СИМПТОМИ НЕСТАЈУ ПОСЛЕ ПЕТ ДАНА: Докторка која је открила омикрон - знам о њему више него било ко, неке реакције граниче се са хистеријом

Novosti online

14. 12. 2021. у 22:08

ЈУЖНОАФРИЧКА докторка Анђелик Кеце, која је у овој држави прва открила омикрон сој, недавно је написала колумну за британски "Даилy Маил" у којој је открила све податке и сазнања којим располаже.

СИМПТОМИ НЕСТАЈУ ПОСЛЕ ПЕТ ДАНА: Докторка која је открила омикрон - знам о њему више него било ко, неке реакције граниче се са хистеријом

Фото: Принтскрин

Она је оценила да се потези британске владе и премијера Бориса Џонсона граниче са "хистеријом", пише Блиц Жена. Процене британске владе је да ће до краја децембра имати милион нових случајева и 10.000 хоспитализација дневно.

 

Преносимо колумну др Кеце:

- Само треба погледати слику у Јужној Африци, где су примећени први познати случајеви омикрон соја у свету, да бисте схватили да је ова реакција ван сваке пропорције ризика који носи ова варијанта. И требало би да ја то знам - јер сам ја доктор који је први подигао узбуну у вези са омикроном, још у новембру ове године.

Чини се да је омикрон већ неко време кружио Јужном Африком, а претходно је пронађена у Боцвани. Била је моја дужност да пријавим своју забринутост. Не жалим што сам то урадила, али била сам запањена претераном реакцијом широм света у данима који су уследили, када су Британија и неке друге европске земље увела строга ограничења путовања за летове из целог јужног дела Африке, те су наметнула строжа правила о ношењу маску, новчаним казнама и продуженом карантину.

Још тада сам рекла да не знамо ни приближно довољно о омикрону да би доносили такве одлуке и наметали такву политику. Сада сам још више запањена најновијим изјавама британске владе, с обзиром на оно што је постало очигледно у претходне четири недеље када је реч о новом соју. Читав тај период радим са пацијентима који су заражени омикроном и мислим да могу слободно да кажем да сигурно знам више од већине о ефектима које може да има на људе.

Фото: ЕПА

Као лекар опште праксе, са 33 године искуства, припадам кадру који први прима пацијенте. Ми клиничари се свакодневно бавимо стварним људима, а не статистичким пројекцијама, и могу да вас уверим да су симптоми који се јављају код оних са омикроном веома, веома благи у поређењу са онима које видимо код далеко опасније делта варијанте. Не верујте ми само на реч. Видела сам доста пацијената са омикроном који су раније имали делта варијанту и они ће вам рећи да, иако нико никада не жели да добије Ковид, осећају се скоро срећно јер су други пут добили само омикрон сој.

Мој први омикрон случај, младић који је дошао у моју ординацију, у почетку је мислио да је предуго био на сунцу након што је радио напољу. Пацијенту углавном имају бол у мишићима, болове у телу, главобољу и мало су уморни. И изгледа да њихови симптоми не постају ништа тежи од тога. После отприлике пет дана они нестају, и то је то. У делу Јужне Африке у ком ја радим, није било пуно пацијената са омикроном који су послати у болницу, а већина је лечена код куће уз употребну антиинфламаторних лекова.

Имајте на уму, такође, да је већина оних који овде оболе од омикрона - невакцинисана (само 26 одсто становништва у Јужној Африци је у потпуности вакцинисано). Иако ово свакако није аргумент против вакцинације, не могу довољно да нагласим колико је она важна, умирујуће је знати да ће се чак и незаштићени пацијенти изборити много лакше против ове варијанте него против делте.

Фото: Принтскрин

У Великој Британији, где је ниво вакцинације много већи, има још мање разлога за бригу. Фајзер и АстраЗенека вакцине нуде од 70 до 75 одсто заштите пацијенту од симптоматске инфекције. До данас је око 23. 5 милиона Британаца примило све три вакцине, тако да је сувишно говорити о затварању. Разочарана сам таквим реакцијама. Они немају никакве везе са оним што видимо у Јужној Африци, где се мало говори о омикрону. Као што је један корисник Твитера прокоментарисао: "Ковид је постао британска неуроза".

Број примљених пацијената са Ковидом-19 нагло расте у више од половине наших девете провинција, али срмтни случајеви не расту тако драматично, као ни просечна дужина боравка у болници. Додуше, наше лабораторије не спроводе генетско секвенцирање за сваку смрт, тако да не знамо колико смртних случајева можемо да припишемо омикрону, а колико другим варијантама. Али, јуче је у Јужној Африци било само 11 смртних случајева повезаних са ковидом, што је много мање од недељног просека од 578 забележеног на врхунцу делта соја.

Фото: Танјуг/АП Пхото

Да је омикрон заиста толико смртоносан, очекивали бисмо да ће бројка да скочи, али то се овде једноставно не дешава. Чврсто затварање успорило би процес пробијања омикрона кроз популацију, а тај пробој би омогућио људима да развију витална антитела која ће приближити народ ка колективном имунитету. Следећа варијанта која се бпојави могла би да се шири спорије, али да буде озббиљнија, па нам је потребна сва помоћ коју можемо да добијемо од природног имунитета.

То може само да нам користи, за разлику од рестриктивних мера које тешко погађају економију и које ће донети још проблема и сиромаштва - написала је др Кеце.

БОНУС ВИДЕО - "НОВОСТИ" У ЦРВЕНОЈ КОВИД ЗОНИ У БАТАЈНИЦИ: Невакцинисани су у смртној опасности, оболели пристижу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?