"КЛИЈЕНТИ САД" ПРОПАДАЈУ ЗБОГ КОРУПЦИЈЕ: Британски лист "Економист" упоредио Авганистан, Ирак, Хаити, Бих и ситуацију на Космету
ЛОНДОНСКИ недељник Економист у опсежној анализи о разлозима потпуне пропасти дугогодишњег америчког присуства у Авганистану, посебно се осврнуо на то како функционишу "државе клијенти САД" и зашто пропадају, наводећи у том контексту Ирак,тзв. Косово, БиХ и Хаити.
У тексту се наводи да је у Авганистану ситуација на терену ескалирала убрзо након што су САД обелоданиле да се повлаче, што како се оцењује, посебно указује на широко присутну корупцију у државама које зависе од присуства и утицаја САД.
- Када је непријатељ заузимао покрајину за покрајином, владини војници су скидали униформе и бежали. На папиру је војска имала стотине хиљада добро опремљених бораца, али у стварности је неколико лојалних команданата морало да купује муницију од корумпираних официра за снабдевање и да плаћа за подршку артиљерије. Официри су продривали војни буџет, а грађани су остајали лојални својим породицама и племенима, а не корумпираној власти - наводи се у анализи британског недељника и подсећа да се иста ситуација догодила у Јужном Вијетнаму 1973. године.
Сличности између два колапса, авганистанског и вијетнамског, велике су и иду даље од грешака у обавештајним подацима, лажних изговора и напуштања савезника.
Пропаст у Авганистану, а раније и у Вијетнаму, стигла је јер је систем и друштво нагризала корупција, древна болест која увек погађа америчке пројекте изградње неке државе и у том регистру би требало да размисљамо и о Ираку, тзв. Косову, Босни и Херцеговини и Хаитију, наводи се у чланку Економиста.
- Корупција се обично описује као злоупотреба јавне функције ради личне користи. Најједноставнији облик је подмићивање, које је било распрострањено широм Авганистана. Од извода из матичне књиге рођених до свега што морате на неки начин да платите - предочио је Ахмад Шах Катавазаи, бивши авганистански дипломата.
Он подсећа да су цариници, полицајци и други владини службеници стално тражили напојнице и тврди да је током недеља напредовања талибана широм Авганистана цена пасоша достизала и више хиљада долара.
Ситна подмићивања су најмања претња, наводи се у чланку Економиста и указује да више забрињавају одобрења владе за велика улагања, што је, у случају Авганистана, значило давање добрих понуда војним министрима или командантима.
Катавазаи тврди да је куповина положаја била распрострањена и да је цена за место окружног начелника полиције достизала и 100.000 долара и предочава да таква корупција ствара заштитничке мреже које угрожавају интегритет државе, а главни циљ званичника таквих држава није успешно спровођење мисије која им је поверена, већ изнуда новца, преноси портал Косово онлајн анализу Економиста, у којој се наводи и да је Америка уместо да демонтира такве мреже оснаживала и паралелно плаћала војним лидерима да чувају мир.
Према извештајима Специјалног генералног инспектора за обнову Авганистана и надзорног тела из САД, Авганистанци су брзо постали незадовољни корупцијом у влади и почели су да се приближавају талибанима.
У време последње офанзиве талибана, држава је била толико корумпирана да су се многи гувернери договорили са џихадистима да промене страну.
Авганистанска војска није била спремна за борбу, спискови са бројем војника били су "надувани војницима духовима", тј. дописивањем имена која су команданти додавали платним списковима да би узели још неку плату.
Американци могу да се сете израза "војници духови" из времена Вијетнама, када су корумпирани команданти користили исти систем.
Сматра се да је четвртина војске Јужног Вијетнама у делти реке Меконг 1975. године била непостојећа на терену, али је постојала на платним списковима.
Поред свега наведеног, корупција у Авганистану учинила је да и војне и полицијске снаге извлаче корист и од трговине хероином, наводи се у анализи лондонског недељника Економист.
Препоручујемо
НАКОН КРАЈА У АВГАНИСТАНУ: НАТО отреса прашину са концепције „руску претњу“
23. 08. 2021. у 10:36
ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата
ОДЛАЗЕЋИ амерички председник Џо Бајден одлучио је да ублажи санкције Куби, неколико дана пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност, у низу корака за које се очекује да ће довести до ослобађања политичких затвореника у Хавани.
15. 01. 2025. у 07:31
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)