СИ РАЗУМЕ ПУТИНОВЕ ЗАХТЕВЕ О НАТО: Четворосатни разговори председника Русије и Кине у Пекингу, заједничко саопштење о међународним односима
КИНА подржава предлог Русије да се направе дугорочне правне обавезе и гаранције безбедности у Европи и против је ширења НАТО-а. Москва и Пекинг позивају НАТО да одустане од идеологије "хладног рата" и да уважава суверенитет, безбедност и интересе других земаља, каже се у заједничкој изјави о међународним односима у наступајућој новој епохи и глобалном стабилном развоју коју су јуче у Пекингу потписали председници двеју земаља, Си Ђинпинг и Владимир Путин.

Владимир Путин и Си Ђинпинг, Фото АП
Њихов сусрет потрајао је пуна четири сата. Камере су забележиле да се, због епидемиолошке ситуације, Путин и Си нису руковали, али је разговор био "јако срдачан".
Како је изјавио министар спољних послова Сергеј Лавров, најише се разговарало о садашњој лошој међународној ситуацији како на западним границама Русије, тако и у Азији у близини Кине.
Обе земље су против формирања затворених блоковских структура у региону Азије и Тихог океана које негативно утичу на мир и стабилност. У споменутом важном документу Кина и Русија још једном подржавају заједничку изјаву пет држава са атомским наоружањем, који су против трке у наоружању и залажу се да не дође до атомског рата.
Русија и Кина су озбиљно забринуте стварањем тространог партнерства безбедности - САД, Велика Британија и Аустралија - који су најавили сарадњу око атомских подморница што може да доведе до трке у наоружању у региону.
Кина и Русија, заједничком изјавом њихових председника, позвале су САД да прихвати предлог Москве и одустане од планова размештања ракета средњег и малог домета у Европи и азијско-тихоокеанском региону.
Двојица лидера су у изјави поменули и проблем тероризма, предлажући да се формира заједнички глобални антитерористички фронт у ком би главну улогу имала ОУН.

Фото АП
НАФТА ПРЕКО КАЗАХСТАНА
У Пекингу је Игор Сечин, председник "Росњефта", потписао нови десетогодишњи уговор са кинеском нафтно-гасном државном компанијом. "Росњефт" ће продавати годишње Кини 100 милиона тона нафте. Сирова нафта ће се транспортовати преко Казахстана. И "Гаспром" ће повећати испоруке гаса Кини, годишња испорука ће бити 48 милијарди кубика гаса. Путин и Си су у заједничкој изјави најавили интензивирање економске сарадње, укључујући и Арктик.
Препоручујемо

ПОТПИСАНА ДВА ИЗУЗЕТНА УГОВОРА: Нафта и гас темељи будуће сарадње Русије и Кине
04. 02. 2022. у 17:56

ЋУТИ, АЛИ ОСМЕХ ГОВОРИ СВЕ: Путин на отварању ЗОИ у Пекингу (ГАЛЕРИЈА)
04. 02. 2022. у 14:17 >> 18:27

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)