МИСТЕРИЈА ЕГИПАТСКЕ МУМИЈЕ: Тело жене у погрешном саркофагу открило необичну праксу мумифицирања
БРИТАНСКИ филантроп сер Чарлс Николсон купио је мумифицирано тело, ковчег са поклопцем и даску за мумију као комплет током путовања у Египат 1850-их, пре него што га је поклонио Универзитету у Сиднеју у Аустралији 1860.
Натпис на ковчегу идентификује власника као жену по имену Меруа, а на основу иконографије, саркофаг потиче из око 1000. године пре нове ере. Међутим, нова анализа саркофага и мумије показала је да је тело жене, која је када је умрла била стара између 26 и 35 година, заправо много старије од ковчега у којем почива.
Др Карин Совада, са Универзитета Маквери у Аустралији, и њене колеге проучавали су ретко виђену опну од блата која "чува" мумију у сиднејском музеју Чау Чак Винг.
Иако је мумифицирана особа била на ЦТ скенирању 1999. године, др Совада и њен тим су поново скенирали тело користећи новију технологију. Снимци зуба и скелета потврдили су да је реч о мумифицираним остацима жене старе између 26 и 35 година.
- Опна од блата која покрива тело мумифициране жене унутар текстилног омота је нови додатак нашем разумевању староегипатске мумификације - објаснила је др Совада.
Истраживачи кажу да на телу није било знакова спољашњих гениталија, а репродуктивни органи су вероватно уклоњени током мумифицирања. Уместо тога, анализом кости кука, вилице и лобање је утврђено да је реч о жени. Анализа платнених завоја који су обмотани око тела показала је да је жена живела у касном Новом краљевству, око 1200. пре нове ере до 1113. пре нове ере.
Како је онда могуће да је тело старије од саркофага? Научници верују да су трговци из 19. века који су продавали древни египатски ковчег ставили неповезано тело унутра, тако да је изгледало као комплетан сет.
- Нови снимци су такође открили обим и природу блатног омотача, показујући да блатна шкољка у потпуности облаже тело и да је слојевита унутар платненог омотача. Слике најдубљих слојева указују на то да је тело оштећено релативно брзо након почетне мумификације, а блатни омотач и додатни омотачи су примењени да би се тело обновило - објашњава др Совада.
Поред своје практичне "рестаураторске" сврхе, истраживачи сугеришу да је оклоп од блата давао онима који су се бринули о покојницима прилику да опонашају елитне погребне праксе тог времена, укључујући премазивање тела скупом, увозном смолом. Уместо тога, овде су коришћени јефтинији, лако доступни материјали.
С обзиром на то да овај третман оклопа од блата није претходно документован, тим је приметио да није могуће утврдити колико је често коришћен за припаднике плебса у Египту.
(Курир)
Препоручујемо
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)