УЗДАЈУ СЕ У ДРОНОВЕ И РАКЕТЕ ИЗ АМЕРИКЕ: Украјинска армија тешко може да одговори на војни изазов у случају сукоба са Русима

Б. ВЛАХОВИЋ - Р. ДРАГОВИЋ

23. 02. 2022. у 07:00

УКРАЈИНА је у сваком поређењу њене војне моћи са Русијом - потпуно немоћна. С обзиром на то да је политика Кијева апсолутно у спрези са НАТО, потенцијални војни сукоб две државе могао би да има много сложеније и теже последице.

УЗДАЈУ СЕ У ДРОНОВЕ И РАКЕТЕ ИЗ АМЕРИКЕ: Украјинска армија тешко може да одговори на војни изазов у случају сукоба са Русима

Фото АП

Ова оцена доминира у анализама руских и украјинских снага и одмеравању њихове војне моћи. У јеку напетости у Донбасу и вишемесечног призивања сукоба на Западу, међутим, провлаче се и неодрживе тезе о моћи украјинске војске која је по свим параметрима далеко од силе глобалног респекта.

Украјинска војска претходних месеци клијент је западних фондова и буџета за модернизацију и опремање "партнерских" оружаних снага. Само током последњих месеци Запад је у Украјину послао наоружање и војну опрему вредну око 2,5 милијарде долара. Амерички конгрес је крајем прошле године одобрио војну помоћ од око 300 милиона долара намењену украјинској војсци.

Окосница нове ратне технике коју је набавио Кијев од НАТО савезника свакако су беспилотне летелице "бајрактар", турске производње, које су недавно биле кључни фактор у сукобу Азербејџана и Јерменије. Украјина наводно располаже са 12 ових летелица, а наручено је још више десетина.

Други сегмент савремене ратне технике којом је Кијев успео да се снабде чине противтенковске ракете "џавелин", америчке производње. Према непотврђеним информацијама, Украјина располаже са 377 лансера и више од 1.000 ракета, који већ неколико година сукцесивно стижу са Запада. Уз то, НАТО је послао и велику количину тактичких радарских и извиђачких уређаја, наоружаних пловила, термовизијских средстава, балистичких одела... Уз то, официри западних армија годинама спроводе обуку украјинских јединица. Крајем прошле године Украјина је примила пакет војне помоћи са готово стотину тона пешадијске и артиљеријске муниције.

Све то је, међутим, лук и вода у поређењу са руском армијом, која је као глобални фактор технички и технолошки апсолутно супериорна. Војни коментатор Владе Радуловић подсећа да је Русија направила "потковицу" око Украјине, али и да је ка Западу померила своје стратешке комплексе попут "Искандера":

- Доминантни положај Русије одређује то што су њене снаге распоређене у Белорусији, као и што има апсолутну контролу над Азовским морем и великим делом црноморског басена. Према доступним информацијама, на украјинској граници је око 30.000 јединица ратне технике, укључујући и логистику, као и најмање 85 тактичких група ранга батаљона. Није сасвим познато шта је дигнуто на ноге од авијације и средстава ПВО.

Украјинска војска, упркос покушају да се представи као равноправан фактор у могућем сукобу, тешко може да одговори на било какав војни изазов. Кијев у летном стању има свега тридесетак авиона који су "модернизовани", при чему ниједан није млађи од 30 година. Украјинска авијација због тога од 2014. готово да није ни летела.

Новости

Оно што је ваљало из "совјетског мираза" давно је распродато, а помоћ НАТО у виду противоклопних ракета или дронова свакако је недовољна за евентуални окршај са Русима. Јер на аеродромима југозападне Русије налази се више од 500 разних типова војних авиона. Уз то, скоро сви руски војни пилоти прошли су "школу" у Сирији. Са таквим ратним искуством и бољом техником могли би за врло кратко време да униште не само авијацију већ и зацртане циљеве на земљи.

Кијев може да рачуна на око 200 оклопних транспортера и око 400 лаких оклопних возила. После распада СССР, украјинској армији остало је више од хиљаду тенкова Т-62, Т-64, Т-72 и Т-80. Много је тога распродато, а врло мало модернизовано. Руској војсци највећа опасност прети од украјинске артиљерије, која броји 19 бригада, са више од хиљаду цеви различитог калибра. У строју су и ракетни системи и вишецевни лансери - од "града" до "урагана". Драгоцену успомену из СССР чини и 90 тактичких ракетних комплекса "Точка-У", а направљене су и новије верзије тог опасног оружја.

ХЕЛИКОПТЕРИ НЕМАЈУ МОТОРЕ

УКРАЈИНА на стању има око 140 хеликоптера, мада је број оперативних неупоредиво мањи. Ове летелице производиле су се у фабрикама на територији Русије, а у њих су уграђивани мотори украјинског "Мотор-Сича". Ова кооперација после догађаја 2014. године је прекинута, па је у летном стању свега 30 летелица Ми-8 и Ми-14.

Све наде украјинских генерала базиране су на дроновима. У првој рунди купљено је шест турских "бајрактара", а набављене су и америчке извиђачке беспилотне летелице. Са Турцима је направљен договор о заједничкој производњи летећих беспосадних платформи.

ЗА ДОНБАС ЈАКИ

У МОСКВИ нико не потцењује украјинску армију, која је сигурно јача него 2014. године. Кад би ратовала са милицијом Доњецке и Луганске републике, украјинска војска сигурно би била супериорна без обзира што проруске снаге из Донбаса располажу са око 650 тенкова и 300 оклопних возила, уз артиљерију и ПВО системе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (1)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!