ОБОРЕНИ ТЕМПЕРАТУРНИ РЕКОРДИ У ИНДИЈИ: Несносне врућине највише погађају сиромашне
КАКО температуре расту, најсиромашнији у земљи се боре да саставе крај с крајем и преживе врућину.
Док велики топлотни талас захвата Индију, сиромашни су поново најугроженији. Сулачна Јевале, продавачица поврћа, очајнички прска водом лимун и спанаћ да се не осуше.
Али изгледа да ништа не помаже. Екстремне врућине су довеле до кварења неких производа и практично су за бацање. Иако деценијама продаје поврће на истом месту, Јевале каже да је ово први пут да је изгубила много производа - вредних 70 рупија (око један долар) - значајан износ за некога чији дневни приход износи 800 рупија.
Како јој профит опада, брине за будућност. Она зависи од тезге да би обезбедила породицу - снају удовицу и унуку.
- Осећам се беспомоћно - каже она сузних очију.
Брутални топлотни талас преокренуо је животе милиона људи у Индији који се боре да се изборе са високим температурама - највишим у последњих 100 година. После неколико недеља несносних врућина, метеоролози најављују да ће температуре у северозападној Индији бити нешто подношљивије.
Очекује се да ће максималне температуре пасти за три-четири степена Целзијуса ове недеље. Али предах неће дуго трајати, јер се поново прогнозира раст температура неколико дана касније.
- Температуре у земљи брзо расту и расту много раније него обично - рекао је премијер Нарендра Моди у среду.
Док су топлотни таласи уобичајени у Индији, посебно у мају и јуну, лето је почело рано ове године високим температурама од марта. Центар за науку и животну средину, истраживачки центар, саопштио је да су рани топлотни таласи ове године погодили око 15 држава, међу којима и северну државу Химачал Прадеш, познату по пријатним температурама.
У многим градовима оборени су априлски температурни рекорди. Температуре су биле око 40 степени, а у појединим областима су достизале и 45, па и 50 степени Целзијуса.
У Њу Делхију су температуре данима изнад 40 степени. У индијској западној држави Махараштра регистровано је 25 смртних случајева од топлотног удара од краја марта, што је највећи број жртава у последњих пет година.
Највише су погођени сиромашни, људи попут Јевале, који непропорционално сносе трошкове таквих екстремних временских прилика.
Са ограниченим приходом и могућностима да се прилагоде врућини, они се сада боре да преживе. Прамила Валикар, продавачица рибе и морских плодова, брише зној са лица и каже да једва себи може приуштити да задржи свеж улов на загушљивој врућини.
- Већи део онога што зарадим само трошим на лед, покушавајући да сачувам свежину риба - каже она.
- Никада нисам имала толико покварене рибе за све ове деценије продаје. Сада понекад губим и до 2.000 рупија дневно.
Чак су и цене леда порасле, што је за њу двоструки ударац.
- Влада треба да нам обезбеди лед и фрижидере како би помогла рибарској заједници да се прилагоди растућим температурама и дужим летима - каже она.
Вапаји ове две жене одражавају невоље милиона запослених у огромном неорганизованом сектору у земљи, који немају другог избора осим да раде напољу по врућини како би спојили крај с крајем.
Али како топлотни таласи постају све чешћи, стручњаци кажу да ће послови као што су грађевинарство и пољопривреда постати опасни током најтоплијих сати у дану.
Ово није само питање јавног здравља и безбедности, већ и озбиљно економско питање за земљу која је веома зависна од рада изложеног топлоти.
Индија већ губи 101 милијарду долара годишње због врућине - највише на свету, наводи се у извештају Нејчр комјуникејшнс (Nature Communications).
Изгубљени радни сати због све веће топлоте и влаге могли би да доведу до пада приближно 2,5-4,5 одсто бруто друштвеног производа до 2030. године, што је око 250 милијарди долара, према извештају Мекинзија за 2020.
Број дневних сати, током којих рад на отвореном није безбедан, такође ће се повећати за приближно 15 одсто до 2030. године, у поређењу са деценијом раније, наводи се у извештају.
Пандуранг Гирхе, 76, вуче ручна колица узбрдо по мосту током најтоплијих сати дана.
Колица су тешка 60 килограма и још су тежа на врућини. Тежак је то успон за скромних 200 рупија, али упркос болу у коленима, нема много избора.
Топлотни талас који је захватио Индију је посебно озбиљан, али стручњаци кажу да ово није изолован случај.
Они кажу да је то наговештај да би могли да постану чешћи у будућности како температура расте.
Стручњаци кажу да је лоша инфраструктура у градовима отежавала живот људима. Бесплатна и чиста вода за пиће је ограничена, а нема ни довољно склоништа од врућине, чак ни на неко време.
Шрути Нарајан, регионални директор Соутх анд Wест Асиа оф Ц40 Цитиес, каже да градови морају хитно да предузму акције развијањем климатских акционих планова заснованих на подацима.
Али јадни улични продавци попут Гирхеа не разумеју шта топлотни талас значи или шта је могло да га изазове.
Све што знају је да је угрожен њихов свакодневни живот и њихова зарада, и да морају да наставе да раде - било да је врућина или не - да би прехранили породице.
- Ове године је посебно вруће. Али ако не радим, како ћу напунити стомак - каже Гирхе и слеже раменима.
(Б92)
Препоручујемо
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (0)