ЗЕЛЕНИ АТОМИ И ГАС: ЕУ предлаже да нуклеарна енергија и плави енергент носе ознаку „зелено“
ЕВРОПСКА унија планира да енергију добијену нуклеарним путем и из природног гаса означи као „зелене изворе“ како би омогућила инвестиције усред широко распрострањене енергетске кризе.
Брисел је израдио планове да се неки пројекти природног гаса и нуклеарне енергије означе као „зелена“ инвестиција у оквиру значајне класификацијске шеме ЕУ како би се финансијским тржиштима помогло да одлуче које су инвестиције заиста повољне за климу.
Европска комисија би могла да предложи уредбу већ негде у јануару, када ће одлучити да ли ће гасни и нуклеарни пројекти бити укључени у „таксономију одрживих финансија ЕУ“, која је осмишљена као листа економских активности и еколошких критеријума које треба испунити да би била означена као зелена улагања.
Према нацрту текста таксономије, у који је Ројтерс имао увид, нуклеарна енергија треба да буде призната као одржива економска активност све док земље ЕУ које су домаћини електрана могу безбедно да одлажу токсични отпад. Пројекти би такође требало да испуне критеријуме да не наносе значајну штету животној средини, док ће изградња нових нуклеарних електрана бити призната као зелена за дозволе издате до 2045. године.
У међувремену, инвестиције у природни гас су наводно означене као „прелазна зелена“ енергија, ако производе емисије испод 270 г CO2 еквивалента по киловат-сату, замене традиционална фосилна горива као што је производња угља и добију грађевинску дозволу до краја 2030.
Очекује се да ће шема означавања обухватити индустрије које производе око 80 одсто свих емисија гасова стаклене баште у региону. ЕК је такође предузела кораке како би применила таксономију на нека државна средства, што значи да би прописи могли да одлуче који пројекти су подобни за одређене јавне финансије.
Раније ове године, власти ЕУ морале су да одложе доношење одлуке о томе како да класификују ова два извора енергије након спорова о томе да ли им треба доделити зелену ознаку. Међутим, најновији скок цена електричне енергије широм ЕУ приморао је Брисел да оживи то питање.
Да би ступио на снагу, нацрт предлога мора да одобри већина држава чланица ЕУ и чланова Европског парламента, преноси РТ.
rs.sputniknews.com
БОНУС ВИДЕО: ЕКСКЛУЗИВНО! НОВОГОДИШЊИ ИНТЕРВЈУ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА ЗА "НОВОСТИ"
Препоручујемо
ЛОНДОН СТРАХУЈЕ ОД НАЦИОНАЛНЕ КАТАСТРОФЕ: Кривац за економску кризу је – Москва
25. 12. 2021. у 21:57
БАЈДЕНОВ БОЖИЋНИ ПОКЛОН ЕВРОПИ: Америка шаље флоту танкера са течним гасом
24. 12. 2021. у 22:54
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)