САДА ТРАЖЕ МОРАТОРИЈУМ ОД ПЕТ ГОДИНА: Жестока подела унутар ЕУ око руске нафте, највише се буне Мађари, Словаци, Чеси и Бугари
ЕМБАРГО на руску нафту, којим се први пут од избијања рата у Украјини санкцијама задире у домен црног злата, уздрмао је и поделио ЕУ, и поред декларативно прокламованог јединства. Прва се побунила Мађарска, за њом Словачка, па Чешка и Бугарска.
"Великодушна" понуда Брисела да Будимпешта и Братислава, које нису повезане на европске нафтоводе, немају излаз на море и директно зависе од Русије, буду изопштене из заједничког пакета мера (који предвиђа потпуно одустајање од руске нафте у следећих шест месеци, а од деривата до краја године), није задовољила епитете две земље.
У Мађарској и Словачкој траже да овај мораторијум потраје још дугих пет година. До тада, ко зна ко ће се, како и одакле снабдевати нафтом, нити се зна да ли ће рат у Украјини бити далека прошлост. Одмах су званично реаговали Праг и Софија поруком да не виде разлог због чега не би били третирани на исти начин као и мађарски и словачки партнери.
За разлику од њих, земље које су традиционално противници Русије и руске политике, због старих антагонизама с Москвом, попут Пољске и балтичких земаља, траже да се ембарго на руску нафту примени на све, без одлагања и посебних третмана. Дакле, без икаквих попуста, чак ни за Мађарску и Словачку. Међу чланицама се сада ломе копља, а ЕУ има амбициозан циљ да до коначног договора у таквој атмосфери дође већ до 9. маја, на 72. по реду Дан Европе, дакле свега за неколико дана.
Колико је нереално да сви практично одједном остану без руске нафте говори и податак да су земље чланице ЕУ, од почетка руске инвазије на Украјину до краја априла, од Русије, бродовима, нафтоводима и гасоводима, купиле фосилно гориво за чак 44 милијарде евра. Занимљив је још један податак, с почетка ратних сукоба, када се испорука руског гаса ка Западу више него удвостручила. Према подацима Европске мреже оператора преносног система за гас (ЕНТСОГ), гасоводом "Братство", из Русије, преко украјинске територије, до Словачке, проток је од 23. до 28. фебруара порастао са 372 на 851 гигакиловат-сат, што је објашњено логиком повећане потражње на тржишту из страха од несташица и због стварања залиха. Стрепња, у међувремену, није опала.
Додајмо томе и опомену Светске банке да би рат у Украјини могао да произведе највеће поскупљење основних производа у последњих пола века, чиме се стиче комплетна слика о томе колику би пометњу могло да изазове одустајање од руских енергената.
БРИШУ "СПУТЊИК" И ДРУГЕ МЕДИЈЕ
УЗ нафту и продужавање за 58 имена листе од 1.093 особе којима су уведене личне санкције, у ЕУ настоје да још више изопште руске медије, попут Спутњика, Русије 24 и неких других, тако што ће бити укинуте не само преко ТВ, него и путем кабла, сателита, интернета и апликација за "паметне" телефоне.
Препоручујемо
СИЈАРТО О САНКЦИЈАМА НА РУСКУ НАФТУ: Мађарска не може да подржи предложени ембарго ЕУ
04. 05. 2022. у 15:29
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)