СВЕТСКА БАНКА ПРОГНОЗИРА: Чак 46% малих и средњих предузећа у земљама у развоју касниће с отплатом дуга
ЗЕМЉЕ у развоју морају брзо да ојачају своје финансијске секторе, саопштила је данас Светска банка, упозоривши да ће ризици порасти заједно са инфлацијом и каматним стопама.

Фото ЕПА
Светска банка је апострофирала дугогодишњу забринутост због мањка транспарентности у погледу кинеског кредитирања и зајмова покривених колатералом у дуговима државног сектора, али је такође навела растуће ризике приватног сектора у новом Извештају о светском развоју.
Анкете Светске банке су показале да ће 46 одсто малих и средњих предузећа у земљама у развоју каснити са отплатом дуга у року од шест месеци, али је тај проценат у неким земљама двоструко већи, изјавила је главна економисткиња Светске банке Кармен Рајнхарт у интервјуу Ројтерсу.
Рајнхартова је рекла да помно прати развој дугова приватног сектора на већим тржиштима у успону као што су Индија, Јужна Африка, Филипини и Кенија, на којима се очекује да ће више од 65 одсто малих и средњих компанија бити у доцњи са сервисирањем дуга.
Што се тиче Турске, која је у кризи већ неколико година и чији је кредитни рејтинг прошле недеље снизила рејтинг агенција Фич на "ББ-", Рајнхарт сматра да би њен суверни дуг могао да буде најновији извор неприлика које су задесиле ту земљу.
Према њеним речима, огромна фискална и монетарна подршка, заједно са мораторијумима на банкарске кредите и великодушном политиком толерисања кашњења, ублажили су економску кризу изазвану пандемијом ковид-19, али се цена тога сада враћа домаћинствима и компанијама као бумеранг.
Удео ненаплативих кредита мањи је него што се страховало на почетку пандемије, али Рајнхарт упозорава да политика толерисања кашњења у измиривању обавеза и ублажени рачуноводствени стандарди могу да прикрију „проблем с ненаплативим кредитима (НПЛ)“.
-Оно што вас на крају стигне није оно што видите, већ оно што не видите. Бојим се да у многим земљама нисмо ни у фази идентификације стварног нивоа НПЛ, рекла је она, упозоривши на самозадовољство по питању финансијског здравља домаћинстава и фирми.
Председник Светске банке Дејвид Малпас је у извештају истакао ризике од преливања последица дуга с обзиром на природу узајамности између домаћинстава, компанија, институција у финансијском сектору и влада.
-Приватни дуг би одједном могао да постане јавни дуг, као у многим прошлим кризама, написао је он у извештају.
Малпас и Рајнхартова су изразили разочарање због споре реализације Заједничког оквира за решавање званичних билатералних дугова о којем су договор постигли Кина, највећи светски кредитор, и друге економије Групе 20 у октобру 2020.
-За земље дужнике, одлагање реструктурирања дугова представља велику кочницу за раст, за ублажавање сиромаштва и развој, навео је Малпас.
БОНУС ВИДЕО: ОВАКВУ ФАБРИКУ ДО САДА НИСМО ИМАЛИ - Погледајте како раде роботи у постројењу "BAS Boysen Abgassyste"
Препоручујемо

ДРАМА НА НЕБУ: Земља која се граничи са Србијом дигла борбене авионе због руских дронова
У РУМУНИЈИ је била проглашена ваздушна узбуна у округу Тулча због масовног напада руских дронова на Украјину, саопштило је данас румунско Министарство одбране.
02. 07. 2025. у 11:13

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

РЕАГОВАЛА И ПОЛИЦИЈА: Ухватила рођеног оца са љубавницом - направила ХАОС на улици (ВИДЕО)
БРОЈНИ житељи колумбијског града Санта Марте сведочили су недавно драматичним сценама након што је једна 19-годишња девојка пресрела аутомобил у којем се њен отац налазио у друштву љубавнице.
02. 07. 2025. у 20:26
Коментари (0)