НАЈТУЖНИЈИ ДАН ЗА КРАЉИЦУ: Навршава се 74 године од венчања Елизабете и Филипа, брак је склопљен упркос противљењима многих (ФОТО)

Novosti online

20. 11. 2021. у 22:01

КРАЉИЦА Елизабета обележава оно што многи називају њеним „најусамљенијим даном“ – 74 године након што се удала за војводу од Единбурга.

НАЈТУЖНИЈИ ДАН ЗА КРАЉИЦУ: Навршава се 74 године од венчања Елизабете и Филипа, брак је склопљен упркос противљењима многих (ФОТО)

Краљица Елизабета

20. новембра 1947. 21-годишња принцеза Елизабета се удала за поручника Филипа Маунтбатена у Вестминстерској опатији у Лондону.

Брак је трајао до смрти принца Филипа 2021. године у доби од 99 година, што ће њихову трајну везу учинити најдужом и најдужом од свих британских суверена у историји.

Док је данас требало да буде дан славља, Њено Величанство проводи дан у тихој контемплацији у замку Виндзор само 225 дана након смрти њеног мужа.

Елизабета и Филип су се први пут срели 1939. када је она имала тринаест година. Њихова веза је била јака од самог почетка, тако да није прошло много пре него што су почеле да се шире приче могућем краљевском браку.

Иако је то несумњиво требало да буде љубавни спој, такође је био веома погодан јер је Филип, пра-пра-праунук краљице Викторије и нећак лорда Маунтбатена, био добар избор удварача за младу принцезу. Тада је било мало изненађење када је у јесен 1944. започео процес да постане натурализовани британски држављанин.

Међутим, упркос томе што су многи са радошћу поздрављали овај спој, неки су се бојали од превеликог утицаја Филиповог рођака, војводе Маунтбатена на краљицу. 

У време када је његова натурализација била завршена у фебруару 1947, Филип је већ запросио и младу принцезу, иако је формално саопштење требало да сачека до Елизабетиног двадесет првог рођендана на захтев њеног оца.

Дана 10. јула 1947. године, Бакингемска палата је у званичној изјави објавила веридбу принцезе Елизабете и поручника Филипа Моунтбатена:

- Са највећим задовољством краљ и краљица објављују веридбу своје драге вољене ћерке принцезе Елизабете за поручника Филипа Моунтбатена, сина покојног принца Ендрјуа од Грчке и принцезе Ендру (принцезе Алисе од Батенберга), на шта Краљ је радо дао свој пристанак.

Срећну вест је одмах поздравила нација, а реакцију је лепо сажео Винстон Черчил који је ту заједницу назвао "блеском боје на тешком путу којим морамо да пређемо".

Постојала је, наравно, забринутост око трошкова венчања с обзиром на крхку економију и чињеницу да је рационализација још увек била на снази у послератној Енглеској, али у избору између штедње и раскошности одлучено је да ће већина људи више волети ово друго. На крају, Краљ је најавио своју намеру да сам плати све трошкове венчања из тајне торбице.

Уочи венчања 20. новембра, принчеви Елизабети су 11. новембра добили Орден подвезице, а принц Филип га је добио 19. новембра (што Елизабету чини старијим чланом). Краљ Џорџ је такође договорио да се Филипу (који се одрекао немачке и данске титуле) прогласи Краљевско Височанство и да му додели титуле барона Гринича, грофа или Мерионета и војводе од Единбурга.

Принцеза Елизабета и принц Филип добили су више од три хиљаде поклона од краљевских рођака и шире јавности који су били изложени за масе у палати Сент Џејмс. Ово је означило промену краљевске владавине јер је раније краљевским паровима било дозвољено да примају поклоне само од људи које су лично познавали, преноси Ројал Централ.

Ујутро на краљевско венчање, принц Филип је наредио да се чај и кафа доставе фотографима који су чекали испред Кенсингтонске палате (слично као што би његов унук, принц Вилијам, урадио уочи сопственог венчања 2011. године).

Принцеза Елизабета и њених осам деверуша спремали су се у Бакингемској палати и иако је било неколико незгода ујутру на венчању - укључујући сломљену тијару, нестали букет и неопходно преузимање бисера који су ненамерно стављени на видело - млада је закаснила само 60 секунди када је стигла у Вестминстерску опатију заједно са својим оцем, који је био у униформи адмирала флоте.

Дизајнирана од стране Нормана Хартнела, за израду Елизабетине култне венчанице било је потребно седам недеља по цени од три хиљаде купона. Попут војвоткиње од Кембриџа на последњем краљевском венчању у Енглеској, млада се сама шминкала за церемонију.

Сирил Гарбет, архиепископ Јорка, предводио је церемонију венчања заједно са надбискупом од Кентерберија и рекао да је венчање у суштини исто као што би било за сваког викендаша који би се могао венчати данас поподне у некој малој сеоској цркви у удаљено село у Далесу.'

Након што су потписали регистар да званично региструју брак "Филипа Маунтбатена, младожење" и "Елизабете Александре Мери Виндзор, младе", пар је напустио Вестминстерску опатију уз музику за Менделсонов "Свадбени марш" која је постала популаран брачни избор након штога је први пут употребила ћерка краљице Викторије 1858 године.

После свадбеног доручка за 150 званица у Бакингемској палати, срећни пар је отишао у отворени ландау за станицу Ватерло где су отишли ​​на медени месец, прво у Броадландс, кућу Маунтбатена у Хемпширу, а затим у Биркхол, на граници имања Балморал.

БОНУС ВИДЕО: "ФТ1П" даје одговор, како да оснујете предузеће?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

СРБИЈА се тренутно налази у обручу војно-политичког притиска, а све с циљем да се уздрмају наше позиције по питању Косова и Метохије, чврста намера о очувању Републике Српске по Дејтонском споразуму, али и става о украјинскоруском сукобу.

05. 07. 2024. у 07:16

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ПАКАО Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО "ПАКАО" Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

ДА усељење у стан може да се одужи, а да мајстори, ангажовани на реновирању или адаптацији, нису нимало криви за то, најбоље знају потрошачи приликом куповине намештаја. Све је више примедаба грађана на неажурност и неодговорност салона, јер пробијају договорене рокове доставе. Још већа мука од тога је што се неретко догађа да купљени комади стигну са грешком, па то додатно продужава чекање. Савет зналаца из области заштите права потрошача је да рекламације трговцима упуте писаним путем. Ако то не помогне, сектор тржишне инспекције при Министарству унутрашње и спољне трговине следећа је адреса.

05. 07. 2024. у 08:36

Коментари (0)

НА САМО 2 САТА ОД ВАС: Ево зашто би Тунис требао да буде ваша следећа дестинација за летовање