ЛОНДОНСКИ ЕКОНОМИСТ СА ЖАЉЕЊЕМ ПРИЗНАО: Русија се носи са санкцијама боље него што се очекивало
КАКО се руска економија сналази под теретом нових санкција Запада без преседана? Много боље него што би се могло очекивати, са жаљењем констатује британски Економист .
Иако је Запад практично покренуо „економски рат“ као одговор на руску специјалну операцију у Украјини, чини се да ова стратегија више не доводи до жељених резултата, наводи се у чланку.
Сврха ових оштрих мера је била да се руска привреда заустави – и у почетку су оне заиста функционисале: у првој недељи након увођења нових санкција, рубља је пала за трећину у односу на долар, а цене акција многих руских компанија су нагло пале. Међутим, хаос на руским тржиштима је спласнуо. Курс рубље је већ значајно порастао у односу на минималне вредности с почетка марта и сада се приближава претходном нивоу.
Вероватно је да ће руска привреда ове године ипак ући у рецесију – али иако многи западни стручњаци за њу предвиђају „тмурна времена“, стварни учинак ће зависити од неколико фактора, наводи се у чланку. На ситуацију ће у великој мери утицати да ли обични Руси, у контексту дуготрајног сукоба, почну да брину за економију и значајно смање своју потрошњу, објашњава лист.
Осим тога, поставља се питање да ли ће производња временом стати, с обзиром на то да ће руским компанијама због санкција бити ускраћен приступ западном увозу. Према аналитичарима, најугроженији би могао бити руски сектор авијације, као и аутомобилска индустрија. Међутим, многа велика предузећа основана у совјетско доба одавно су навикла да раде без увоза. У чланку се наглашава: „Ако у свету постоји економија која може да се носи са потешкоћама у условима изолације и блокаде, онда је то руска економија .”
Други важан фактор је везан за руски извоз енергије. Упркос бројним санкцијама, Русија и даље снабдева стране купце нафтом у вредности од 10 милијарди долара месечно, око четвртине онога што је раније извозила. Поред тога, наставља да прима приходе од продаје гаса и нафтних деривата, што је вредан извор новца, који се може користити за куповину робе широке потрошње и неопходних делова у неутралним и пријатељским земљама. Чак и ако се ситуација не промени, руска економија је сасвим способна да издржи неко време, закључује Економист.
БОНУС ВИДЕО: ВОЈСКА ДНР ЧИСТИ МАРИУПОЉ: Припадници "Азов-а" дигли у ваздух Драмско позориште
Препоручујемо
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (3)