СВЕТСКА БАНКА ПРОГНОЗИРА: Чак 46% малих и средњих предузећа у земљама у развоју касниће с отплатом дуга
ЗЕМЉЕ у развоју морају брзо да ојачају своје финансијске секторе, саопштила је данас Светска банка, упозоривши да ће ризици порасти заједно са инфлацијом и каматним стопама.
Светска банка је апострофирала дугогодишњу забринутост због мањка транспарентности у погледу кинеског кредитирања и зајмова покривених колатералом у дуговима државног сектора, али је такође навела растуће ризике приватног сектора у новом Извештају о светском развоју.
Анкете Светске банке су показале да ће 46 одсто малих и средњих предузећа у земљама у развоју каснити са отплатом дуга у року од шест месеци, али је тај проценат у неким земљама двоструко већи, изјавила је главна економисткиња Светске банке Кармен Рајнхарт у интервјуу Ројтерсу.
Рајнхартова је рекла да помно прати развој дугова приватног сектора на већим тржиштима у успону као што су Индија, Јужна Африка, Филипини и Кенија, на којима се очекује да ће више од 65 одсто малих и средњих компанија бити у доцњи са сервисирањем дуга.
Што се тиче Турске, која је у кризи већ неколико година и чији је кредитни рејтинг прошле недеље снизила рејтинг агенција Фич на "ББ-", Рајнхарт сматра да би њен суверни дуг могао да буде најновији извор неприлика које су задесиле ту земљу.
Према њеним речима, огромна фискална и монетарна подршка, заједно са мораторијумима на банкарске кредите и великодушном политиком толерисања кашњења, ублажили су економску кризу изазвану пандемијом ковид-19, али се цена тога сада враћа домаћинствима и компанијама као бумеранг.
Удео ненаплативих кредита мањи је него што се страховало на почетку пандемије, али Рајнхарт упозорава да политика толерисања кашњења у измиривању обавеза и ублажени рачуноводствени стандарди могу да прикрију „проблем с ненаплативим кредитима (НПЛ)“.
-Оно што вас на крају стигне није оно што видите, већ оно што не видите. Бојим се да у многим земљама нисмо ни у фази идентификације стварног нивоа НПЛ, рекла је она, упозоривши на самозадовољство по питању финансијског здравља домаћинстава и фирми.
Председник Светске банке Дејвид Малпас је у извештају истакао ризике од преливања последица дуга с обзиром на природу узајамности између домаћинстава, компанија, институција у финансијском сектору и влада.
-Приватни дуг би одједном могао да постане јавни дуг, као у многим прошлим кризама, написао је он у извештају.
Малпас и Рајнхартова су изразили разочарање због споре реализације Заједничког оквира за решавање званичних билатералних дугова о којем су договор постигли Кина, највећи светски кредитор, и друге економије Групе 20 у октобру 2020.
-За земље дужнике, одлагање реструктурирања дугова представља велику кочницу за раст, за ублажавање сиромаштва и развој, навео је Малпас.
БОНУС ВИДЕО: ОВАКВУ ФАБРИКУ ДО САДА НИСМО ИМАЛИ - Погледајте како раде роботи у постројењу "BAS Boysen Abgassyste"
Препоручујемо
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)