РУСИ И КИНЕЗИ ДИЖУ ИЗ ПЕПЕЛА АВГАНИСТАН: Чим се политички стабилизује ситуација у Авганистану почињу преговори

ДОК се министри земаља развијеног Запада, познатијих као Г-7, спремају да у Јапану разговарају 8. септембра о Авганистану, Русија и Кина су већ саопштиле да су спремне да помогну и учествују у обнови те земље.

РУСИ И КИНЕЗИ ДИЖУ ИЗ ПЕПЕЛА АВГАНИСТАН: Чим се политички стабилизује ситуација у Авганистану почињу преговори

нормализација Аеродром у Кабулу ради, Фото АП

Судећи по изјави портпаролке руског МИП Марије Захарове, Русима није упућен позив већ је Москва "добила сигнале од Немачке и Француске о неком сусрету". Али, о сусрету министара Г-7 којем би присуствовали и министри Кине и Русије није било речи. Тако су у Москви демантовали јапанског министра спољних послова Тосимуцу Мотегија. Захарова примећује да је и та збрка доказ да руководству земаља Г-7 није јасно шта желе од себе и света.

Русија намерава да учествује у обнови Авганистана, јер жели да у тој земљи буде стабилна политичка ситуација. Москва ће, у договору са властима у Кабулу, предложити економске пројекте. Американци и њихови савезници који су били у Авганистану 20 година имају моралну обавезу да учествују у економској обнови те напаћене земље, изјавио је специјални представник руског председника за Авганистан Замир Кабулов.

МИСИЈА Председници Си и Путин, Фото Архива

Интерес Русије је да се Авганистан што пре стабилизује и почне обнова, јер се он граничи са бившим совјетским републикама које су у зони руских интереса. Авгинастан је дужан Русији око 790 милиона долара, ММФ-у и Светској банци 1,2 милијарде долара.

Странци ће бити највише заинтересовани за експлоатацију природних ресурса. Наравно, да би се ти планови остварили, мора постојати гаранција нових власти да ће обезбедити мир.

Још у време СССР-а његови геолози су открили велика налазишта разних руда метала, од бакра, злата, литијума, кобалта, али и нафте. Касније су то потврдили и Американци. У тој земљи су велике резерве литијума који се користи за прављење све потребнијих батерија. У Авганистану су већ били почели да се баве експлоатацијом природног богатства Енглези и Канађани, а затим и Кинези и Индуси.

Авганистан је Русима и Кинезима интересантан и за транзитне путеве. Осим тога, прављени су пројекти железничких праваца из Узбекистана ка морским лукама Пакистана. Русија је заинтересована за прављење гасовода преко Авганистана до Пакистана. У јулу је руски министар спољних послова Сергеј Лавров на међународној конференцији у Ташкенту, главном граду Узбекистана, говорио да је његова земља заинтересована за прављење гасовода у Авганистану, али да је за то потребан стабилан мир.

Експерти кажу да би у стабилној политичкој ситуацији најзаинтересованији за инвестирање у Авганистану били Кинези, Индуси и Руси, али не треба занемарити ни САД и друге западне земље. Али, за сада нове власти не траже инвеститоре већ хуманитарну помоћ.

Фото Архива

Представници талибана у Катару су већ разговарали са Дејвидом Бислијем, директором за хуманитарну помоћ УН. Талиби моле да добију помоћ коју би делили сиромашном становништву. С друге стране, еврокомесар за спољну политику Ђозеп Борељ је саопштио да ће се хуманитарна помоћ Авганистану наставити због суше и утицаја пандемије ковида.

Додуше, Борељ је рекао и то да се зауставља развојна помоћ док се не разјасни ситуација с лидерима талибана. ЕУ је обећала 1,2 милијарде евра развојне помоћи Авганистану за период 2021-2024. године. Услов је да талибани морају поштовати резолуције Савета безбедности УН, али и људска права.

Према статистици Светске банке, бруто национални доходак Авганистана који има око 40 милиона становника био је мањи од 20 милијарди долара. Од тога талибани зарађују до 1,6 милијарди долара од извоза наркотика.

Захваљујући страној помоћи од 2003. до 2012. године економски раст је био око 9,4 одсто.

Брзо се развијао сектор услуга. А по подацима Светске банке од 2015. до 2020. године дошло је до великог привредног пада, па је раст био свега 2,5 одсто. Девизне резерве Авганистана су у апилу ове године биле 9,4 милијарде долара, од тога се у злату чува 1,3 милијарде долара.

Главни партнери су им Индија, Пакистан, Иран и Турска. По подацима руске царине 2020. године је тамо извезено робе у вредности 153 милиона долара, а увезено за неколико милиона долара.

НАТО ПОЗИВА У РАТ ПРОТИВ ТЕРОРИСТА

ГЕНЕРАЛНИ секретарар НАТО Јенс Столтенберг изјавио је да Русија и Кина треба заједно са другом земљама да се супротставе терористичким групама у Авганистану. Столтенбергу изгледа смета што Русија и Кина контактирају са руководством талибана. Он вероватно не чита изјаве председника Владимира Путина да Москва неће журити са признавањем талибана, већ ће пратити како се они супротстављају терористима. Путин је изјавио да Русија не намерава да продаје оружје Авганстанцима и да је заинтересована да тамо буде мир, без терористичких организација. И Кинези истичу да не желе да се у Авганистану налазе муслимански терористи који могу да им праве проблеме хушкајући Ујгуре.

ЛЕТОВИ

СА кабулског аеродрома поново су покренути домаћи летови, а државна авио-компанија "Аријана Авган ерлајн" има летове до три провинције. Тимови катарских и турских техничара су помогли да се обнове летови, за које УН кажу да су кључни, јер ће се тиме омогућити да се допреми хуманитарна помоћа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЈАНИК СИНЕР ПОВУКАО ДРАСТИЧАН ПОТЕЗ: Дан после Аустралијан опена - одрекао се АТП бодова