МОЛДАВИЈА: Експлозије у Придњестровљу повезане са унутрашњом конфронтацијом
ЕКСПЛОЗИЈЕ у Придњестровљу повезане су са конфронтацијом снага унутар непризнате републике, изјавила је председница Молдавије Маја Санду.
- Према нашим информацијама, покушаји ескалације повезани су са снагама унутар Придњестровља који су за рат и који су заинтересовани за дестабилизацију ситуације - саопштила је Санду након седнице Врховног савета безбедности.
Она је додала да „Молдавија одлучно осуђује било какве покушаје дестабилизације ситуације и доследно се залаже за мирно решење придњестровског сукоба политичким средствима“.
- Важно нам је да сачувамо мир у Молдавији. Позивамо све да не провоцирају нове ризике и безбедносне претње - апеловала је Санду.
Она је подсетила да је ситуација почела раније да ескалира, пошто је у последњих неколико недеља стизало неколико пријава о подметнутим експлозивним направама у образовним и медицинским установама Придњестровља.
Притом је додала да у последње време није било директних контаката између Кишињева и Тираспоља, те да су стране комуницирале преко ОЕБС-а. Председница Молдавије не планира да разговара о насталој ситуацији са руководством Русије.
Због експлозија које су се догодиле у Придњестровљу, Врховни савет безбедности Молдавије саветовао је државним институцијама да повећају опрезност, а на грађане апелује да остану мирни.
Раније је, према прелиминарним подацима МУП-а непризнате Придњестровске Молдавске Републике, на зграду Министарства државне безбедности ПМР у Тираспољу, испаљено неколико граната из ручног противтенковског бацача. Како је потврђено из министарства, на згради су разбијени прозори на горњим спратовима, а околину су оградили полицајци. У нападу није било настрадалих.
Придњестровље, у којем 60 одсто житеља чине Руси и Украјинци, тражило је излазак из састава Молдавије још пре распада Совјетског Савеза, страхујући да ће се на таласу национализма Молдавија ујединити с Румунијом. После неуспешног покушаја молдавских власти да насилно реше проблем 1992. године, Придњестровље је фактички постало територија која није под контролом Кишињева.
Руски мировњаци који се налазе у републици обављају службу на 15 контролних пунктова, који се налазе на кључним деоницама зоне безбедности. Поред тога, они чувају складишта са 20.000 тона муниције у Колбасну које је ту пребачено након повлачења совјетских снага из европских држава.
(Спутњик)
Препоручујемо
ЗАВРШЕН РАЗГОВОР ПУТИНА И ЕРДОГАНА: Познати детаљи, ево о чему су разговарала два лидера
26. 04. 2022. у 13:35
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)