британских држављана. Министарство је навело да ће трупе такође помоћи у напорима за брзо премештање британских преводилаца и другог авганистанског особља које ради заједно са британским снагама у Авганистану, који су први пут ушли у земљу пре 20 година након напада 11. септембра.
Са друге стране, Русија је још уздржана око својих грађана.
- Питање евакуације особља руске амбасаде из Кабула због талибанске офанзиве у Авганистану се не разматра - рекао је јуче специјални представник Русије за Авганистан Замир Кабулов.
* * * * * * * *
Поређењe Авганистана са Вијетнамом
АМЕРИЧКИ сенатор Мич Меконел упозорио је да би одлазак америчких трупа из Авганистана могао да се претвори у репризу понижавајућег повлачења из Сајгона, на завршетку Вијетнамског рата, 1975. године. Меконел, који је лидер републиканске мањине у Сенату, каже да се САД "убрзано крећу ка масивној, предвидљивој и спречивој катастрофи".
- Последње вести о напуштању амбасаде и слању војног појачања изгледају као припрема за пад Кабула. Одлука председника Бајдена гурнула нас је у још гори наставак понижења пада Сајгона 1975. Председник Бајден је открио да је војни пораз најбржи начин да се оконча рат - рекао је Меконел и позвао Бајдена да пружи већу подршку авганистанским снагама.
-Без тога, Ал каида и талибани могу да прославе 20. годишњицу напада од 11. септембра спаљивањем наше амбасаде у Кабулу.
Бајден је раније рекао да не жали због своје одлуке, истичући да су САД потрошиле више од хиљаду милијарди долара у том најдужем рату у својој историји и изгубиле хиљаде војника.
ИЗБЕГЛИЦЕ НА СВЕ СТРАНЕ
УН су апеловале на земље које се граниче са Авганистаном да оставе своје границе отвореним, због растућег таласа избеглица које напуштају домове, бежећи пред талибанима. УН упозораваjу да је хуманитарна катастрофа на прагу, јер је несташица хране велика. Би-Би-Си истиче да је више од 72.000 деце унутар Авганистана без крова над главом и да би и Европа ускоро могла да се суочи са новим мигрантском кризом.
ЛОНДОН У "РИКВЕРЦ"?
БРИТАНСКЕ снаге би се могле вратити у Авганистан ако та земља почне да буде упориште Ал каиде на начин који угрожава Запад, изјавио је јуче британски министар одбране Бен Волас. Упитан да ли ће Велика Британија икада послати трупе назад у Авганистан, он је рекао: "Оставићу све опције отвореним".
* * * * * * * *
КО СУ И КАКО СУ НАСТАЛИ ТАЛИБАНИ КОЈИ ПРЕТЕ ДА СРУШЕ ВЛАДУ У КАБУЛУ и
Загосподаре земљом
Несаломиви "Ученици" и заговорници шеријатског права ОПЕТ НА ВЛАСТИ?
Из југозападног Авганистана талибани су брзо ширили утицај. У септембру 1995. заузели су покрајину Херат, која се граничи с Ираном, а тачно годину касније авганистанску престоницу Кабул, свргнувши режим председника Бурханудина Рабанија, једног од утемељитеља авганистанских муџахедина, који су се опирали совјетској окупацији. До 1998. талибани су имали контролу над готово 90 одсто Авганистана.
Увели су казне за непоштовање шеријатског права, попут јавних погубљења осуђених убица и прељубника, ампутације удова за лопове. Мушкарци су морали да пусте браду, а жене да носе бурку. Забранили су телевизију, музику, позориште, а девојчицама старијим од десет година да похађају школу. Мете су им новинари, суци, жене на позицијама...
Пакистан је такође био једна од само три земље, уз Саудијску Арабију и Уједињене Арапске Емирате, које су признали талибане док су били на власти у Авганистану. Свргнути су 2001. године након инвазије коалицијских снага под вођством САД, али су нааставили да се организују и освајају територије. Сматра се да су сада бројчано јачи него у било ком тренутку од тада. Према недавним проценама НАТО, талибани имају до 85.000 бораца.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)