ТАЛИБАНИМА ПОКЛОН ОД САД И НАТО: Оставили им 83 милијарде долара у оружју, опреми и обученим људима

Танјуг

18. 08. 2021. у 15:38

АВГАНИСТАНСКЕ безбедносне снаге су, иако обучаване и опремане две деценије, у шта је уложено 83 милијарде долара, капитулирале тако брзо и у потпуности, негде и без иједног испаљеног метка, што указује да су главни добитници америчких инвестиција - талибани, оцењује агенција АП у својој анализи.

ТАЛИБАНИМА ПОКЛОН ОД САД И НАТО: Оставили им 83 милијарде долара у оружју, опреми и обученим људима

Фото Танјуг/АП

Не само да су освојили власт, него и америчке залихе оружја, муниције, хеликоптере и другу опрему, наводи та америчка агенција.

Талибани су дошли у посед модерне војне опреме када су потукли авганистанску армију која није бранила главне градове провинција.

Један амерички војни званичник је у понедељак потврдио да су талибани дошли до огромне количине војне опреме коју су САД дале Авганистану, што је, како оцењује агенција АП, последица лоше процене јачине авганистанске војске, као и пропуста америчке војске и обавештајних служби.

Неуспех САД да створи снажну авганистанску армију и полицијске снаге, као и разлози њиховог колапса, вероватно ће бити проучавани у наредним годинама.

Фото Танјуг/АП

Основне ставке су, међутим, јасне и не личе на оно што се десило у Ираку. Војска је била добро и савремено опремљена, али није имала вољу да се бори, наводи АП.

-Не можете све да купите новцем. Не можете да купите лидерство, изјавио је портпарол Пентагона Џон Кирби.

Даг Лут, пензионисани генерал који је помагао у изради стратегије за Авганистан у време ДЖорџа Буша млађег и Барака Обаме, рекао је да су Авганистанци имали материјалне ресурсе, али да су им фалили нематеријални.

-Принцип рата је следећи: морални фактори доминирају над материјалним. Морал, дисциплина, вођство, повезаност унутар јединица су много важнији од броја трупа и опреме. Као спољни играчи у Авганистану, ми можемо да обезбедимо материјалне ресурсе, али само Авганистанци могу нематеријалне моралне факторе, изјавио је Лут.

Са друге стране, талибани који су малобројнији и који имају мање софистицирану опрему и немају ваздушне снаге, показали су се као супериорнија снага.

Фото: Танјуг/АП Пхото

Америчке обавештајне службе су у великој мери потцениле њихову супериорност. Чак ни када је у априлу председник САД ДЖо Бајден најавио повлачење војске, обавештајне службе нису предвиделе да ће талибани тако брзо освојити власт.

-Да нам стратегија није била заснована на нади, схватили бисмо да је брзо повлачење војске сигнал авганистанској армији да је остала сама, поручио је Крис Милер који је пред крај Трамповог мандата био вршилац дужности министра за одбрану.

Стивен Бидл, професор међународних односа на Универзитету Колумбија и некадашњи саветник америчких команданата у Авганистану, наводи да је Бајденова објава покренула колапс.

-Проблем са америчким повлачењем је тај што је свима послат сигнал да је крај. И пре објаве Бајдена у априлу, авганистанске снаге су губиле против талибана, а када су сазнали да амерички партнери иду кући, импулс да се предају без борбе се проширио као пожар, изјавио је Бидл.

Неуспеси, међутим, иду још даље и дубље.

САД су покушале да направе кредибилну војску док су се бориле са талибанима, покушавале су да направе ширу политичку основу за формирање владе у Кабулу и да успоставе демократију у земљи у којој доминира корупција.

Фото: Јутјуб/AiirSource Military/Твитер/@MoDAfghanistan

Годинама су војни лидери САД негирали проблеме и инсистирали на томе да ће бити успешни. Други су, пак, слутили да ће се нешто лоше догодити.

Крис Мејсон, професор на Институту за стратешке студије при Војном колеџу, написао је 2015. године књигу "Зашто авганистанске снаге неће издржати".

Фото: Танјуг/АП Пхото

-Просто речено, САД су већ два пута ишле у истом правцу: у Вијентаму и Ираку и нема разлога да се мисли да ће резултати у Авганистану бити другачији, написао је Мејсон.

Изградња авганистанске војске је била толико зависна од САД да су војници чак и плату добијали од Пентагона. Често је тај новац, као и велике количине горива, одлазио у руке корумпираних званичника који су правили "војнике духове" како би прекрили ненаменско трошење новца, наводи АП . Од око 145 милијарди долара колико су САД потрошиле на поновну изградњу Авганистана, 83 милијарде долара је ишло на војску и полицију.

САД су потрошиле још 837 милијади долара на борбе у рату који је почео у октобру 2001. године.

Средства од 83 милијарде долара, уложена у авганистанске снаге током 20 година, скоро су двоструко већа од прошлогодишњег буџета за целокупне снаге америчких маринаца, закључује агенција.

rs.sputniknews.com

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата

ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата

ОДЛАЗЕЋИ амерички председник Џо Бајден одлучио је да ублажи санкције Куби, неколико дана пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност, у низу корака за које се очекује да ће довести до ослобађања политичких затвореника у Хавани.

15. 01. 2025. у 07:31

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (2)

ШПАНИЈА И ЕНГЛЕСКА У ШОКУ: Пеп Гвардиола се развео, а тридесет година су он и његова љубав живота били заједно!