РУСИЈА „ЈЕДИНА ПРЕТЊА“: Шведска повећава војни буџет 45 одсто и продубљује војну сарадњу са Великом Британијом

П.З.С. /спутњик интернешнел

10. 12. 2021. у 09:45

ИЗМИШЉЕНУ „руску претњу“ шведски врх и водећи политичари често користе као изговор за повећање војних издвајања.

РУСИЈА „ЈЕДИНА ПРЕТЊА“: Шведска повећава војни буџет 45 одсто и продубљује војну сарадњу са Великом Британијом

Фото: Танјуг/АП

Само у периоду од 2021. до 2025. војни буџет ће се постепено повећати за скоро 3,1 милијарду долара, што је повећање од око 45 одсто у поређењу са 2020.

Током заједничке посете војној бази у Арвидјауру у северној Шведској, шведски министар одбране Петер Хултквист и његов британски колега Бен Волас позвали су на дубљу војну сарадњу у будућности. Стокхолм је поново формирао пук "Norrland Dragoon Regiment K4" и вратио га у базу раније ове године, наводећи "руску претњу" као разлог.

Према споразуму о војној сарадњи између Шведске и Велике Британије из 2016. године, британски војници могу да прођу зимску обуку у Арвидсјауру и да учествују у шведским војним вежбама.

Питер Хултквист је истакао значај заједничких вежби, које, према његовим речима, „шаљу сигнале безбедносне политике“ о постојећој сарадњи коју треба даље развијати. Штавише, Хултквист је истако да је кључно продубити вежбе и интероперабилност између армија земаља.

- То значи бити у могућности да сарађујемо у потенцијалној стварној кризној ситуацији. Реч је о војним кризама у којима вам је потребна војна сила да бисте их решили, али је такође реч о превенцији да до таквих ситуација уопште не дође - рекао је Хултквист, наводи национална телевизија СВТ.

Фото: принтскрин Јутјуб

Према Питеру Хултквисту, Шведска нема других војних претњи против себе осим Русије. Занимљиво је да је Шведска раније ове јесени вратила у функцију пук К4, заједно са мноштвом других војних јединица, наводећи као разлог погоршану безбедносну ситуацију и „велико нагомилавање руских јединица“.

-Целокупна безбедносна политика временом се погоршала због дуготрајног сукоба у Украјини и због онога што се дешава у Белорусији. То утиче на целокупну безбедносну ситуацију у нашем делу Европе. Део шведске стратегије је продубљивање сарадње са суседима и земљама које имају сличне вредности као ми, а Велика Британија је једна од њих - рекао је Хултквист.

Шведска тренутно сарађује са својим нордијским суседима, балтичким државама, Француском, УК и САД у оквиру НАТО-а, упркос томе што је формално задржала своју политику неутралности.

Шведска је такође повећала своја војна издвајања, користећи изговор да је Русија претња. Током година 2021-2025. војни буџет ће се постепено повећавати за скоро 28 милијарди шведских круна (3,1 милијарду долара), што је повећање од нешто више од 45 одсто у односу на 2020. годину, како је нагласио бивши премијер Стефан Лофвен у свом говору посвећеном враћању на дужност пука К4. Он је тада истакао „нагомилавање“ Руских трупа као један од основних разлога за оволико повећање буџета.

Раније ове године руска амбасада у Шведској је саопштила да Стокхолм „није склон одступању од изабраног курса конфронтације према Русији и да не тражи начине да унапреди билатералну сарадњу“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (2)

РАСИПАЊЕ ХРАНЕ: Глобални проблем који има дубоке еколошке, економске и социјалне последице