ЕМБАРГО НА РЕЧИМА, УВОЗЕ СВЕ ШТО ПОЖЕЛЕ: Државе Европске Уније нису уједначене да примене строже санкције према Москви, предњачи Немачка

С. Б.

23. 03. 2022. у 09:21

ПОЈЕДИНЕ државе Европске уније, док се припрема пети пакет санкција Русији, траже још ригорозније мере.

ЕМБАРГО НА РЕЧИМА, УВОЗЕ СВЕ ШТО ПОЖЕЛЕ: Државе Европске Уније нису уједначене да примене строже санкције према Москви, предњачи Немачка

Радојка Николић, Фото Д. Миловановић

Док се Пољаци залажу за потпуни прекид трговине, на такав сценарио није спремна ни Чешка, Аустрија, а поготову не Немачка. Не због страха да би казна могла бити преоштра, већ да не би прекинули доток робе неопходне њиховим привредама.

Изузимање енергената из пакета санкција најбоље илуструје докле иде строгоћа. А све док Европа не нађе замену за 40 одсто гаса и четвртину нафте који јој стижу из Русије, ови токови се неће завртати. Зависност Немачке је још већа. Она чак половину својих потреба за гасом подмирује управо руским гасом. Ова земља, међутим, није блокирала ни увоз алуминијума, никла, паладијума... Нису ни све немачке компаније затвориле своје испоставе у Русији.

- Оно што им треба, они увозе, и за то не важе санкције - каже Радојка Николић, главни и одговорни уредник "Економетра" и магазина "Бизнис".

- "Хенкел" у Русији има фабрику која запошљава 2.500 људи и одбили су да прекину са радом. "Хенкел" пет одсто профита остварује управо у Русији. Привредне коморе у Немачкој свакодневно заседају и упозоравају на високе цене гаса. Упозоравају да ће се многи затворити уколико држава не буде субвенционисала део трошкова. Упозоравају и да се случајно не прекине доток гаса, јер су већ довољно угрожени високим ценама. И стоје чврсто при становишту да никакве санкције према Русији не треба уводити. У Русији је 4.200 немачких фирми, које запошљавају 275.000 људи. То није занемарљиво, тако да и влада поштује њихове захтеве и разматра их.

Фото Shutterstock

Свесна енергетске зависности од Русије, Немачка тражи алтернативу. Преговарају са Катаром. Крајем прошле године, од Норвешке су тражили нешто веће испоруке гаса.

- Закључак једног коментара у немачкој штампи био је да је Немачкој руски гас неопходан и не могу да прекину његов доток. С друге стране, ако неко жели да Русија осети санкције, једини је начин да се уведу санкције на гас - додаје Радојка Николић.

- Преговарају са Норвежанима и вероватно ће им омогућити већи доток. Радиће на изградњи терминала за пријем петрол-гаса. Дугорочно раде на мањој зависности, али тешко ће до тога доћи у наредних три до пет година. Увозе алуминијум, никл, паладијум и неон из Украјине. Немачка је ове године пројектовала раст привреде од пет одсто и сада су већ процене пале на три одсто. Трудиће се да не иду испод тога.

КАБЛОВЕ ЧЕКАЈУ ИЗ УКРАЈИНЕ

РАТ не иде наруку ауто-индустрији. Многи произвођачи се кабловима снабдевају из Украјине. Међу њима је и "Шкода". Јуче су се, међутим, похвалили да је њихов добављач аутомобилских каблова из Украјине одлучио да поново покрене производњу.

- Наш партнер у Украјини одлучио је да ове недеље поново покрене производњу каблова, у пуном обиму и уз потпуну безбедност за тамошње раднике - рекао је један званичник "Шкоде".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (2)

ИСПРОБАЈТЕ ИКЕА КРЕАТИВ: Уз помоћ вештачке интелигенције и 3Д технологије креирајте свој идеални животни простор