МОЛДАВИЈА: Експлозије у Придњестровљу повезане са унутрашњом конфронтацијом
ЕКСПЛОЗИЈЕ у Придњестровљу повезане су са конфронтацијом снага унутар непризнате републике, изјавила је председница Молдавије Маја Санду.
- Према нашим информацијама, покушаји ескалације повезани су са снагама унутар Придњестровља који су за рат и који су заинтересовани за дестабилизацију ситуације - саопштила је Санду након седнице Врховног савета безбедности.
Она је додала да „Молдавија одлучно осуђује било какве покушаје дестабилизације ситуације и доследно се залаже за мирно решење придњестровског сукоба политичким средствима“.
- Важно нам је да сачувамо мир у Молдавији. Позивамо све да не провоцирају нове ризике и безбедносне претње - апеловала је Санду.
Она је подсетила да је ситуација почела раније да ескалира, пошто је у последњих неколико недеља стизало неколико пријава о подметнутим експлозивним направама у образовним и медицинским установама Придњестровља.
Притом је додала да у последње време није било директних контаката између Кишињева и Тираспоља, те да су стране комуницирале преко ОЕБС-а. Председница Молдавије не планира да разговара о насталој ситуацији са руководством Русије.
Због експлозија које су се догодиле у Придњестровљу, Врховни савет безбедности Молдавије саветовао је државним институцијама да повећају опрезност, а на грађане апелује да остану мирни.
Раније је, према прелиминарним подацима МУП-а непризнате Придњестровске Молдавске Републике, на зграду Министарства државне безбедности ПМР у Тираспољу, испаљено неколико граната из ручног противтенковског бацача. Како је потврђено из министарства, на згради су разбијени прозори на горњим спратовима, а околину су оградили полицајци. У нападу није било настрадалих.
Придњестровље, у којем 60 одсто житеља чине Руси и Украјинци, тражило је излазак из састава Молдавије још пре распада Совјетског Савеза, страхујући да ће се на таласу национализма Молдавија ујединити с Румунијом. После неуспешног покушаја молдавских власти да насилно реше проблем 1992. године, Придњестровље је фактички постало територија која није под контролом Кишињева.
Руски мировњаци који се налазе у републици обављају службу на 15 контролних пунктова, који се налазе на кључним деоницама зоне безбедности. Поред тога, они чувају складишта са 20.000 тона муниције у Колбасну које је ту пребачено након повлачења совјетских снага из европских држава.
(Спутњик)
Препоручујемо
ЗАВРШЕН РАЗГОВОР ПУТИНА И ЕРДОГАНА: Познати детаљи, ево о чему су разговарала два лидера
26. 04. 2022. у 13:35
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)