ВИРУС САМ СЕБЕ ИСТРЕБИО? Корона обрт у Јапану - генетичари пронашли "грешку" у мутацији!
РОЈКЕ у Јапану су толико задовољавајуће да су научници почели да се баве истраживањем на који начин је ова држава једина у свету са занемарљивим постотком заражавања након удара делта соја.
У Јапану је пандемија коронавируса доживела неочекивани обрт. Тамошњи научници тврде да је делта варијанта истребила саму себе као производ грешке у мутацији.
У овој земљи је половином августа ове године забележен нагли пораст случајева заражавања коронавирусом, а цифре су биле и више од 23.000 новозаражених на дневном нивоу. У овом моменту, бројке су пале на само 170 новозаражених по дану, а бројке које се тичу смртних случајева су једноцифрене.
Овај драстичан пад новооболелих, као и смртних случајева, приписан је првобитно врло високој вакцинацији, прихватању ношења маски у јавности, а нарочито у затвореним просторима, али и других епидемиолошких фактора. Ипак, део медицинских научника сматра да је овај пад јединствен у свету.
Делта варијанта искоренила саму себе?
Генетичар јапанског Националног института за генетику Изури Иноуе верује да је Јапан имао срећу да је делта варијанта углавном искоренила саму себе и друге варијанте короне вируса.
Генетичар и његове колеге већ неко време проучавају мутације вируса САРС-ЦоВ-2 и како на њих утиче протеин нсп14, који је кључан за размножавање вируса. РНК вируси, попут новог коронавируса, обично имају врло висок ниво мутација, што им помаже у брзом прилагођевању на промене у околини. Међутим, то отвара и могућност за такозвану "катастрофалну грешку", односно да се догоде лоше мутације и на крају изазову изумирање одређене варијанте.
Што се тиче јапанског петог таласа корона вируса, Иноуе верује да је нсп14 делта варијанте заказао у задатку сречавања грешке, с обзиром на генетску студију узорака прикупљених између јуна и октобра ове године. Насупрот очекивању тима генетичара, у узорцима нсп14 делта варијантеје примећен је недостатак генетске разноврсности, док су многи узорци имали генетске промене на подручју које се назива А394В, које је повезано с протеином нсп14.
Иноуе је појаснио да су били дословце шокирани кад су ово открили.
Више од 70 дсто становништва потпуно вакцинисано
- Делта варијанта је у Јапану била изразито преносива те је истиснула све друге варијанте. Али како су се мутације накупљале, верујемо да је с временом постала мањкав вирус који се више није могао да прави реплике - образложио је.
Ипак, оно што треба напоменути је да је у Јапану више од 70 дсто становништва потпуно вакцинисано, те и то може бити разлог мање трансмисије вируса, а онда и слабљења епидемиолошке слике.
Иако је, као и Аустралија, и Јапан закаснио да започне вакцинацију против ЦОВИД-19, делом зато што је био заузет тестирањем вакцина домаће производње ради безбедности, то их није спречило да спроведу вакцинацију у пуном сјају. Чак су у једном тренутку званичници су истакли да нема довољно обученог особља на располагању за примену вакцина, али и то се превазишло, те је сада огроман број људи имунизован.
Становница Токија Мајуко Коно рекла је да се живот у граду враћа у нормалу, након што је број случајева достигао врхунац на више од 5.000 дневно. Рекла је да је видела приметну разлику у начину на који је Јапан ове године носио велике епидемије када је стигла делта варијанта, у поређењу са прошлом годином.
- Ове године могу да идем у ноћни клуб, кафић, бар или теретану, али прошле године нисам могла - рекла је она и додала да је све готово исто као пре короне, осим што се носе маске.
БОНУС ВИДЕО - ОВДЕ СЕ ВОДИ БОРБА ЗА ЖИВОТЕ: Црвена зона ковид болнице у Крушевцу
(Мондо)
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)