ПРЕД ДРУГИ КРУГ ПРЕДСЕДНИЧКИХ ИЗБОРА У ФРАНЦУСКОЈ: Европа у (неоснованом) страху од избора Марин ле Пен
ЕВРОПСКУ унију захватио је велики страх од могуће промене власти у Паризу.
Од евентуалног избора Марин ле Пен, који би могао да се деси већ у недељу када се одржава други круг председничких избора, зазиру многи, од Виљнуса до Берлина. Званично, сви су опрезни и уздржани. Једино луксембуршки шеф дипломатије Жан Аселборн јавно изражава забринутост због пораста екстремне деснице и позива француске бираче да спрече долазак Марин ле Пен на власт, истичући да би, у супротном, то уздрмало вредносни и мировни пројекат у Европи.
Други поруке мало "увијају у дипломатске обланде", али са сличном суштином. Немачка министарка спољних послова Аналена Бербок истиче жељу да "Европљани остану уједњени", док њен холандски колега Вопке Хукстра каже да је рат у Украјини показао колико је демократија драгоцена.
Од претходних избора 2017, став Марин ле Пен је еволуирао око ЕУ. Више се не залаже за излазак, ни из Уније, ни из еврозоне, имајући у виду да јој је таква политика тада однела добар број гласача. Али, заступа идеју о реформи ЕУ изнутра, желећи да од ње створи "Европу суверених нација", односно слободно удружене земље које се неће стављати европске законе изнад националних.
Она, која има дуг стаж еворпског посланика, не подноси хладнокрвне бриселске администраторе који кроје капу народима широм Европе и залаже се за повратак суверенитета у многим доменима. То ће, институционално, свакако, поздравити Мађарска и Пољска, које би тако добиле моћног савезника у другачијој визији Европе, иако ће на онај део око односа Марин ле Пен с Русијом Варшава гледати подозриво. Али, све то се не би допало Бриселу који би још један ударац у бирократско-либералне темеље европске конструкције, после Брегзита, тешко поднео.
Можда је тај страх у Бриселу ипак претеран, јер се и о Доналду Трампу свашта причало када је долазио на чело САД, па се испоставило да никоме није наудио. Није заподенуо ниједан рат, чак је и пружио руку севернокорејском председнику, а пре свега се залагао за интересе Америке, не залазећи превише у туђа дворишта. Извесно је да би од Марин ле Пен могло да се очекује нешто слично.
Други разлог који показује да је бојазан можда превелика је тај што актуелни председник Емануел Макрон у свим досадашњим испитивањима јавног мњења за други круг води, мање или више, понекад и до десет одсто, у односу на Марин Ле Пен, која још у анкетама није успела да окупи критичну масу и пређе магичну бројку од педесет одсто, без чега нема уласка у Јелисеј, а самим тим ни резона за страх у Бриселу.
БОНУС ВИДЕО - ФРАНЦУСКА У КОЛАПСУ ЗБОГ САНКЦИЈА: Редови на пумпама, камионџије у штрајку
Препоручујемо
ЛЕ ПЕНОВА О КРИМУ: Ујединили су се са Русијом на основу резултата референдума
18. 04. 2022. у 15:56
ПРОБЛЕМ ЗА МАКРОНА: Објављено ново истраживање пред други круг избора у Француској
17. 04. 2022. у 14:45
ОТКРИВЕНО КАКО СУ РУСИ УШЛИ У КУПЈАНСК: Украјинци бесни - То је кршење закона и правила ратовања, ратни злочин!
КИЈЕВ је саопштио да су се руски војници, прерушени у украјинске униформе, борили да уђу у град Купјанск на првим линијама фронта на северу Украјине.
15. 11. 2024. у 18:40
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (1)