ИТАЛИЈАНИ СЕ РАДУЈУ УСКРСУ: Апенинско полуострво пуно странаца, грађани планирају да путују за празник (ФОТО)
ОД почетка пандемије ово је први Ускрс који вечина Италијана неће провести у папучама, односно код куће.

Фото: ЕПА
Упркос поскупљењима постоји огромна воља да се изађе, дружи, слави, радује, иако ковид није нестао и као облак стоји изнад свих.
Статистика показује да ће око 14 милиона Италијана (од 60 милиона становника) кренути на пут за празник. Већина од 89.5 одсто провешће празник у Италији, на мору, на планини, у градовима уметности, неки ће да се определе за сеоски туризам, или у својим викендицама, код рођака или пријатеља, многи ће частити себе ускршњим ручком у ресторану. Само њих 10.5 одсто планира да иде у иностранство.
Породице су редуковале не само трошкове путовања, већ и трошкове за Ускрс, за 39 одсто, у односу на годину пре короне, а забринутост за кућни буџет влада код чак 88 одсто становника. Бернабо Бока из Националне федерације туризма каже да још постоји страх код грађана од ковида (а стигао је и нови сој вируса), али да су запослени у туристичким секторима задовољни и са оваквим присуством туриста, после две године паузе и немерљивих губитака. Иако се ова година не може мерити са 2019. годином, која је била рекордна – тада је за Ускрс негде путовао 21 милион Италијана.
Вратили су се страни туристи, Рим делује крцат. Стигли су у све крајеве Апенинског полуострва, највише их је у градовима уметности, Фиренца и „Галерија Уфици“ достигли су рекордан број посетилаца током марта, већи чак и од римског Колосеума. У Венецији, Напуљу, на морским дестинацијама, у ресторанима и баровима у вечерњим сатима једног слободног места. Туристи су стигли са севера Европе, ту су Швајцарци, Немци, Французи, Енглези, па и Американци, хотелски смештаји су попуњени између 80 и 90 посто. Иако ју то реч о два или три ноћења, већ је велики број гостију резервисао смештај за крај априла и 1. мај.
Из света се стиже углавном авионом, или бродом. Италијанске железнице бележе рекордан број путовања због високе цене бензина све мање грађана се одлучује да на пут крене колима.
С обзиром на то да је Италија додатно попустила антиковид мере за улазак у земљу да би омогућила странцима да дођу за Ускрс, саветује се туристима широм света да пре поласка на пут консултују италијанске конзулате земаља одакле полазе о правилима за улазак као и оним током боравка. Сасвим је извесно да ко поседује сертификат однсоно зелену санитарну карту ( Италијани признају све вакцине) неће имати проблема да уђе у Италију.

ПУТИН О ИСПОРУЦИ "ТОМАХАВКА": Ако Украјина нападне оружјем дугог домета, одговор ће бити запањујући
АКО Украјина покрене нападе оружјем дугог домета на Русију, одговор ће бити запањујући, изјавио је данас руски председник Владимир Путин.
23. 10. 2025. у 17:59

СТИЖЕ ЗИМА КАКВА СЕ ВИЂА ЈЕДНОМ У СТО ГОДИНА? Метеоролози одговорили на спекулације о "зими века"
НЕМАЧКИ портали су преплављени информацијама о екстремној зими, улицама прекривеним снегом и екстремним временским условима који прете земљи.
23. 10. 2025. у 17:38

СПАВА ПОРЕД ВЦ ШОЉЕ БЕЗ ПОКЛОПЦА Хаос у затвору где је Саркози, вичу му: "Осветићемо Гадафија!" Посебан третман за бившег председника
"СВИ затвореници праве буку, вичу, лупају по зидовима..."
22. 10. 2025. у 15:32
Коментари (0)