ПАНЏШИР - ДОЛИНА КОЈА ОДОЛЕВА: Покрет отпора против авганистанске нове власти у врлетима 150 километара од Кабула
ЈЕДИНИ део Авганистана који данас не контролишу талибани је провинција Панџшир где са са својим присталицама повукао Ахмад Масуд (32) син вође авганских Таџика којег су деведесетих година убили талибани. Са Масудом је и потпредседник Авганистана Амрула Салех.
Колико дуго Ахмад Масуд са својим присталицима може да сачува провинцију Панџшир и важну прометницу која из Кабула води у велики град на северу Авганистана Мазари Шариф?
На то питање покушавају да одговоре и војни аналитичари у Москви, али и други који прате ситуацију у Авганистану. Панџшир је једна од 34 провинција Авганистана у којој живи око 140.000 становника по националности Таџика и која се налази на око 150 километара од Кабула.
Совјетски официри који су својевремено ратовали у Авганистану објашњавају да је војнички тешко освојити тај планински масив. Командант 40. армије генерал Игор Родионов је причао да су битке за Панџшир биле најтеже. Совјетска војска је девет пута покушавала да отера "душмане" из тог региона, али они су се врло брзо прегруписавали и враћали тамо.
По све већем броју протеста против талибана у градовима Авганистана види се да је новом влашћу незадовољан не тако мали број грађана, али питање је колико је њих спремно да им се супротстави и придружи овом "покрету отпора" из Панџшира. Масуду се могу придружити официри и војници авганистанске армије који су по националности Таџици и Узбеци. Али и даље остаје питање може ли Масуд, заштићен планинским врлетима своје провинције, обновити Северну алијансу, савез антиталибанских снага који је био формиран деведеесетих година прошлог века. Сада се некадашња Северна алијанса из доба Ахмадовог оца Ахмада Шаха Масуда зове Фронт националног отпора.
Ако Масуд успе дуже да одржи независност своје Долине пет лавова, што је буквални превод Панџшира, онда би могао да се разбукти грађански рат између талибана, у којима су великом већином Паштуни, док су на другој страни Таџици. Паштуни чине 42 одсто становништва Авганистана, а Таџици 30 посто. Сваки од тих народа има свој језик. Од осталих група, Хазарејаца је око десет одсто, Узбека осам, и Туркмена око три одсто. Свих осталих народа у Авганистану је око осам одсто.
Кад се то зна, јасно је зашто председник Русије Путин упозорава на опасност грађанског рата у Авганистану. Путин позива на преговоре о саставу нове власти у којој би били представљени сви народи. Према неким изворима, Ахмад Масуд поставља услов новој власти да он буде други човек у држави, дакле авганистански премијер.
ХОЋЕ ЛИ ПОМОЋ СТИЋИ?
ХОЋЕ ли се Ахмад Масуд одупрети бројнијим и боље наоружаним талибанима зависи и од тога хоће ли добити помоћ од својих сународника из Таџикистана или од неког са Запада. Засада на све апеле Масуда Запад не одговора. Он се школовао у Великој Британији, а његов отац је својевремено учио у француском лицеју у Кабулу, па је и то разлог што очекује баш помоћ од Запада.
Препоручујемо
ЕРДОГАНУ СЕ ОВО НЕЋЕ СВИДЕТИ: Талибани јасно рекли - Нећемо турску војску у Авганистану
24. 08. 2021. у 16:46
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)