ПАЛА И "БОГИЊА ДЕМОКРАТИЈЕ": У Хонгконгу у току уклањање споменика подигнутих у част убијених на Тјенанмену

И. С.

24. 12. 2021. у 20:19

УНИВЕРЗИТЕТИ у Хонгконгу, један за другим, уклањају споменике подигнуте у част убијених демонстраната на главном пекиншком Тргу Тјенанмен, 1989. године. После водећег кампуса, који је, у среду увече, склонио "Стуб срама" висок осам метара, у петак су то учинила још два универзитета из овог града, приклањајући се ставу Кине.

ПАЛА И БОГИЊА ДЕМОКРАТИЈЕ: У Хонгконгу у току уклањање споменика подигнутих у част убијених на Тјенанмену

Фото АП

То је директна последица чињенице да Кина све више сузбија аутономију Хонгконга, уз примену Закона о националној бебедности.

Пекинг је, после вишемесечних антивладиних протеста у Хонгконгу, 2019. године, наметнуо овај закон, који "забрањује сецесију, субверзије, тероризам и дослух са странцима ради интервенисања у пословима града". Више од стотину активиста ухапшено је на основу закона о националној безбедности. Закон је критикован уз аргумент да укида слободе обећане Хонгконгу, када га је Британија предала Кини, 1997.

Кинески универзитет у Хонгконгу (ЦУХК) срушио је статуу "Богиње демократије", високу 6,4 метра, док је Универзитет Линган уклонио рељефну скулптуру. "Богиња демократије" направљена је по узору на оригиналну статуу коју су кинески студенти носили по Тјенанмену, непосредно пре избијања нереда. Овај трг постао је симбол отпора и политичких слобода. Хиљаде људи камповало је недељама на њему, али у јуну је војска изашла на улице и отворила ватру.

"Стуб срама", најпре је постављен у Викторија парку у Хонкгонгу, а потом пребачен у кампус, где је стајао безмало четврт века. Представљао је 50 изломљених, нагомиланих тела, у знак сећања на продемократске демонстранте, који су страдали 4. јуна 1989. Кинеска влада каже да је погинуло 200 цивила и неколико десетина припадника обезбеђења. Друге процене су се кретале од више стотина до чак 10.000 страдалих.

Деценијама се Хонгконг поносио тиме што је "савест Кине", јер једини на кинеској територији, уз административну област Макао, није заборавио масакр на Тјенанмену. Кинеске власти су, још лане и у Хонгконгу и у Макауу забраниле било какво сећање на догађај из 1989. године, укључујући традиционално бдење.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ БЕСАН: Ево шта је рекао о руској делегацији у Истанбулу

ЗЕЛЕНСКИ БЕСАН: Ево шта је рекао о руској делегацији у Истанбулу

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски стигао је данас у турску престоницу, Анкару, на састанак са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, док се у Истанбулу очекује да руски и украјински званичници одвојено почну мировне преговоре.

15. 05. 2025. у 11:55

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника

ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.

14. 05. 2025. у 09:19

Коментари (1)

Стрес у глави - надутост у стомаку: Веза коју не треба занемарити