ЕВРОПА ЋЕ ПЛАТИТИ ЦЕНУ, БАЈДЕН ДАЈЕ МОРАЛНУ ПОДРШКУ: Русија поручила Западу - Одустајање од наших енергената је апокалипса
ТРЕСЛА се гора, родио се миш. То је епилог најаве да ће Европа наћи замену за руски гас.
Шеф Беле куће Џозеф Бајден и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, јуче су на заједничкој конференцији за медије бомбастично саопштили да је трансатлантско партнерство јаче него икад и да ће ЕУ заменити Русију као снабдевача плавим горивом. Планирано је да се то деси 2027. године.
Међутим, обећана испорука од 15 милијарди кубних метара америчког течног природног гаса (ЛНГ) до краја 2022. покрива тек 7,7 одсто укупног годишњег увоза из Русије. Најављено је да би у наредним годинама те количине требало да буду око 50 милијарди кубика. По свему судећи, Европа ће се у наредном периоду трудити да уместо јефтинијег руског, набавља скупљи енергент из алтернативних извора. Вероватно, немајући шта друго, амерички председник Европи је понудио моралну сатисфакцију.
- Знам да ће елиминација руског гаса имати цену за Европу - казао је Бајден. - Али, то је исправно са моралног становишта и ојачаће стратешки положај ЕУ.
Чини се да је процена потпредседника руске владе Александра Новака тачна.
- Испоручујемо око 200 милијарди кубних метара гаса, док Европа троши 500 милијарди кубика, то је, дакле, удео од скоро 60 одсто - прецизирао је Новак. - То се нема чиме заменити ни за пет година. Све је могуће у животу, али потпуно одустајање Европе од руских енергената, то је некакав апокалиптични сценарио.
Према писању немачког листа "Шпигл", Министарство економије те земље жели да преполови зависност од нафте из Русије до лета и да до јесени елиминише увоз њиховог каменог угља.
- Увођење ембарга на руски гас и нафту у овом тренутку имало би превише озбиљне економске и социјалне последице - изјавио је неименовани извор тог листа из Министарства. - Немачка влада истражује локације у Северном и Балтичком мору за ЛНГ терминале који би могли у кратком року да постану оперативни, можда већ наредне зиме.
Европу сада очекује суочавање са још непријатнијом ситуацијом, а то је да ће плаво гориво морати да плаћа у руској валути. Уколико би Европљани то одбили, према проценама стручњака, суочиле би се са застојем привреде и економским проблемима. Наступила би несташица гаса, а цене преосталог би драматично расле. То поскупљење би се прелило на цене свих производа, што би био удар за потрошаче.
Председник Скупштине Удружења за гас Србије Војислав Вулетић оценио је да су најављене испоруке америчког ЛНГ-а од 15 милијарди кубика незнатне, јер чине тек три одсто укупних европских потреба за тим енергентом.
- То не може да им помогне, а и ради се о скупом гасу - оценио је Вулетић. - САД немају на располагању велике количине које су неопходне Европи, јер је њихова укупна годишња производња ЛНГ-а око 80 милијарди кубних метара. Оне већ снабдевају неке земље ЕУ, као и купце у Азији с којима имају уговоре о испоруци.
Како објашњава, ЛНГ је скупљи од гаса из цеви, јер се добија из уљних шкриљаца скупом и прљавом технологијом, а затим мора да постане течан, транспортује се танкерима и на крају поново претвори у гасовито стање пре испопруке купцима.
"ГАСПРОМ" ДА ПРИМА САМО РУБЉЕ
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин наложио је "Гаспрому" да за извоз природног гаса прима рубље - рекао је јуче портпарол Кремља Дмитриј Песков. - То је међународна компанија у којој је држава главни власник и она мора у наредна четири дана да смисли начин како да се обавља плаћање у рубљама.
БУГАРИ ЗА ДОГОВОР
БЕЛГИЈСКИ премијер Александар де Кру рекао је јуче да одлуку Русије о плаћању гаса у рубљама треба да размотри Европска комисија.
- Значајан део уговора, до 80 одсто, већ сада се плаћа у рубљама - казао је Де Кру. - Међутим, ако променимо један параметар уговора у вези са процедуром плаћања, зашто не би могао да се промени и други који се односи на цене.
Препоручујемо
АМЕРИЧКА МИНИСТАРКА ЕНЕРГЕТИКЕ: Због Русије извозимо сваки молекул гаса у Европу
22. 03. 2022. у 22:51
ПУТИНОВ УДАР НА ДОЛАР, ЗА ГАС ТРАЖИ РУБЉЕ: ЕУ би морала да замени 100 милијарди долара
24. 03. 2022. у 08:10
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (9)