КОЛИКО ОРУЖЈА ИМАЈУ ТАЛИБАНИ? Ово су "апдејтовани" војници - Нема више дугих брада, традиционалне одеће и зарђалог оружја (ФОТО)

31. 08. 2021. у 10:30

СНИМЦИ који су се протеклих дана појавили на друштвеним мрежама показали су да талибани више нису одрпана војска наоружана старим калашњиковима која се вози у излупаним пикаповима.

КОЛИКО ОРУЖЈА ИМАЈУ ТАЛИБАНИ? Ово су апдејтовани војници - Нема више дугих брада, традиционалне одеће и зарђалог оружја (ФОТО)

Фото: Танјуг АП

Снимак који се појавио на Твитеру и на коме се виде талибани окупљени око америчког блек хок (црни јастреб) хеликоптера на аеродрому у Кандахару, одјекнуо је светом. И узнемирио многе који сада по друштвеним мрежама тврде да су талибани једина екстремистичка група са војним летелицама.

Убрзо потом, са освајањем Авганистана и одласком америчких снага, уследиле су и друге фотографије и снимци талибана у поседу иконичног америчког оружја и возила.

На некима, талибани су у пуној ратној опреми и не разликују се од других специјалних снага широм света. Нема више дугих брада и традиционалне одеће и зарђалог оружја.

Свету су се представили нови, "апдејтовани" исламски борци са оружјем и опремом које су запленили од авганистанске војске која им је препуштала градове један за другим, без много отпора.

Колико летелица талибани имају?

Авганистанска авијација имала је, према подацима америчких снага, крајем јуна 167 летелица, укључујући борбене хеликоптере и авионе. За сада није јасно колико су од тих 167 хеликоптера и авиона, талибани преузели. Сателитски снимци аеродрома у Кандахару, које је прибавио ББЦ, показују да је известан број авганистанских војних летелица паркиран на писти.

Стручњак за војну авијацију из фондације Обзервер рисрч, Ангад Синг који је проучио сателитске снимке од 21. августа каже да су талибани у Кандахару запленили пет летелица, бар два МИ-17 хеликоптера, два блек хока (УХ-60) и још један хеликоптер који би могао да буде УХ-60.

Снимци направљени средином августа показују да је тада на аеродрому било 16 летелица, укључујући девет блек хок хеликоптера, два МИ-17 хеликоптера и пет авиона, што наводи на помисао да су неки од тих авиона и хеликоптера или напустили земљу или пребачени у друге авио базе.

Талибани су заузели и преосталих девет авио база у Авганистану, укључујући оне у Херату, Косту, Кундузу и Мазар-и-Шарифу, али се не зна колико су запленили летелица.

Талибански борци и локални медији редовно објављују снимке конфискованих летелица и дронова са ових аеродрома, али постоје неке индиције да су неке летелице ипак успеле да буду пребачене из Авганистана.

Шта још од опреме талибани имају?

Док се искуство талибана у управљању авионима и хеликоптерима може довести у питање, експерти су сагласни у томе да су ови борци изузетно добро обучени у коришћењу софистицираног оружја - пиштоља, пушака и возила. А њих, пише британски сервис, има у изобиљу у Авганистану.

У периоду између 2003. и 2016. године, Сједињене Државе су пребациле огромну количину војне опреме и оружја авганистанским снагама: 358.530 пушака различитих произвођача, више од 64.000 митраљеза, 25.327 минобацача и 22.174 хамвија, вишенаменских возила.

Када су НАТО снаге завршиле своје "ратовање" 2014. године, авганистанска војска је преузела улогу безбедносних снага у земљи. Да би се изборили са талибанима, Американци су их снабдели са још опреме и заменили им дотрајалу и застарелу војну опрему.

Тада су их снабдели само 2017. године снабдели са готово 20.000 М16 пушака. Наредних година, у земљу се слило још најмање 3598 М4 пушака и 3012 хамвија, уз другу опрему.

Авганистанска војска је имала и мобилна бојна возила која се користе за хитно реаговање и превоз људи и опреме, показују подаци америчког специјалног генералног инспектората за реконструкцију Авганистана (Сигар).

Шта талибани могу да ураде са оволико оружја?

Ако је заплена "црног јастреба" била лака, управљање и одржавање би могло да се испостави као велик залогај за талибане, каже др Џонатан Шроден, директор консултантске групе ЦНА и бивши саветник америчких снага у Авганистану.

Американци који су ноћас напустили Кабул кажу да су онеспособили 73 летелице, али и 70 оклопних возила и 27 хамвија.

Делове хеликоптера је потребно сервисирати и повремено и заменити, а ваздушне снаге се ослањају у томе на помоћ техничара који одржавају ове летелице у возном стању.

Махом је реч о приватним радницима на уговор који су земљу напустили пре офанзиве талибана на градове и провинције.

Џоди Витори, професорка глобалне политике и безбедности на Џорџауну и ветеранка која је служила у Авганистану, слаже се са Шроденовом проценом. "Не постоји непосредна опасност да ће талибани користити ове летелице", рекла је она и додала да постоји могућност да је летелица била онеспособљена пре него што су се авганистанске снаге предале.

Сва је прилика да ће талбани покушати да некако натерају авганистанске пилоте да лете на овим летелицама. "Запретиће им, и њиховим породицама и можда ће имати неколико авиона у ваздуху, али дугорочно, мислим да то неће бити могуће", рекао ње Џејсон Кемпбел, директор за Авганистан при америчком министарству одбране.

Талибани ће бити у стању да користе руске Ми-17 јер су они већ деценијама присутни у Авганистану, док ће за остале највероватније покушати да нађу савезнике, пилоте и техничку службу у пријатељским земљама.

Друго оружје и опрема неће представљати толики проблем јер су талибански борци добро упознати са опремом коју су запленили будући да су годинама долазили у сусрет са истом.

То што је група добила приступ модерном оружју је "колосални неуспех", сматра Мајкл Кугелман, заменик директора Вилсон центра у Вашингтону.

Последице неће бити ограничене само на Авганистан. Страхује се да ће мање оружје почети да се појављује на црном тржишту, што ће изазвати немире у другим крајевима света.

Витори сматра да то није непосредан ризик, али да се овакав развој догађаја може очекивати наредних месеци и да је сада на околним земљама - Пакистану, Кини и Русији, да то зауставе.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене