ПУТИН АЛАРМИРАО СВЕТ: Запад у Авганистану оставио целокупан арсенал савременог наоружања
ЗАПАД је, напуштајући територију Авганистана, тамо оставио целокупан арсенал савременог наоружања и у томе нема ничег доброг, изјавио је председник Русије Владимир Путин.
- Запад је одлазећи оставио целокупан арсенал савременог наоружања, војне технике и муниције. Што се тиче оружја, то је једина ствар којом су се талибани (терористичка организација забрањена у Русији) обогатили, јер су га добили након 20 година присуства западне коалиције у Авганистану. Међутим, у томе нема ничег доброг - рекао је Путин у обраћању на самиту лидера држава ШОС и ОДКБ.
Путин поручио ШОС-у: Ситуација у Авганистану након „бега“ војске САД изискује наш усаглашен став
- Наша организација сада има хитан задатак да заузме заједнички и усаглашен став због озбиљних ризика који могу настати услед заоштравања ситуације у Авганистану, а након исхитреног повлачење, да не кажемо бега, војске САД и њених НАТО савезника - рекао је Путин.
Руски председник је између осталог предложио и да се обнови рад Контакт групе ШОС за Авганистан, како би се нове власти Авганистана стимулисале у испуњавању обећања, и да би се успоставили мир и сигурност, нормализовао живот и осигурао посао за све.
Он сматра и да би потенцијал ШОС-а требало искористити како би се стало на пут тероризму, трговини наркотицима и екстремизму који долази из Авганистана.
- Пре свега је важно да искористимо потенцијал организације како бисмо пружили свеобухватну помоћ стварању инклузивног међуавганистанског мировног процеса и истовремено да урадимо све како бисмо блокирали претње које потичу од тероризма, трговине наркотицима и религиозног екстремизма из те земље - навео је Путин.
Руски председник је као још један задатак Шангајске организације за сарадњу навео и стимулацију власти Авганистана у испуњавању својих обећања.
- Истина је да се смена власти догодила без проливене крви и то је, безусловно, позитивна ствар. Талибани (терористичка организација забрањена у Русији) данас контролишу практично целокупну територију Авганистана и неопходно је стимулисати нове авганистанске власти у испуњавању обећања - додао је Путин.
ШОС - међународну организацију су 2001. године основали лидери Кине, Русије, Казахстана, Таџикистана, Киргизије и Узбекистана. Земље које имају улогу посматрача су Авганистан, Белорусија, Иран и Монголија, а државе партнери су Азербејџан, Јерменија, Камбоџа, Непал, Турска и Сри Ланка. Организацијом током 2021. године председава Таџикистан.
План је да се на самиту у Душанбеу усвоји декларација и потпише више од 30 докумената који се тичу активности организације. Притом, очекује се да ће лидери држава донети одлуку о покретању поступка о пријему Ирана као пуноправног члана ШОС-а, док ће Египат, Катар и Саудијска Арабија добити статус партнера у дијалогу.
(rs.sputniknews.com)
БОНУС ВИДЕО: Снимак са аеродрома у Кабулу
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)