У МАРИЈУПОЉУ РАТОВАЊЕ ДО ЗАДЊЕГ МЕТКА: У опкољеном граду остало је више хиљада украјинских војника који нису желели да изађу

У ВЕЋ неколико дана опкољеном лучком граду Маријупољу украјински војници ће се изгледа борити до последњег метка. Пре него што је у понедељак ујутро отворен хуманитарни коридор потпредседница украјинске владе Ирина Верешчук је саопштила да украјински војници неће да положе оружје, напусте град и тако себи спасу живот. Њима је руско министарство одбране обећало да ће им дати два сата времена да коридором дођу до територије која је под контролом украјинских снага.

У МАРИЈУПОЉУ РАТОВАЊЕ ДО ЗАДЊЕГ МЕТКА: У опкољеном граду остало је више хиљада украјинских војника који нису желели да изађу

Фото АП

Верешчукова је изјавила да су поново пропали напори да хуманитарне залихе стигну до Маријупоља.

- Тамо је ситуација врло тешка - каже она. - Град је под ударом руских снага још од почетка марта. Око 300.000 људи још увек се налази у Маријупољу, без струје и воде, хране и медицинске помоћи.

Председник Доњецке народне републике Денис Пушилин изјавио је да је у Маријупољу остало још неколико хиљада војника у националистичким батаљонима. "Нацики", како их зову у Донбасу, концентрисани су у рејону велике железаре "Азовстаљ" која је обуставила рад прошле седмице. Војници "Азова" су на територији металурушког комбината која је дугачка око 11 километара. У понедељак је из њихових редова стигла вест да бомбе по граду падају на сваких 10 минута.

Против ових украјинских снага боре се специјалци који су дошли из Чеченије и јединице морске пешадије Црноморске флоте.

И обруч око главног града Кијева се, још више стеже. Руске ваздушне десантне јединице су успеле да потисну из предграђа престонице украјинске војнике који су оставили исправна оклопна возила и оружје. Власти Кијева су од вечерас у 21 сат прогласиле полицијски час до 23. марта. Без специјалних пропусница забрањено је кретање по граду.

Фото АП

Канцеларија генералног тужиоца Украјине саопштила је да је осам особа погинуло у руском гранатирању стамбеног кварта у Подолском округу у Кијеву када је погођен тржни центар.

- На лицу места раде спасиоци и полицајци који документују злочин. Преткривични увиђај спроводи Полицијска управа подолске главне управе националне полиције у Кијеву - наводи се у саопштењу.

Градске власти Одесе оптужиле су руске снаге да су у понедељак ујутру извеле напад на стамбене зграде у предграђу, први такав напад у овој луци на Црном мору.

На другој страни, према изјавама очевидаца, оружане снаге Украјине гранатирале су болницу у области Харков, преноси Рија Новости. Украјинска војска гађала је из хаубица болницу у селу Липци у Харковској области, где су се жене и деца припремали за евакуацију.

Руске оружане снаге су ракетирале украјинске војне полигоне. Са два ракетна удара погођен је Центар за припрему страних плаћеника и украјинских националиста Нова Љубомирка у Ровненској области. Ту вест руског министарства одбране потврдила је и украјинска страна. У Москви тврде да је на том полигону погинуло више од 80 најамника. Украјинска страна засад није саопштила број жртава.

Ракетне јединице руске армије такође су гађале високопрецизним ракетама центар у близини града Овруч у Житомирској области, где су се припремали најамници који су дошли да ратују на страни украјинске армије. Москва каже да је погинуло више од сто украјинских војника и страних плаћеника.

Сада кад су многи велики украјински градови блокирани, ограничен је доток муниције украјинској војсци која је у њима. Оружје стиже преко пољске границе. Западне земље авионима шаљу оружје које стиже на пољски аеродром који је удаљен сто километара од Украјине. Касније се оно претовара у камионе који га одвозе тамо где одреди војно руководство у Кијеву, казао је московски војни експерт Јуриј Кнутов.

Русија не намерава да обустави ватру док се воде преговори са украјинском делегацијом. То је потврдио и Путинов портпарол Дмитриј Песков јер те паузе украјинска војска користи за прегруписавање снага, а затим крећу у напад на Русе. То се догодило више пута па се више и не разматра обустава ватре за време преговора.

У фабрици "Суми Хим пром" у Сумској области на истоку Украјине у понедељак рано ујутро исцурио је амонијак. Руси тврде да је то планирана провокација украјинских националиста не би ли се оптужиле руске снаге.

Иако ни Кијев ни Москва званично не објављују колико су до сада укупно имали жртава, није никаква тајна да се гине на обе стране, а значајан је и број рањених. То се види преко саопштења из разних делова Русије одакле су родом војници и официри који су погинули. Руски ТВ канали објављују и репортаже о рањеним војницима који се сада лече у војним болницама.

Ни Украјинци не саопштавају бројке о својим погинулим. Али зато украјински Генералштаб саопштава процене како су Руси до сада изгубили чак 15.000 војника. Украјински медији се ослањају и на процене западних обавештајних служби које тврде да Русија дневно губи по хиљаду војника, али војни експерти тврде да то није реална бројка. По проценама западних служби тако испада да је у Украјини погинуо сваки десети руски војник.

По тим западним анализама испада да Руси који су супериорни у ваздуху и стално гађају ракетама противничке циљеве, више гину него Украјинци који су присиљени да се бране и одступају. Све док рат не престане, све те бројке о погинулима и рањенима су произвољне и у служби пропаганде.

Фото АП

Руси тврде да су до сада уништили 1.506 украјинских тенкова док у Кијеву кажу да су они онеспособили 498 руских тенкова и оклопних возила. Осим тога, Руси су оборили 216 беспилотних летилица. Украјинци тврде да су њихове ПВО јединице обориле 45 руских авиона и 97 хеликоптера, али никакве потврде Москве о таквим губицима нема.

"КИНЖАЛ" ћЕ И ДАЉЕ ЛЕТЕТИ

БОРБЕНА употреба хиперсоничне ракете "кинжал" у Украјини потврдила је њену ефикасност у уништавању тешких циљева, изјавио је портпарол руског министарства одбране генерал-мајор Игор Конашенков. Он је истакао да ће Русија наставити да користи ове ракете приликом уништавања високозаштићених специјалних непријатељских циљева. Конашенков је навео да се систем "кинжал" користи са конвенционалном бојевом главом.

СТОП ЗА АЛУМИНИЈУМ И БОКСИТ

АУСТРАЛИЈА је 20. марта увела нове економске санкције Русији као одговор на њену интервенцију у Украјини, забранивши извоз алуминијума и боксита. Забрана овог извоза, која одмах ступа на снагу, има за циљ да нашкоди производњи алуминијума у Русији, чије потребе 20 одсто зависе од сировина из Аустралије, и подигне цене на руском тржишту. Ово је објављено неколико дана после одлуке Канбере да уведе санкције руском олигарху Олегу Дерипаски, оснивачу алуминијумског гиганта "Русал", који има удео у аустралијској компанији "Квинсленд алумина лимитид".

ЦЕНТРАЛЕ

У КИЈЕВУ је потврђено да упркос рату све четири њихове атомске централе раде и производе струју. Поштују се све мере заштите и ниво радијације није подигнут.

"ПРЕПОЗНАТЉИВИ" СИМБОЛ СУКОБА

МАРИЈУПОЉ, град који је био највећа трговачка лука у Украјини са популацијом од 450.000 становника, постао је последњих дана, поготову на Западу, најпрепознатљивије место сукоба. Највећи број разорених кућа, као и срушено позориште у чијим су се подрумима скривали цивили, слике су које су најчешће приказиване.

И западне дипломате користе овај град у својим наступима, па је тако генерални конзул Грчке у Маријупољу Манолис Андроулакис изјавио да се тај украјински град прикључује местима познатим током историје по ратним разарањима, помињући Ковентри, Грозни, Лењинград.

Он је последњи дипломата из Европске уније који је напустио Маријупољ, пошто је помогао да неколико десетина Грка буде евакуисано.

КВИНТА ЗАПОЧЕЛА СЕРИЈУ САСТАНАКА

ШЕФОВИ држава или влада земаља чланица тзв. Квинте - Емануел Макрон (Француска), Џо Бајден (САД), Марио Драги (Италија), Олаф Шолц (Немачка) и Борис Џонсон (Велика Британија), разговарали су у понедељак телефоном поводом ситуације у Украјини, што је био увод у серију састанака који ће се ове седмице одржати углавном у Бриселу, на тему Украјине. После овог састанка, следе, до краја недеље, и сусрети шефова дипломатија ЕУ, окупљање земаља Г7, НАТО, као и Самит ЕУ. (Г. Ч.)

ВЕЛИКИ ЈАЗ

ИЗРАЕЛСКИ премијер Нафтали Бенет, који настоји да посредује у окончању украјинско-руског сукоба, изјавио је у понедељак да и даље постоји велики јаз између две стране, упркос извесном напретку.

- Још преостаје дуг пут јер постоји неколико спорних питања, од којих су нека фундаментална - изјавио је Бенет.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ПОТПУНО ИЗГУБИО КОНТРОЛУ: Гвардиола све више дивља, залетео се на два своја играча (ВИДЕО)