НОВО ОСВАЈАЊЕ СИБИРА - НИЧУ МОДЕРНИ ГРАДОВИ И АЛУМИНИЈУМСКА ДОЛИНА: У Русији одлучни да исток земље не сме више да буде скоро празан

Бранко ВЛАХОВИЋ, дописник “Вечерњих новости” - МОСКВА

31. 10. 2021. у 10:11

СВИ покушаји у постсовјетском периоду да се заустави исељавање становништва са руског Далеког истока и из суровог Сибира били су неуспешни.

НОВО ОСВАЈАЊЕ СИБИРА - НИЧУ МОДЕРНИ ГРАДОВИ И АЛУМИНИЈУМСКА ДОЛИНА: У Русији одлучни да исток земље не сме више да буде скоро празан

СЕЋАЊЕ Краснојарск се развио у совјетско време ,Фото архива

Поготово млађи људи су се селили у европски део Русије јер су тамо биле веће шансе да се добије боље плаћен посао. Због тога је претила велика опасност да многе области у источном делу Русије буду готово празне. Те "рупе" на демографској карти Руске Федерације претиле су економским заостајањем региона, али и слабиле војнобезбедносну ситуацију источног дела највеће словенске земље.

Знајући каква опасност прети од пражњења Русије, председник Путин и министар одбране Шојгу су минулог септембра изашли са иницијативама новог освајања Сибира и Далеког истока. Стратегија је добро позната још из совјетских времена. Руска држава намерава да гради и развија сасвим нове модерне градове и индустријске центре где ће стручњаци добијати не само веће плате већ и комфор који имају они који живе у најразвијенијим руским градовима у европском делу Русије.

Братск, Фото архива

Министар Шојгу, који је заједно са министром спољних послова Лавровом био на челу изборне листе Јединствене Русије на парламентарним изборима, објаснио је да се морају направити нови индустријски центри између Братска и Краснојарска, као и између Канска и Лесосибирска.

Како су у СССР-у ницали нови градови показује историја Братска, који се налази у Иркутској области. Он је почео да се интензивно гради 1955. када је прављена огромна Братска хидроелектрана. Без обзира на то што се налази у суровим климатским условима, он се развио у важан центар, не само индустријски већ и образовни. Повезан је железницом и међународним аеродромом. После Иркутска то је други по величини град Иркутске области.

Краснојарск је један од већих градова у Сибиру, Фото Архива

Краснојарск је један од највећих градова Русије и сматра се центром Источног Сибира.

Неслужбено је он престоница Сибира. Основан је далеке 1628. а у време "златне грознице" био је један од највећих трговачких центара. У њему живи милион и 900.000 стаовника.

Изграђен је на обалама Јенисеј. На Сибирском федералном универзитету студира више од 40.000 студената, а на другим високошколским институцијама још око њих  100.000.
Град Канск има око 90.000 становника. Налази се на обалама реке Кан, притоке Јенисеја.

ПЛАНОВИ Владимир Путин и Сергеј Шојгу, Фото архива

Удаљен је 247 километара од Краснојарска. Као и Краснојарск, грађен је као тврђава која је штитила од јенисејских Киргиза. Канск је имао бурну историју, а у Првом светском рату тамо је био логор за војне заробљенике. А за време Другог светског рата из европског дела Русије тамо су биле пресељене текстилне фабрике. До 2007. у Канску је била ракетна дивизија која је била наоружана са 45 "топоља".

Као што му име говори, град Лесосибирск у Краснојарском крају је центар дрвнопрерађивачке индустрије, налази се на реци Јенисеју.

Министар Шојгу је објаснио да би нови градови требало да буду центри за прераду бакра и ретких метала, а такође и за производњу у области електротехнике. У том региону би се могао развити и кластер "Алуминијумске долине".

ВИЗИЈА Лесосибирск треба да се развије у модеран град ,Фото архива

Шојгу се у августу срео са научницима у Новосибирску који се слажу да у Сибиру треба направити најмање још три модерна града, а касније још два. Биће то градови са око 300.000 становника, са перспективом да порасту до милион. Сваки од њих имаће носећу привредну грану, од прераде дрвета или хемије до прављења електромашина.

Председник Путин се слаже са Шојгуом и научницима да се морају припремити пројекти за развој Сибира, који је богат сировинама. Управо ти нови индустријски центри требало би да привуку младе стручњаке, као и све оне који желе да живе и раде у таквим центрима.

Између Братска и Краснојарска се може направити индустријски центар "бакар и електроника". Тамо постоје могућности за добијање бакра, као и за његову прераду.

Фото архива

У Јужном Сибиру постоје могућности за коксовање угља.

Да је формирање нових градова у Сибиру реално, Шојгу је образложио примерима из совјетске епохе.

- Да су се плашили прављања нових градова на лединама, не би било Набережних Челна и тамошње фабрике "Камаз", ни Тољатија где су се производили аутомобили "жигули", као ни Братска, Магнетогорска, Ангарска и других индустријских центара. Набрајати градове који су расли упоредно са великим индустријским гигантима могли бисмо доста дуго...

Он је објаснио да локалне власти морају да се баве територијалним планирањем и транспортним везама. А највеће руске компаније треба да преселе своје главне офисе у сибирске градове како би се тамо сливао порез и друга давања која би помогла развоју региона. До сада се скоро 80 одсто руског капитала врти у Москви и Санкт Петербургу, па се зато они развијају неупоредиво брже од градова у провинцији.

Фото архива

У развој споменутих пројеката треба заједно да улажу држава и приватни бизнис. Шојгу је подсетио да се 1932. године, поред фабрике авиона, дизао и Комсомолск на Амуру, који сада има око 240.000 становника. А у време градње Братске хидроелектране изграђен је сасвим нови град који сада има 230.000 становника. Неки градови су никли поред рудника дијаманата. Такав је Мирни у Јакутији, са око 33.000 становника. Нориљск је статус града добио 1953. године, а данас има 181.000 становника. Тамо се налази највећи рудник никла на свету.

У совјетско време неки градови су ницали захваљујући логорашима. Један од њих је Магадан, који је добио статус града 1939. а сада има више од 90.000 становника. У Русији је на ледини направљен и главни град Ингушетије на Кавказу Магас. Као и Инополис у Татарстану.

Потпредседница руске владе Викторија Абрамченко, која је задужена за праћење Сибирског федералног округа, подржала је идеју јер ће се тако развијати потенцијал Сибира, што је чињено и у совјетско време.

Осим у Сибиру, и на Далеком истоку треба да се појави милионски град. Четрдесетак километара од Владивостока, поред града Артјом требало би да се изгради сасвим нови град у коме би живело око 300.000 становника. Он ће се можда звати Спутњик по првом совјетском сателиту који је летео у космос.

Владивосток има око 600.000 становника и главни је град Приморског краја. Министар развоја Далеког истока Алексеј Чекунков каже да се нада да ће пројекат подржати државне руске банке. У новом граду четрдесетак километара од Владивостока већ се граде велики трговачки центри и тамо ће живети и радити око 30.000 људи.

Министар Чекунков објашњава да би Владивосток требало да буде трећи по привлачности град у Русији, одмах после Москве и Санкт Петербурга. У Владивостоку, као и новом граду, неће се више правити облакодери, јер земље има довољно, па ће и зграде бити ниже и лепше, не више од девет спратова.

Што пре почну да се граде и развијају нови градови, за младе ће бити више посла и бољи услови за живот, па ће их сигурно више остајати тамо где су рођени не само они него и њихови родитељи.

Само четвртина становника Русије

ИАКО је богат ресурсима и територијално је далеко већи од европског дела Русије, у Сибиру живи око 37 милиона становника што је око  25 одсто становништва Руске Федерације.

Економисти кажу да би за знатно бржи развој земље Русија морала да има око 500 милиона становника. Али, због малог наталитета Русија их сада има само око 143 милиона.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”