НАЦИСТИ МОНСТРУМУ СУДЕ У 101. ГОДИНИ: Јозеф С. стрељао Совјете и убијао пестицидом на бази цијанида
У БРАДЕНБУРГУ на Хавелу, западно од Берлина, почело је суђење бившем чувару логора Захсенхаузен и припаднику специјалних постројења СС Јозефу С. (101) због помагања у убиству више од 3.000 затвореника овог логора током Другог светског рата.
Оптужница Јосефа С. терети да је "самовољно" као чувар и припадник СС-а помагао у убиству најмање 3.518 затвореника поменутог логора, северно од Берлина. Јозеф С. оптужен је за саучесништво у стрељању совјетских ратних заробљеника и убиствима других гасом Циклон Б, односно пестицидом на бази цијанида.
Овај логор је истовремено служио и као центар за образовање СС јединица, које су биле специјализоване за чување концентрационих логора. Укупно је овде живот изгубило више од 20.000 особа, махом Јевреја, али и политичких противника национал-социјалистичког режима.
Судски вештаци су утврдили како је Јосеф С, упркос дубокој старости, способан за суђење, али највише два сата дневно. Суђење се зато не обавља у згради покрајинског суда у Неурупину, него у за то специјално припремљеној спортској дворани у близини места становања оптуженог, у Бранденбургу на Хавелу, граду од око 100.000 становника.
На почетку суђења један од сведока оптужбе, који је преживео неколико концентрационих логора, између осталих и Захсенхаузен, изразио је наду у касну правду.
- Ово је последњи процес за моје пријатеље и драге особе које су убијене и надам се да ће окривљени бити и осуђен - рекао је уочи почетка суђења.
Немачки медији спекулишу око разлога због којих бивша Немачка Демократска Република, где је Јосеф С. живео након повратка из ратног заробљеништва, бившег СС-овца није извела пред суд, како је то учинила с многим другим ратним злочинцима. Према списима тајне полиције, најкасније од 1979. источнонемачким властима је било познато о коме се ради.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)